Jak przystosować instalację elektryczną do kuchennych AGD?

Umiejętne rozmieszczenie kuchennych sprzętów AGD jest tak samo ważne, jak uprzednie przygotowanie instalacji elektrycznej na ich pojawienie się. Dzięki temu nie tylko lodówka, zmywarka czy kuchenka elektryczna będą sprawnie działały, ale nawet awaria któregoś z tych sprzętów nie spowoduje braku dostępu do energii elektrycznej w całej kuchni. O czym powinniśmy pamiętać, kiedy dopiero planujemy wybudowanie kuchni lub gdy generalnie ją remontujemy?

Liczba sprzętów kuchennych o dużej mocy znamionowej, które będą nam towarzyszyły w czasie codziennych czynności kulinarnych, jest ograniczona do następujących urządzeń:

zmywarka,
- kuchenka elektryczna z piekarnikiem lub bez/płyta elektryczna,
- kuchenka mikrofalowa,
- czajnik elektryczny,
- lodówka,
okap,
- opcjonalnie: podgrzewacz wody, elektryczny piec akumulacyjny dynamiczny/statyczny.

Oprócz powyższych w kuchni używamy również sprzętu AGD o mniejszych gabarytach, takich jak robot, mikser, sokowirówka, gofrownica, toster i wiele innych – z nich jednak korzystamy rzadziej. Gdyby większość z wymienionych urządzeń była podłączona do jednego obwodu elektrycznego i zaczęła pracować w tym samym czasie, instalacja elektryczna nadmiernie by się nagrzała i przepaliła, co związane jest z groźbą wybuchu pożaru. Poza ewentualnymi stratami finansowymi spowodowanymi jego gaszeniem, wymianie trzeba by poddać całą instalację elektryczną, co wiązałoby się z dużymi trudnościami odczuwanymi przez wszystkich mieszkańców. Możemy jednak zapobiec rozwojowi dramatycznych zdarzeń i zawczasu postarać się o to, by kuchnia przez długie lata była miejscem bezawaryjnej i bezpiecznej pracy dla wszystkich z niej korzystających.

Spis treści:

  • Modelowo zaprojektowana instalacja elektryczna w pomieszczeniu kuchennym
  • Modernizacja instalacji elektrycznej w mieszkaniu
  • Prawidłowe rozmieszczenie i skuteczne zamaskowanie gniazd wtyczkowych
instalacjainstalacjainstalacjainstalacja

Modelowo zaprojektowana instalacja elektryczna w pomieszczeniu kuchennym

Jeśli nasz dom jest dopiero planowany, możemy postarać się o to, by już teraz przewidzieć liczbę i rozmieszczenie sprzętów, które znajdą się w wyposażeniu kuchni. Przede wszystkim warto zwrócić uwagę na usytuowanie blatu kuchennego, by maksymalnie skrócić drogę do niego prowadzącą od strony lodówki i kuchenki, które to sprzęty nie mogą sąsiadować ze sobą. Idealną jest sytuacja, kiedy ilość miejsca pozwoli nam wygospodarować dwa miejsca robocze, między zlewozmywakiem a lodówką z jednej strony i między zlewem a kuchenką z drugiej. Aranżując kuchnię, możemy skorzystać z tak zwanej zasady trójkąta roboczego, którego wierzchołkami są kolejno lodówka, zlewozmywak i kuchenka. Jeśli suma odległości między nimi nie przekracza siedmiu metrów, mamy do czynienia z idealnie zaplanowaną, ergonomiczną, pozwalającą nam na wygodną pracę kuchnią.

