Jak podłączyć płytę indukcyjną? Zrób to bezpiecznie!

W nowoczesnych domach miejsce tradycyjnych kuchenek coraz częściej zajmuje płyta indukcyjna. Podłączenie urządzenia do prądu, jest warunkiem jego funkcjonowania. To jedno z tych zadań, które jesteś w stanie wykonać samodzielnie. Jak przebiega praca i w jaki sposób się do niej przygotować?

Gotuj nowocześnie

Popularność płyty indukcyjnej nie jest wynikiem ani mody, ani trendów. To nowoczesny i funkcjonalny sprzęt AGD, który sprawdza się w praktycznie zaprojektowanych kuchniach. Jakie są największe zalety tego urządzenia? Przede wszystkim szybkie i ekonomiczne gotowanie, nagrzewanie wyłącznie wyznaczonych pól, co eliminuje ryzyko poparzenia oraz łatwość utrzymania w czystości.

Podłączenie indukcji do prądu to konieczność - sprzęt działa wyłącznie dzięki energii elektrycznej. Nie obawiaj się o wydatki. Nowoczesne płyty indukcyjne są energooszczędne. Do montażu większości urządzeń tego typu nie musisz zatrudniać specjalisty z uprawnieniami. Z pewnością dasz radę wykonać to zadanie samodzielnie. Nie wiesz, jak podłączyć kuchenkę indukcyjną? Poniższe wskazówki na pewno Ci pomogą.

Co musisz wiedzieć przed podłączeniem płyty indukcyjnej?

Montaż indukcji jest czasochłonny, ale nie za bardzo skomplikowany. Nawet jeśli zadanie to będziesz wykonywać po raz pierwszy, z pewnością Ci się uda. Oczywiście możesz wynająć specjalistę, który będzie odpowiedzialny za podłączenie indukcji. Cena takiej usługi w dużej mierze zależy od miasta, w którym mieszkasz i zaczyna się od około 120 zł. Nim ostatecznie zdecydujesz, czy wynajmować montera, czy samodzielnie podpiąć sprzęt, sprawdź warunki gwarancji. Podłączenie płyty indukcyjnej przez osobę uprawnioną, może być koniecznością do skorzystania z bezpłatnej naprawy w przypadku usterki.

Zależy Ci na niezawodności sprzętu kuchennego, więc inwestujesz w dobry produkt? Czasem to za mało. Pamiętaj, że prawidłowa praca urządzeń elektrycznych w dużej mierze zależy również od domowej instalacji. Nie bez znaczenia są więc odpowiednie przewody, które doprowadzą prąd do płyty indukcyjnej. Sposób podłączenia sprzętu warto zaplanować już na etapie tworzenia domowego okablowania. W przeciwnym razie konieczny może się okazać gruntowny remont, z przerabianiem instalacji.

podłączenie płyty indukcyjnej

Płyty indukcyjne - rodzaje

Chociaż metoda działania indukcji jest zawsze taka sama, poszczególne modele urządzeń znacząco różnią się od siebie. Kolor, wielkość i liczba pól grzewczych czy dodatkowe funkcje to zaledwie kilka obszarów, na których pojawiają się rozbieżności. Parametry te nie są jednak kluczowe, jeśli zastanawiasz się, jak podłączyć kuchenkę indukcyjną. Najistotniejszy jest sposób zasilania urządzenia. Na rynku wyróżnia się dwa rodzaje płyt - sprzęt, który do pracy potrzebuje napięcia 230 V lub 400 V. Co różni te urządzenia?

Płyty indukcyjne zasilane jednofazowo (230 V) są bardzo popularnym wyborem. Szczególnie często decydują się na nie właściciele małych mieszkań. Montaż takich urządzeń jest bardzo prosty - podpina się je do klasycznego gniazdka elektrycznego. Uważaj jednak, aby nie przeciążyć sieci (zrezygnuj z przedłużaczy). Minus? Urządzenia te mają mniejszą moc.

Modele wymagające zasilania trójfazowego (400 V) sprawdzą się w kuchniach, w których gotuje się naprawdę dużo i często. Są wręcz niezastąpione w restauracjach. Montaż sprzętów uchodzi za bardziej skomplikowany, gdyż niezbędne jest podłączenie płyty indukcyjnej i piekarnika do siły. O tym, czy w Twojej kuchni została zamontowana odpowiednio wytrzymała, przekonasz się widząc charakterystyczne, duże gniazdo.

Jak podłączyć płytę indukcyjną krok po kroku?

