icon
03.03 - niedziela niehandlowa. Kupuj na castorama.pl
icon
03.03 - niedziela niehandlowa. Kupuj na castorama.pl

Pomysły na proste siedziska ogrodowe

Meble ogrodowe, które służą nam na co dzień, nie zawsze są wystarczające, by zapewnić miejsce siedzące dla gości. Zamiast kupować dodatkowy komplet mebli, możemy stworzyć proste siedziska, które będą wykorzystamy w czasie spotkań ze znajomymi i rodziną. Oto nasze inspiracje.

Własne meble ogrodowe

Meble ogrodowe, których zestawy obejmują najczęściej stół i krzesła lub fotele, to ważne elementy wyposażenia ogrodu. Pozwalają na wygodny odpoczynek i spożywanie posiłków na świeżym powietrzu. Najczęściej jednak, decydując się na ich zakup, uwzględniamy własne potrzeby codzienne – bierzemy pod uwagę przede wszystkim liczbę domowników, od której uzależniamy wielkość stołu ogrodowego czy liczbę krzeseł. Jak poradzić sobie jednak w czasie wiosenno-letnich biesiad przy grillu, gdy zapraszamy do siebie rodzinę i przyjaciół? Niezbędne jest przygotowanie odpowiednio wielu miejsc siedzących, które w każdej chwili będziemy mogli przystawić do stołu.

Gotowe krzesła ogrodowe są niezastąpione, ale gdy potrzebujemy ich znacznie więcej niż 2 lub 4, które wchodzą w skład naszego kompletu mebli, warto pomyśleć nad stworzeniem ich samodzielnie. Budowa siedzisk ogrodowych da nam satysfakcję z własnoręcznie wykonanej pracy, a przy okazji zapewni wygodne miejsca dla naszych gości.

Pomysły na proste siedziska ogrodowe

Z czego wykonać krzesła ogrodowe? Przede wszystkim z drewna w różnej postaci, które daje nam bardzo wiele możliwości konstrukcyjnych. Możemy też wykorzystać w nowej roli stare przedmioty – wybór konkretnego materiału, a także projekt siedziska zależy wyłącznie od naszej wyobraźni oraz umiejętności i sprzętów, jakimi dysponujemy.

Meble z palet do ogrodu

Meble i akcesoria z palet to hit ostatnich lat – znajdują zastosowanie w aranżacji wnętrz, ale doskonale sprawdzają się także na świeżym powietrzu. Nic nie stoi na przeszkodzie, by tworzyć z nich półki, stoły, stoliki, krzesła, fotele czy ławki – te ostatnie, po odpowiednim zabezpieczeniu będą mogły na stałe przebywać na świeżym powietrzu.

Jak zrobić meble z palet?

Do przygotowania siedzisk potrzebujemy projektu – nasze konstrukcje mogą przybierać formę zupełnie oryginalnych i skomplikowanych krzeseł, ale jeśli zależy nam na szybkim i sprawnym skonstruowaniu mebli, wybierzemy jeden z prostych pomysłów na krzesło ogrodowe.

Najprostszym sposobem na przygotowanie siedziska z palet, jest ustawienie kilku elementów jeden na drugim i skręceniu ich ze sobą. Liczba palet składająca się na konstrukcję powinna zależeć od wysokości, jaką chcemy jej nadać – możemy dostosować ją w taki sposób, by umożliwiała wygodne siedzenie przy stole ogrodowym. Z każdą następną przykręconą paletą siedzisko warto wypróbować, co pozwoli nam określić, czy jego wysokość jest optymalna.

Porada eksperta:

Tworząc siedzisko z ustawionych na sobie palet, możemy najpierw dociąć je na odpowiedni wymiar – nasz mebel może być węższy niż oryginalna paleta, a także krótszy, tak by zapewniał miejsce dla jednej osoby.

Nasze paletowe siedzisko może przybrać też inną formę. Kilka fragmentów palet ustawmy na sobie tak jak w powyższym projekcie, po czym po bokach i z tyłu dopasujmy kolejne palety – w ten sposób meble przybierze formę fotela, w którym znajdą się podłokietniki i oparcie.

Pomysły na proste siedziska ogrodowe

Doskonałym pomysłem na aranżację ogrodu jest też wygospodarowanie placu, który po utwardzeniu nawierzchni będzie pełnił rolę centrum spotkań towarzyskich. Taki kącik możemy na stałe wyposażyć w zabudowę meblową z palet. Jak to zrobić? Wystarczy odpowiedni liczba palet, które układamy na sobie jak w poprzednich przypadkach. Tutaj nie przycinamy jednak palet na długość – chodzi o to, by stworzyć coś na wzór kompletu wypoczynkowego, jaki wiele osób ma w salonie. Ciąg palet można połączyć z kolejnymi paletami połączonymi z nimi prostopadle. Jeśli nasz „narożnik” znajduje się przy ścianie budynku, nie musimy dorabiać oparć – w innej sytuacji warto pokusić się jeszcze o przykręcenie z tyłu, wzdłuż całej konstrukcji, palet pełniących ich rolę.

