Nie przegap! LOTERIA URODZINOWA do 16.04! Zrób zakupy i weź udział w loterii. Sprawdź szczegóły >>

Rodzaje schodów – które wybrać do domu?

Zastanawiasz się, jakie są rodzaje schodów i które z nich najlepiej sprawdzą się w Twoim domu? W takim razie koniecznie przeczytaj nasz poradnik! Wyjaśniamy, jakie mogą być schody oraz doradzamy, co wziąć pod uwagę przy wyborze.

Rodzaje schodów? Czym kierować się przy wyborze stopni?

Schody to z pewnością jeden w najczęstszych elementów konstrukcji budynku. Pełnią dwie kluczowe funkcje. Przede wszystkim pozwalają na bezpieczną i sprawną komunikację między kondygnacjami. Z drugiej strony są też ozdobą domu i jego integralną częścią. Odpowiednie schody mogą podkreślić styl, w jakim wykończyliśmy nasze cztery kąty.

Jak wybrać odpowiednie schody? Rodzaje stopni to nie jedyny aspekt, na który warto zwrócić uwagę. Przede wszystkim weź pod uwagę metraż. Niezwykle ważne jest to, ile miejsca możesz przeznaczyć na schody, aby nie zagracały wnętrza, a jednocześnie pozwalały swobodnie przemieszczać się między piętrami. Minimalna szerokość schodów to 80 cm, zwykle jednak stopnie mają około 100-110 cm szerokości. Jest jednak kilka trików, dzięki którym schodki będą praktycznym wyborem nawet do niewielkich wnętrz – są to modele rozkładane oraz spiralne. Te drugie wyglądają niezwykle lekko i nie przytłoczą wnętrza.

Kolejna ważna kwestia to materiał, z jakiego schody mają być wykonane. Więcej na ten temat dowiesz się w dalszej części tekstu, jednak pamiętaj, że stopnie przede wszystkim muszą być stabilne i bezpieczne. Szczególnie weź to pod uwagę, jeśli będą z nich korzystać małe dzieci bądź osoby starsze. 

Materiał, z którego wykonane są schodki, ma też wpływ na estetykę wnętrza. Konstrukcja powinna być spójna ze stylem, w jakim urządzasz dom, meblami oraz dodatkami. Tak więc do wnętrz klasycznych i skandynawskich świetną opcją będzie drewno. Surowość stylu industrialnego podkreśli metal, w aranżacji glamour sprawdzi się marmur, a we wnętrzach nowoczesnych – szkło. Pamiętaj też, że możesz eksperymentować z kolorami, np. odcieniami drewna, ale i oświetleniem – schody mogą być np. ozdobione taśmą LED czy punktowymi kinkietami.

Więcej na ten temat pisaliśmy w artykule: Jak oświetlić schody w domu? Podpowiadamy!

Na koniec nie zapomnij, że stopnie nie są jedynym elementem konstrukcji schodów. Równie ważna jest poręcz, która pozwoli zachować bezpieczeństwo podczas wspinania się czy schodzenia na niższe piętro. Balustrada powinna być stabilna, przyjemna w dotyku, wygodna podczas trzymania i zaprojektowana w taki sposób, aby jej ścianki stanowiły zabezpieczenie przed upadkiem. Poręcz powinna też pasować do stylu schodów – niekoniecznie musi być wykonana z tego samego materiału, jednak warto zdecydować się na spójną konstrukcję.

Więcej na ten temat przeczytasz w artykule: Poręcze do schodów – jakie wybrać?

rodzaje schodów

Jakie są rodzaje schodów?

Czas na przegląd, w którym opiszemy poszczególne rodzaje schodów.

Schody wewnętrzne i zewnętrzne

Pierwsza klasyfikacja to oczywiście podział na schody zewnętrzne oraz te, które montowane są wewnątrz budynku. Czym się różnią? Pierwsze zwykle pozwalają przedostać się z podjazdu do wejścia do domu, jeśli to nie znajduje się na parterze lub bezpośrednio przy ziemi. Z kolei schody wewnętrzne zwykle łączą ze sobą dwie kondygnacje.