Montaż indukcji rozpocznij od odpowiedniego przygotowania miejsca na płytę. Urządzenie ma tę zaletę, że możesz je podpiąć w dowolnym zakątku kuchni - na blacie lub wyspie. Ważne, aby kabel sięgał do gniazdka. Indukcji nie montuje się w okolicy zlewu. Niektórzy producenci zalecają również odsunięcie urządzenia od lodówki.

Płyty indukcyjne montuje się w otworze, który należy wyciąć w blacie. Wyznaczając strefę, w której zostanie umieszczony sprzęt, nie zapomnij o zachowaniu minimalnego odstępu od ściany oraz pozostawienia przestrzeni pod sprzętem. Jest to niezbędne do zapewnienia odpowiedniej wentylacji.

Zastanawiasz się, jak podłączyć płytę indukcyjną zasilaną jednofazowo? W pierwszej kolejności rozpakuj urządzenie i sprawdź, czy ma zamontowaną wtyczkę. W tym przypadku podłączenie sprzętu będzie naprawdę łatwe - po prostu umieść charakterystyczną końcówkę w normalnym gniazdku. Jeśli zamiast wtyczki zobaczysz przewód z kablami, musisz go odpowiednio podpiąć. W tym celu skorzystaj ze schematu, dołączonego przez producenta. O ile kuchenna instalacja została dobrze wykonana, zadanie to powinno polegać na połączeniu kabli w odpowiednich kolorach. Po podpięciu urządzenia, umieść płytę indukcyjną w wyciętym otworze w blacie. Jeśli to koniecznie, uszczelnij brzegi.

Praca przebiega nieco inaczej, jeśli do podłączenia masz instalację 3-fazową. Przewody takiej płyty mają odmienną budowę. Jako że każde urządzenie ma inny schemat podłączenia, koniecznie sprawdź w instrukcji, jak wykonać to zadanie. Bezwzględnie stosuj się do wskazówek producenta, aby nie zrobić sobie krzywdy, ani nie uszkodzić sprzętu.

Zasady bezpieczeństwa

Nie zapominaj o swoim bezpieczeństwie! Każde podłączenie sprzętu elektrycznego wiąże się z ryzykiem utraty życia lub poważnego uszczerbku na zdrowiu. Nim rozpoczniesz prace związane z montażem wybranej płyty indukcyjnej, pamiętaj o tym, aby odciąć zasilanie - wyłącz bezpieczniki. W przeciwnym razie wzrasta ryzyko wypadku.

Jeśli nie jesteś pewny poprawnego połączenia przewodów lub któryś etap pracy sprawia Ci trudność, skorzystaj z pomocy specjalisty. Umówienie się z fachowcem jest często zalecane w przypadku montażu instalacji wymagającej zasilania trójfazowego. Niewłaściwe podłączenie przewodów może skutkować pożarem lub trwałym uszkodzeniem sprzętu. Nim przystąpisz do samodzielnej pracy, koniecznie sprawdź też warunki gwarancji urządzenia. Być może specjalistyczny montaż jest wymagany przez producenta.

podłączenie indukcji

Podłącz indukcję bezpiecznie i skutecznie

Płyta indukcyjna to urządzenie, które działa wyłącznie dzięki energii elektrycznej. Aby sprzęt funkcjonował poprawnie, konieczne jest odpowiednie podłączenie go do źródła zasilania oraz wytrzymała, nieobciążona instalacja. Najpopularniejsze płyty indukcyjne - zasilane jednofazowo - są najczęściej zakończone wtyczką, która pasuje do klasycznego, domowego gniazdka elektrycznego. Podłączenie takiego urządzenia zajmie Ci niewiele czasu. Zdecydowałeś się na sprzęt, który do pracy potrzebuje wyższej mocy? Niezbędne będzie podpięcie płyty do gniazda siłowego, które nie zawsze znajduje się w kuchni.

Chociaż sprzęt jest bezpieczny w użytkowaniu, praca z prądem zawsze niesie ze sobą ryzyko porażenia czy doprowadzenia do zwarcia przewodów. Niezależnie od tego, który rodzaj płyty wybrałeś, instalację urządzenia rozpocznij od odłączenia źródła zasilania. Włącz je ponownie dopiero wtedy, gdy już zostanie zamontowana indukcja. Podłączenie sprzętu sprawia Ci kłopot? Nie ryzykuj, tylko poproś o pomoc fachowca.

Chcesz przejść od teorii do praktyki, ale jeszcze brakuje Ci sprzętu? Jesteś właśnie na etapie wyposażania kuchni? Nowoczesnych urządzeń nie szukaj daleko. Idealną dla siebie płytę indukcyjną, wybierz z modeli oferowanych w sklepie Castorama.

Data publikacji: 25.08.2021