 

Czy wiesz, że...?

Z jednej palety z powodzeniem wykonamy także siedziska dla najmłodszych domowników i gości. Wystarczy odpowiednio je przyciąć i wykończyć – najważniejsze jest tu dokładne wyszlifowanie materiału, które pozwoli na nadanie meblowi idealnie gładkiej, bezpiecznej dla dzieci powierzchni pozbawionej zadr i drzazg.

Pomysły na proste siedziska ogrodowe

Inne drewniane meble ogrodowe

Jeśli zastanawiamy się, jak urządzić ogród, weźmy pod uwagę wykorzystanie w nim naturalnych elementów, których zdobycie nie powinno być problematyczne. Mowa o pieńkach drewnianych, które stanowią wdzięczny materiał konstrukcyjny dla każdego, kto chce stworzyć własne siedziska.

Łatwo dostępne palety to nie jedyny materiał, który wykorzystamy dotworzenia siedzisk ogrodowych. Powodzeniem sprawdzi się też drewno w postaci pieńków i desek, z których stworzymy wiele ciekawych projektów.

Najprostszym z możliwych siedzisk ogrodowych jest to wykonane właśnie z pieńka. Należy jedynie zadbać, aby został on równo docięty z obu stron – zapewni to stołkowi stabilność, a jednocześnie pozytywnie wpłynie na komfort korzystających z niego osób. Jeśli dysponujemy większym pniem, mamy dowolność w nadaniu „krzesłu” wysokości, którą łatwo dostosujemy do naszych potrzeb.

Chcąc urozmaicić nasz projekt krzesła ogrodowego z pieńka, doróbmy do niego oparcie. W tej roli doskonale sprawdzi się gotowe oparcie, które pozyskamy ze starego lub zniszczonego krzesła. Wystarczy w całości je wymontować, a następnie przykręcić z jednej strony do pieńka.

 

Czy wiesz, że...?

Z dużych pieńków można także uformować fotele z oparciami, a nawet podłokietnikami – w tym celu potrzebna będzie pilarka elektryczna lub spalinowa, z pomocą której nadamy pieńkowi odpowiednią formę, kształtując poszczególne elementy i siedzisko.

Jeszcze jednym sposobem na szybkie przygotowanie drewnianych siedzisk ogrodowych, jest wykorzystanie grubego plastra drewna (odciętego z pieńka) i dorobienie do niego drewnianych nóg. Należy tu jedynie pamiętać, by nogi były na tyle solidne i dobrze przymocowane, aby utrzymały obciążenia siedzącej na stołku dorosłej osoby.

Skrzynie drewniane i opony zamiast krzeseł ogrodowych?

Gotowe krzesła ze sklepu zastąpimy też niektórymi starymi przedmiotami. W roli prostych siedzisk sprawdzą się przede wszystkim skrzynie drewniane – wystarczy ustawić je do góry dnem, by móc wygodnie na nich usiąść.

Również stare opony mają w sobie duży potencjał – sprawdzą się w wielu rolach, a jedną z nich jest rola siedziska. Najważniejszą kwestią jest wypełnienie przestrzeni w oponie, której obecność uniemożliwia siedzenie na niej. Można w tym celu wykorzystać choćby płytę MDF –po wycięciu z niej koła przykręcamy ją do opony z jednej strony i nasz nowy mebel jest gotowy. Aby zamaskować surową płytę i uczynić ją wygodniejszą, najlepiej ułożyć na niej dopasowaną pod względem rozmiaru poduszkę na krzesło.

Pomysły na proste siedziska ogrodowe

Nie tylko krzesła, czyli ławki ogrodowe z drewna

W wielu wypadkach praktycznym rozwiązaniem jest zastąpienie jednoosobowych foteli, krzeseł ogrodowych czy stołków – ławką. Jest wiele sposobów na wykonanie ławeczki ogrodowej, a my możemy wybrać te najprostsze, niewymagające od nas wiele pracy. Do realizacji prostych projektów ławek ogrodowych wykorzystamy te same materiały, które służą do stworzenia krzeseł.

Najprostsza ławka, poza tą wykonaną z palet, będzie składała się z trzech elementów: dwóch pieńków ułożonych poziomo i przykręconej do nich szerokiej deski.

Dwa pieńki posłużą także za podstawę bardziej okazałej konstrukcji. W roli opartego o nie siedziska sprawdzi się kolejny pień – odpowiednio długi i przecięty wzdłuż, ułożony płaską powierzchnią do góry. Do takiej ławki możemy dodatkowo dorobić także proste oparcie z desek.

Porada eksperta:

Wszystkie siedziska wykonane z drewna możemy efektownie wykończyć, by nadać im określonego charakteru – ich ostateczny wygląd zależy od naszej kreatywności i poświęconego czasu. Wszystkie oryginalne krzesła ogrodowe, stołki, fotele czy ławki warto także uzupełnić o wygodną poduszkę ogrodową, a nawet materac, które z łatwością wybierzemy spośród szerokiej oferty artykułów ogrodowych. Dzięki nim wypoczynek w ogrodzie będzie w pełni komfortowy.