Jakie schody sprawdzą się w małych pomieszczeniach

Im mniejszy metraż pomieszczenia, tym więcej uwagi musimy poświęcić właściwej jego aranżacji. Wybór odpowiednich schodów wydaje się tutaj aspektem kluczowym. Ich konstrukcja potrafi zająć bardzo dużo miejsca, szczególnie jeśli zamiast mniejszych schodów, zdecydujemy się na bardzo okazałe schody spiralne.

Schody, szczególnie te o nietypowej konstrukcji, są dopełnieniem wnętrza. Wspaniale akcentują wybrany styl i często decydują o jego pozytywnym odbiorze. Przy aranżacji małego wnętrza, oprócz bardzo ważnych – estetycznych aspektów, ogromną rolę odgrywa jeszcze funkcjonalność. Schody nie mogą zajmować zbyt dużo miejsca, nie powinny także utrudniać codziennego poruszania się we wnętrzu.

Ze schodów korzystamy bardzo często. Szczególnie jeśli prowadzą one do pomieszczeń sypialnianych. To kolejny aspekt przemawiający za tym, że powinny być one wygodne i bardzo praktyczne.

Schody tradycyjne – czyli dużo straconego miejsca

Zwykle mają bardzo okazałą budowę, ale nie są praktycznym rozwiązaniem w mieszkaniach o małym metrażu. Tutaj dużo lepiej sprawdzają się:

schody

Schody policzkowe, które charakteryzują się tzw. kaczymi stopniami. Mają ergonomiczny kształt i do tego są wygodne w codziennym użytkowaniu. Prawie pionowa konstrukcja sprawia, że wyglądają na strzeliste, smukłe i bardziej przestronne. Przede wszystkim nie powodują tego, że wnętrze wygląda na jeszcze mniejsze, niż jest w rzeczywistości.

Schody policzkowe mogą mieć poręcze z metalu. Zbudowane z dwóch płaskowników o szerokości około 45 mm oraz grubości 4-5 mm i montowane do drewnianych policzków schodów stanowią duże urozmaicenie, nadając wnętrzu niecodzienny, ponadczasowy charakter.

Innym rozwiązaniem będą schody jednobiegowe – nie zajmują dużej powierzchni. Liczba ich stopni zwykle nie przekracza kilkunastu. Ich ogromną zaletą jest równa szerokość stopni, co sprawia, że możemy je wykończyć dowolnym materiałem. Są także nieskomplikowane w montażu oraz niedrogie.

Schody zabiegowe – czyli rodzaj konstrukcji w której łączy się kondygnacje przy pomocy spocznika. Mają zwykle kilka stopni – klinów, szerszych od strony ściany. Aby były bezpieczne i wygodne, nie powinny być węższe niż 10 cm.

Niekiedy dobrym rozwiązaniem są także schody spiralne, ale tylko pod warunkiem, że zostaną dobrze rozplanowane. Funkcję nośną spełnia tutaj centralny słup, na którym osadzone są stopnie. Tworzone na planie koła, trójkąta lub trapezu.

Schody modułowe