Dostawa za 1 zł na wybrane produkty dla zamówień od 500 zł! Sprawdź szczegóły akcji tutaj >>

Jak przystosować instalację elektryczną do kuchennych AGD?

Umiejętne rozmieszczenie kuchennych sprzętów AGD jest tak samo ważne, jak uprzednie przygotowanie instalacji elektrycznej na ich pojawienie się. Dzięki temu nie tylko lodówka, zmywarka czy kuchenka elektryczna będą sprawnie działały, ale nawet awaria któregoś z tych sprzętów nie spowoduje braku dostępu do energii elektrycznej w całej kuchni. O czym powinniśmy pamiętać, kiedy dopiero planujemy wybudowanie kuchni lub gdy generalnie ją remontujemy?

Liczba sprzętów kuchennych o dużej mocy znamionowej, które będą nam towarzyszyły w czasie codziennych czynności kulinarnych, jest ograniczona do następujących urządzeń:

- zmywarka,
- kuchenka elektryczna z piekarnikiem lub bez/płyta elektryczna,
- kuchenka mikrofalowa,
- czajnik elektryczny,
- lodówka,
- okap,
- opcjonalnie: podgrzewacz wody, elektryczny piec akumulacyjny dynamiczny/statyczny.

Przewód OWY 3/5 3 x 2,5 mm2 czarny na mb
Przewód OWY 3/5 3 × 2,5 mm2 czarny na mb

Oprócz powyższych w kuchni używamy również sprzętu AGD o mniejszych gabarytach, takich jak robot, mikser, sokowirówka, gofrownica, toster i wiele innych – z nich jednak korzystamy rzadziej. Gdyby większość z wymienionych urządzeń była podłączona do jednego obwodu elektrycznego i zaczęła pracować w tym samym czasie, instalacja elektryczna nadmiernie by się nagrzała i przepaliła, co związane jest z groźbą wybuchu pożaru. Poza ewentualnymi stratami finansowymi spowodowanymi jego gaszeniem, wymianie trzeba by poddać całą instalację elektryczną, co wiązałoby się z dużymi trudnościami odczuwanymi przez wszystkich mieszkańców. Możemy jednak zapobiec rozwojowi dramatycznych zdarzeń i zawczasu postarać się o to, by kuchnia przez długie lata była miejscem bezawaryjnej i bezpiecznej pracy dla wszystkich z niej korzystających.

Modelowo zaprojektowana instalacja elektryczna w pomieszczeniu kuchennym

Jeśli nasz dom jest dopiero planowany, możemy postarać się o to, by już teraz przewidzieć liczbę i rozmieszczenie sprzętów, które znajdą się w wyposażeniu kuchni. Przede wszystkim warto zwrócić uwagę na usytuowanie blatu kuchennego, by maksymalnie skrócić drogę do niego prowadzącą od strony lodówki i kuchenki, które to sprzęty nie mogą sąsiadować ze sobą. Idealną jest sytuacja, kiedy ilość miejsca pozwoli nam wygospodarować dwa miejsca robocze, między zlewozmywakiem a lodówką z jednej strony i między zlewem a kuchenką z drugiej. Aranżując kuchnię, możemy skorzystać z tak zwanej zasady trójkąta roboczego, którego wierzchołkami są kolejno lodówka, zlewozmywak i kuchenka. Jeśli suma odległości między nimi nie przekracza siedmiu metrów, mamy do czynienia z idealnie zaplanowaną, ergonomiczną, pozwalającą nam na wygodną pracę kuchnią.

Gniazdo Schneider Electric Asfora IP44 pojedyncze z uziemieniem kremowe
Gniazdo Schneider Electric Asfora IP44 pojedyncze z uziemieniem kremowe

Porada eksperta:

Nawet jeśli nie mamy obecnie niektórych sprzętów kuchennych, takich jak zmywarka czy kuchenka elektryczna, na etapie planowania domu warto uwzględnić ich obecność i tak poprowadzić instalację elektryczną, aby tuż po zakupie urządzenia znalazło ono swoje miejsce w pełni wyposażone do podłączenia i z gotowym dla niego, osobnym gniazdem sieciowym. Lepiej wykonać jeden generalny remont przygotowujący zawczasu instalację elektryczną do podłączenia kuchennych sprzętów, niż w urządzonym i funkcjonującym pomieszczeniu wykonywać osobny obwód elektryczny dla zakupionego sprzętu AGD.

Przewód YDYp 4/7 3 x 1,5 mm2 25 m
Przewód YDYp 4/7 3 × 1,5 mm2 25 m
Gniazdo podwójne Legrand Forix z uziemieniem IP44 szare
Gniazdo podwójne Legrand Forix

W projekcie kuchni uwzględniamy rozmieszczenie sprzętów AGD, a co za tym idzie, rozplanowanie układu przewodów elektrycznych w ścianach. Aby kuchnia działała sprawnie mimo ewentualnej awarii jednego z urządzeń i aby nie przeciążać zanadto przewodów instalacji, dla każdego z większych urządzeń należy przeznaczyć jeden osobny obwód. Tym sposobem będziemy zabezpieczeni w sprawie uszkodzenia jednego ze sprzętów, która nie pociągnie za sobą braku możliwości użycia pozostałych. Osobny obwód będzie także służył do zasilania w energię elektryczną przenośnych urządzeń AGD – można w nim zastosować nawet pięć gniazd wtyczkowych. Przed dłuższym wyjazdem wyłączmy obwody prowadzące do urządzeń, które powinny zostać nieużywane, a pozostawmy włączony obwód z działającą lodówką.