Jednak kluczowa różnica to warunki, w jakich są użytkowane. Schodki zewnętrzne muszą być gotowe na mróz, upały, opady deszczu, zalegający śnieg, wilgoć, promienie słoneczne. Bezlitosne są też dla nich żwir czy błoto przenoszone na cholewkach butów. Żaden z tych czynników nie powinien mieć wpływu na stabilność konstrukcji oraz bezpieczeństwo domowników. Schody montowane wewnątrz domu nie są aż tak wymagające, jednak powinny być odporne na rysy oraz niezbyt śliskie.

Warto też zauważyć, że wyróżnia się różne rodzaje schodów wewnętrznych: najczęściej kamienne, wyłożone płytkami, stalowe czy aluminiowe. Z kolei najpopularniejsze rodzaje schodów wewnętrznych to te wykonane z drewna, ceramiki lub szkła. 

Rodzaje schodów: materiały

Niegdyś najpopularniejszym wyborem było oczywiście drewno – solidne, przyjemne w dotyku, naturalne, niezwykle wytrzymałe. Dodatkową jego zaletą jest to, że rodzaje schodów drewnianych to prawdziwy mix kolorów i wzorów. Mogą być one wykonane z krajowych gatunków, np. dąb, jak i egzotycznych, np.  jatoba, merbau, czy eukaliptus.

Coraz częściej schody wyłożone są również płytkami. Kafelki są łatwe w czyszczeniu, antypoślizgowe, a do tego bez problemu dobierzesz je do aranżacji – mogą imitować drewno, marmur, beton, cegłę, zachwycać kwiatowymi czy geometrycznymi wzorami. 

Jeśli chodzi o naturalny kamień, warto rozważyć oczywiście marmur, jak i bardziej budżetowe opcje – trawertyn, piaskowiec czy bazalt. Dobra opcja to też szkło – można je zastosować w nowoczesnych wystrojach. W industrialnych projektach czy na zewnątrz polecamy z kolei metal. Trwała i wygodna będzie także kostka brukowa lub płyty tarasowe. 

Rodzaje schodów ze względu na kształt i liczbę biegów

Jeśli chodzi o kształt konstrukcji oraz stopni, wyróżniamy różne rodzaje schodów zabiegowych.

Pierwsze z nich to schody jednobiegowe proste. To oznacza, że mają jeden prosty bieg, a ich stopnie mają taką szerokość, dzięki czemu są wygodne w użytkowaniu.

Druga możliwość to schody dwubiegowe zwykłe, gdzie dwa biegi schodów podzielone są spocznikiem. To gwarancja zarówno bezpieczeństwa, jak i wygody.

Trzecia opcja to schody zabiegowe, zwykle wbudowane w rogu domu. Taka konstrukcja zmienia swój kierunek, jednak między biegami nie umieszcza się spocznika. Dzięki temu stopnie na łuku (który zmienia kierunek schodów) mają zróżnicowaną szerokość.

Z kolei w przypadku schodów wachlarzowych stopnie o kształcie trapezów tworzą łuk. Im większa średnica łuku, tym wygodniejsza konstrukcja. Takie schodki najlepiej prezentują się jednak w dużych pomieszczeniach.

Ostatnia możliwość to wspomniane już schody kręcone, nazywane też spiralnymi. Budowane są zwykle na planie koła lub kwadratu, ich stopnie są stosunkowo wysokie i wąskie, przez co konstrukcja nie zajmuje wiele miejsca. Mają jednak dwa minusy – schody spiralne nie należą do najwygodniejszych i najbezpieczniejszych.

 

rodzaje schodów

Rodzaje schodów – podsumowanie

Jak widzisz, rodzajów schodów jest wiele – ze względu na ich przeznaczenie, kształt, czy materiał, z jakiego zostały wykonane. Warto wybrać takie, które pasują do wnętrza oraz będą wygodne w użytkowaniu. 

Jeśli szukasz gotowych, wysokiej jakości schodów, zajrzyj do naszego sklepu. W Castoramie znajdziesz schody wykonane z trwałych materiałów oraz o solidnej konstrukcji. W naszym asortymencie posiadamy także stopnie i podstopniebalustrady i materiały potrzebne do wykończenia. Zapraszamy! 

Data publikacji: 03.12.2014