Produkty

Jak oświetlić schody

Jak oświetlić schody

Przez dobór prawidłowego oświetlenia schodów sprawimy, że staną się bezpieczniejsze, a zarazem zwrócimy na nie uwagę i wyodrębnimy z mroku ich kształt. Staną się w ten sposób niezwykłym elementem dekoracyjnym.

 

światło na schodachSchody wewnętrzne w naszych domach służą głównie komunikacji między piętrami lub między salonem a antresolą. I w jednym, i w drugim przypadku konieczna będzie nasza dbałość o zapewnienie bezpieczeństwa osobom, które będą ze schodów korzystać. Miejmy tutaj na uwadze przede wszystkim dzieci, które obudzone ze złego snu mogą w nocy szukać drogi do sypialni rodziców. Oświetlone krawędzie schodów poprowadzą je bezpiecznie do właściwego miejsca.

Jeśli schody – na przykład łączące piętra – są długie, konieczne może się okazać zainstalowanie przełącznika schodowego, dzięki któremu oświetlimy sobie drogę do góry lub w dół na początku schodów, a na końcu zostawimy za sobą światło zgaszone. Tym sposobem możemy uruchamiać na przykład kinkiet naścienny – najprostszą do wykonania formę oświetleniową nad poziomem schodów. Dzięki temu co prawda ułatwimy komunikację na schodach, jednak oświetlimy jedynie najbliższy źródłu światła fragment ściany – zapewnimy funkcjonalność oświetlenia, ale do efektu dekoracyjnego z prawdziwego zdarzenia będzie daleko.

Tymczasem schody same w sobie mogą stanowić niebanalną ozdobę wnętrza. Aby wydobyć i podkreślić ich kształt, przyda się oświetlenie skupione na stopniach, najlepiej na każdym z osobna. Możemy tego dokonać za pomocą niewielkich punktów świetlnych, których drewniana oprawa może podkreślać drewno użyte do budowy schodów lub ich wykończenia. Kształt oprawy również powinien nawiązywać do stopni – użycie opraw okrągłych w tym wypadku będzie mijało się z celem.

Przy okazji punktów świetlnych warto dodać, aby – jeśli to jest możliwe – skierować wąski snop światła w dół. W przeciwnym razie wchodząca po schodach nocą osoba może zostać oślepiona. Jeśli skierowanie światła w dół nie będzie możliwe, zadbajmy o to, by było rozproszone – pomogą temu matowe, a nie przezroczyste szkła chroniące użyte w świetlikach żarówki.okno na półpiętrze

Zamiast punktów świetlnych, które trzeba podłączyć do obwodu elektrycznego i zamocować w otworach w ścianie, możemy użyć taśm LED. Umieszczone na podstopnicach, wyraźnie uwypuklą zarys schodów prowadzących na górę lub na dół. Co więcej – ponieważ do wyboru mamy oświetlenie w różnych kolorach (dzięki użyciu diod RGB), możemy barwę towarzyszącą schodom dopasować do aranżacji pomieszczenia, w którym zostały zbudowane – służy temu pilot dedykowany taśmie ledowej.

Nieco podobnym do użycia taśmy ledowej efektem (również z mieniącymi się kolorami) będziemy się cieszyć, zastępując taśmy światłowodem świecącym powierzchnią boczną. Za dnia jest on przezroczysty i praktycznie niewidoczny, za to w nocy daje równomiernie rozłożone światło na całej swojej długości. Jest to o tyle ważne, że w przeciwieństwie do niego taśmy ledowe dają oświetlenie punktowe. Trwałość tego typu rozwiązań będzie mierzona latami. Przez to, że i taśmy LED, i światłowody są niemal wtopione w schody, a nie wyeksponowane, nie straszne im będzie promieniowanie UV, które w przeciągu lat mogłoby osłabić moc tych źródeł światła. 

Doradca Dział Urządzanie

Dział Urządzanie

Powiązane artykuły

Modnie i bezpiecznie na schodach – wybieramy oprawy schodowe

Modnie i bezpiecznie na schodach – wybieramy oprawy schodowe
Odpowiednie oświetlenie schodów zapewnia większe bezpieczeństwo osobom wchodzącym na piętro i schodzącym. Jednocześnie przyczynia się do podnie...
Czytaj więcej

Sposoby na nowoczesne wykończenie klatki schodowej

Sposoby na nowoczesne wykończenie klatki schodowej
Klatka schodowa to ważny ciąg komunikacyjny w piętrowych domach jednorodzinnych, a także budynkach mieszkalnych. Współczesnych metod na jej wykończeni...
Czytaj więcej

Oprawy oświetleniowe – wybór i zastosowanie

Oprawy oświetleniowe – wybór i zastosowanie
Dostępne na rynku oprawy oświetleniowe mogą służyć zarówno jako główne, jak i punktowe źródła światła. Doskonale spisują się w mieszkaniu i w biurze, ...
Czytaj więcej

Komentarze

Ocena i komentarz dla:

Jak oświetlić schody