LOTERIA URODZINOWA! Zrób zakupy i weź udział w loterii. Sprawdź szczegóły >>

Jak oświetlić schody w domu? Podpowiadamy!

Przez dobór prawidłowego oświetlenia schodów sprawimy, że staną się bezpieczniejsze, a zarazem zwrócimy na nie uwagę i wyodrębnimy z mroku ich kształt. Jak oświetlić schody? W naszym artykule prezentujemy aż kilka praktycznych i estetycznych pomysłów.

Przejdź do następnych akapitów:
Dlaczego oświetlenie schodów jest tak ważne?
Jak oświetlić schody w domu? Sprawdzone sposoby
Jak oświetlić schody? Podsumowanie

Dlaczego oświetlenie schodów jest tak ważne?

Zanim wyjaśnimy, jak oświetlić schody, skupmy się na powodach, dlaczego warto zdecydować się na to rozwiązanie. 

Schody wewnętrzne w naszych domach służą głównie komunikacji między piętrami lub między salonem a antresolą. I w jednym, i w drugim przypadku konieczna będzie nasza dbałość o zapewnienie bezpieczeństwa osobom, które będą ze schodów korzystać. Miejmy tutaj na uwadze dzieci, które obudzone ze złego snu mogą w nocy szukać drogi do sypialni rodziców – oświetlone krawędzie schodów poprowadzą je bezpiecznie do właściwego miejsca. 

Także dla dorosłych jest to spore ułatwienie – nocą (ale i za dnia, jeśli korytarz jest słabo oświetlony) o wiele łatwiej jest poruszać się po stopniach, które są dokładnie widoczne. To zarówno kwestia bezpieczeństwa, jak i wygody.

Drugi ważny powód to estetyka. Oświetlenie schodów może korzystnie wpłynąć na odbiór pomieszczenia i podkreślić jego walory. W zależności od stopnia natężenia światła, jego odcienia czy wyglądu elementów podświetlanych, możesz stworzyć przytulną lub minimalistyczną atmosferę. Światło cudownie wydobędzie też walory innych materiałów, np. drewna, metalu czy szkła.

Kolejny powód to wygoda. Gdy na przykład, chcesz nocą przedostać się z jednego piętra na drugie, nie musisz świecić światła górnego, które mogłoby zakłócić sen domowników. Ledy czy inne źródła światła będą wystarczające.

jak oświetlić schody

Jak oświetlić schody w domu? Sprawdzone sposoby 

Czas dowiedzieć się, jak oświetlić schody wewnętrzne oraz jakie oświetlenie na schody warto wybrać.

Oświetlenie ze względu na długość schodów

Pierwsza ważna kwestia, którą warto wziąć pod uwagę, to długość schodów. Jeśli schody – na przykład łączące piętra – są długie, konieczne może się okazać zainstalowanie przełącznika schodowego, dzięki któremu oświetlimy sobie drogę do góry lub w dół na początku schodów, a na końcu zostawimy za sobą światło zgaszone. 

Tym sposobem możemy uruchamiać na przykład kinkiet naścienny – najprostszą do wykonania formę oświetleniową nad poziomem schodów. Dzięki temu, co prawda ułatwimy komunikację na schodach, jednak oświetlimy jedynie najbliższy źródłu światła fragment ściany – zapewnimy funkcjonalność oświetlenia, ale do efektu dekoracyjnego z prawdziwego zdarzenia będzie daleko.

A jakie oświetlenie schodowe wybrać, gdy schody są krótkie, np. składają się w kilku stopni? Możesz zdecydować się na dowolny sposób – pojedynczy punkt światła, listwy LED, ale i osobne punkty na każdym stopniu.

Przeczytaj także: Jakie schody sprawdzą się w małych pomieszczeniach?

Jak oświetlić schody, aby podkreślić ich piękno?

Jak już wspomnieliśmy, schody same w sobie mogą stanowić niebanalną ozdobę wnętrza. Aby wydobyć i podkreślić ich kształt, przyda się oświetlenie skupione na stopniach, najlepiej na każdym z osobna. 

Możemy tego dokonać za pomocą niewielkich punktów świetlnych, których drewniana oprawa może podkreślać drewno użyte do budowy schodów lub ich wykończenia. Kształt oprawy również powinien nawiązywać do stopni – użycie opraw okrągłych w tym wypadku będzie mijało się z celem.

Przy okazji punktów świetlnych warto dodać, aby – jeśli to jest możliwe – skierować wąski snop światła w dół. W przeciwnym razie wchodząca po schodach nocą osoba może zostać oślepiona. Jeśli skierowanie światła w dół nie będzie możliwe, zadbajmy o to, by było rozproszone – pomogą temu matowe, a nie przezroczyste szkła chroniące użyte w świetlikach żarówki.

Przeczytaj także: Jak upiększyć schody wewnętrzne?

Jak oświetlić schody, gdy nie chcemy decydować się na skomplikowaną instalację?

Jeśli nie masz czasu lub budżetu na zamontowanie wymagających instalacji, zamiast punktów świetlnych, które trzeba podłączyć do obwodu elektrycznego i zamocować w otworach w ścianie, możemy użyć taśm LED. Umieszczone na podstopnicach, wyraźnie uwypuklą zarys schodów prowadzących na górę lub na dół. Co więcej – ponieważ do wyboru mamy oświetlenie w różnych kolorach (dzięki użyciu diod RGB), możemy barwę towarzyszącą schodom dopasować do aranżacji pomieszczenia, w którym zostały zbudowane – służy temu pilot dedykowany taśmie ledowej.

Nieco podobnym do użycia taśmy ledowej efektem (również z mieniącymi się kolorami) będziemy się cieszyć, zastępując taśmy światłowodem świecącym powierzchnią boczną. Za dnia jest on przezroczysty i praktycznie niewidoczny, za to w nocy daje równomiernie rozłożone światło na całej swojej długości. Jest to o tyle ważne, że w przeciwieństwie do niego taśmy ledowe dają oświetlenie punktowe. Trwałość tego typu rozwiązań będzie mierzona latami. Przez to, że i taśmy LED, i światłowody są niemal wtopione w schody, a nie wyeksponowane, niestraszne im będzie promieniowanie UV, które w przeciągu lat mogłoby osłabić moc tych źródeł światła. 

Jak dobrać kolor światła na schodach?

Ważne jest nie tylko to, jak oświetlić schody, ale też odcień światła. Chłodne barwy świetnie sprawdzą się w jasnych, minimalistycznych, industrialnych i skandynawskich wnętrzach, gdzie króluje biel, marmur, szkło, metal czy beton aranżacyjny. Z kolei ciepłe, żółte światło idealnie podkreśli piękno klasycznych, drewnianych schodów.

Świetną opcją, są też wspomniane taśmy LED, których kolor można ustawiać dedykowanym pilotem i w zależności od nastroju czy okazji wybrać, np. czerwone, fioletowe, różowe, czy zielone światło. 

jak oświetlić schody

Jak oświetlić schody? Podsumowanie

Jak widzisz, oświetlenie schodów to etap wykończeniowy, na który zdecydowanie warto się zdecydować – zarówno ze względu na bezpieczeństwo, jak i estetykę. 

Nie zapomnij skorzystać z naszych rad, ale i dobrać odpowiednie źródła światła oraz potrzebne akcesoria do ich montażu – znajdziesz je oczywiście w Castoramie! Kupisz u nas solidne taśmy LED, lampy ścienne i sufitowe, czy niebanalne oprawy oświetleniowe. Zapraszamy!

Data publikacji: 04.11.2014