W projekcie kuchni uwzględniamy rozmieszczenie sprzętów AGD, a co za tym idzie, rozplanowanie układu przewodów elektrycznych w ścianach. Aby kuchnia działała sprawnie mimo ewentualnej awarii jednego z urządzeń i aby nie przeciążać zanadto przewodów instalacji, dla każdego z większych urządzeń należy przeznaczyć jeden osobny obwód. Tym sposobem będziemy zabezpieczeni w sprawie uszkodzenia jednego ze sprzętów, która nie pociągnie za sobą braku możliwości użycia pozostałych. Osobny obwód będzie także służył do zasilania w energię elektryczną przenośnych urządzeń AGD – można w nim zastosować nawet pięć gniazd wtyczkowych. Przed dłuższym wyjazdem wyłączmy obwody prowadzące do urządzeń, które powinny zostać nieużywane, a pozostawmy włączony obwód z działającą lodówką.

kabelkabelkabelkabel

Modernizacja instalacji elektrycznej w mieszkaniu

Nie zawsze mamy możliwość oglądania tego, jak powstaje i zaczyna funkcjonować zaprojektowany przez nas budynek mieszkalny – zwykle decydujemy się na odnowienie instalacji elektrycznej i jej rozbudowanie o nowe elementy przy okazji generalnego remontu. Warto go przeprowadzić szczególnie w następujących sytuacjach:

- kiedy w naszych ścianach tkwią obwody wykonane z używanych dawno temu przewodów aluminiowych – te wymieniamy na wykonane z miedzi,
- kiedy zmieniamy typ ogrzewania i decydujemy się na zastosowanie elektrycznych pieców akumulacyjnych z rozładowaniem dynamicznym i statycznym,
- kiedy w naszej kuchni zamiast wiekowej kuchenki gazowej pojawia się nowocześniejszy sprzęt, na przykład kuchenka indukcyjna.

W trakcie modernizacji instalacji elektrycznej i rozszerzania jej o nowe obwody zmianie ulegnie też wygląd tablicy bezpiecznikowej – wszystkie obwody powinny zostać wyposażone w zabezpieczenie nadmiarowoprądowe, a ich poszczególne grupy – w różnicowoprądowe. W naszych ścianach ukryjemy przewody miedziane, które jeśli użyte zostały do wykonania obwodu gniazda wtyczkowego, powinny mieć przekrój najmniej 2,5 mm. Przewodów o mniejszych przekrojach użyjemy do wykonania obwodów oświetleniowych, większych – do obwodów trójfazowych dla urządzeń o dużej mocy – tutaj skorzystać trzeba z sugestii producenta każdego ze sprzętów co do zalecanej grubości przewodów.

instalacjainstalacjainstalacjainstalacja

Prawidłowe rozmieszczenie i skuteczne zamaskowanie gniazd wtyczkowych

Widok wyeksponowanych gniazd wtyczkowych, nawet wykonanych z materiałów kolorystycznie zbliżonych do całości aranżacji, nie należy do estetycznych, zwłaszcza jeśli widoczne są prowadzące do nich kable sieciowe. Możemy jednak rozmieścić je w taki sposób, aby nie rzucały się w oczy, a nawet były zupełnie ukryte. Sprzyjają temu zasady, związane z umiejscowieniem gniazdek odpowiedzialnych za zasilanie poszczególnych sprzętów:

- gniazdo niewielkiej zamrażarki lub lodówki może być umieszczone obok niej na wysokości 30 cm od podłogi lub też powyżej samego urządzenia,

- w przypadku lodówek i lodówko-zamrażarek o większych gabarytach podobnie – gniazdo może zostać umiejscowione 30 cm ponad posadzką lub powyżej nich, na wysokości najmniej 2 m nad podłogą,

- najmniej jedno podwójne gniazdo wtykowe powinno zostać umieszczone tuż obok blatu kuchennego – umożliwi nam ono załączanie miksera, frytkownicy, sokowirówki i innych mniejszych sprzętów AGD.

- sprzęt do zabudowy powinien być połączony z gniazdami na wysokości od 30 do 50 cm od poziomu posadzki.

Z powyższego wynika, że gniazda wtykowe można ukryć w łatwy sposób, sytuując je na przykład z tylnej strony mebli kuchennych – dotyczy to zwłaszcza sprzętu meblowego do zabudowy, ale również lodówek i zamrażarek z gniazdami umieszczonymi tuż nad poziomem podłogi.

Data aktualizacji: 24.05.2024