Modernizacja instalacji elektrycznej w mieszkaniu

Nie zawsze mamy możliwość oglądania tego, jak powstaje i zaczyna funkcjonować zaprojektowany przez nas budynek mieszkalny – zwykle decydujemy się na odnowienie instalacji elektrycznej i jej rozbudowanie o nowe elementy przy okazji generalnego remontu. Warto go przeprowadzić szczególnie w następujących sytuacjach:

- kiedy w naszych ścianach tkwią obwody wykonane z używanych dawno temu przewodów aluminiowych – te wymieniamy na wykonane z miedzi,
- kiedy zmieniamy typ ogrzewania i decydujemy się na zastosowanie elektrycznych pieców akumulacyjnych z rozładowaniem dynamicznym i statycznym,
- kiedy w naszej kuchni zamiast wiekowej kuchenki gazowej pojawia się nowocześniejszy sprzęt, na przykład kuchenka indukcyjna.

Czy wiesz, że…

Niektóre z urządzeń pobierają w trakcie pracy na tyle dużo energii elektrycznej, że ich przewody sieciowe nie są zasilane z gniazd wtykowych. Są one łączone z instalacją elektryczną na stałe, bezpośrednio w puszce. Przykładami są kuchnia indukcyjna i piec akumulacyjny o mocy większej niż 2 kW, zasilający kuchnię otwartą, z której ciepło przenika do sąsiadującego z nią salonu.

Przewód Ydyp 2 x 2,5 4/7 15 m
Przewód Ydyp 2 × 2,5 4/7 15 m

W trakcie modernizacji instalacji elektrycznej i rozszerzania jej o nowe obwody zmianie ulegnie też wygląd tablicy bezpiecznikowej – wszystkie obwody powinny zostać wyposażone w zabezpieczenie nadmiarowoprądowe, a ich poszczególne grupy – w różnicowoprądowe. W naszych ścianach ukryjemy przewody miedziane, które jeśli użyte zostały do wykonania obwodu gniazda wtyczkowego, powinny mieć przekrój najmniej 2,5 mm. Przewodów o mniejszych przekrojach użyjemy do wykonania obwodów oświetleniowych, większych – do obwodów trójfazowych dla urządzeń o dużej mocy – tutaj skorzystać trzeba z sugestii producenta każdego ze sprzętów co do zalecanej grubości przewodów.

Prawidłowe rozmieszczenie i skuteczne zamaskowanie gniazd wtyczkowych

Widok wyeksponowanych gniazd wtyczkowych, nawet wykonanych z materiałów kolorystycznie zbliżonych do całości aranżacji, nie należy do estetycznych, zwłaszcza jeśli widoczne są prowadzące do nich kable sieciowe. Możemy jednak rozmieścić je w taki sposób, aby nie rzucały się w oczy, a nawet były zupełnie ukryte. Sprzyjają temu zasady, związane z umiejscowieniem gniazdek odpowiedzialnych za zasilanie poszczególnych sprzętów:

- gniazdo niewielkiej zamrażarki lub lodówki może być umieszczone obok niej na wysokości 30 cm od podłogi lub też powyżej samego urządzenia,

- w przypadku lodówek i lodówko-zamrażarek o większych gabarytach podobnie – gniazdo może zostać umiejscowione 30 cm ponad posadzką lub powyżej nich, na wysokości najmniej 2 m nad podłogą,

- najmniej jedno podwójne gniazdo wtykowe powinno zostać umieszczone tuż obok blatu kuchennego – umożliwi nam ono załączanie miksera, frytkownicy, sokowirówki i innych mniejszych sprzętów AGD.

- sprzęt do zabudowy powinien być połączony z gniazdami na wysokości od 30 do 50 cm od poziomu posadzki.

Z powyższego wynika, że gniazda wtykowe można ukryć w łatwy sposób, sytuując je na przykład z tylnej strony mebli kuchennych – dotyczy to zwłaszcza sprzętu meblowego do zabudowy, ale również lodówek i zamrażarek z gniazdami umieszczonymi tuż nad poziomem podłogi.

Gniazdo podwójne DPM Solid z uziemieniem natynkowe białe LK65
Gniazdo podwójne DPM Solid z uziemieniem natynkowe białe LK65

Uwaga!

Do gniazd wtykowych i samych wtyczek musimy mieć zapewniony łatwy dostęp. Jeśli są one usytuowane z tylnej strony kuchennych mebli, należy w nich od strony ściany wyciąć odpowiedniej wielkości otwór, tak aby w miarę potrzeby można łatwo było wyciągnąć wtyczkę z gniazda.

Stosunkowo łatwe do ukrycia są również gniazda wtykowe przeznaczone specjalnie dla okapu kuchennego i wysokich lodówko-zamrażarek. Są one usytuowane na tyle wysoko, że pozostają niewidoczne, zwłaszcza jeśli umieścimy je dodatkowo pod osłoną okapu lub tuż ponad wiszącą szafką. Problematyczne może się za to okazać zamaskowanie gniazda towarzyszącego blatowi kuchennemu, do którego powinniśmy mieć łatwy i szybki dostęp. W tym wypadku posłużmy się gniazdem umieszczonym na spodzie wiszącej nad nim szafki lub w powierzchni blatu. To ostatnie rozwiązanie będzie też odpowiednie dla wyspy kuchennej, której oddalenie od wszystkich ścian zmusza nas do poprowadzenia obwodu przeznaczonego do jej obsługi pod powierzchnią podłogi.

 

Data publikacji: 06.02.2016