Płyta ceramiczna czy indukcyjna - co wybrać?

Wyposażenie AGD jest podstawą każdego pomieszczenia, w którym przyrządza się posiłki. Przygotowując się do remontu kuchni lub w czasie urządzania jej od podstaw, warto dowiedzieć się co jest lepsze – płyta indukcyjna czy ceramiczna.

Płyty grzewcze – nowoczesne rozwiązanie do kuchni

Każdy kucharz ma swoje preferencje dotyczące gotowania. Sprawa dotyczy także urządzeń, z jakich korzysta. Płyty grzewcze stanowią standardowe wyposażenie każdej kuchni, dlatego ich wybór musi być gruntownie przemyślany. Wraz z rozwojem technologii, producentom udaje się wprowadzać coraz to nowsze rozwiązania. Klienci mają już do wyboru nie tylko tradycyjne kuchenki gazowe, ale także płyty elektryczne, ceramiczne czy indukcyjne.

Instalacja płyty gazowej wymaga dodatkowego wysiłku w postaci regularnego sprawdzania szczelności. Ulatniający się gaz może być przyczyną nieszczęścia. Wiele osób jednak ceni sobie te kuchenki ze względu na niską cenę. Część kucharzy do zalet zalicza także możliwość błyskawicznej regulacji temperatury. Wystarczy przekręcić kurek, a płomień natychmiast się zmniejsza.

Kuchenki gazowe zaczęły być wypierane przez płyty elektryczne. Kiedyś były dostępne dla wybranych, dzisiaj są już powszechnie stosowanym sprzętem AGD. Często są montowane w miejscach, w których nie jest doprowadzona instalacja gazowa. Stanowią dobrą alternatywę dla tradycyjnych płyt. Popularność obu rozwiązań zmienia się wraz z cenami mediów.

Płyty ceramiczne są bardzo wygodne w obsłudze, a ponadto są przejawem zaawansowania technologicznego. Pod wieloma względami przypominają płyty indukcyjne, bowiem steruje się nimi za pomocą dotykowych przycisków umieszczonych na powierzchni. Wybór płyty ceramicznej wiąże się jednak ze sporym wydatkiem.

płyta indukcyjna ceramiczna czy szklanapłyta indukcyjna ceramiczna czy szklanapłyta indukcyjna ceramiczna czy szklanapłyta indukcyjna ceramiczna czy szklana

Wyposażeniem na miarę XXI wieku są z pewnością płyty indukcyjne. Odznaczają się estetycznym wyglądem i wysoką funkcjonalnością. Pomagają zmniejszyć rachunki, ponieważ są to bardzo energooszczędne urządzenia. Niestety ich użytkowanie wymaga poniesienia dodatkowych kosztów związanych z zakupem specjalnych garnków, których dno wykonane jest z metali ferromagnetycznych.

Wiele osób zadaje zatem pytanie: co lepsze – płyta indukcyjna czy ceramiczna? Odpowiedź wydaje się niejednoznaczna i wymaga wnikliwego poznania specyfiki działania obu płyt. Zastanawiasz się nad zakupem nowego sprzętu? Płyta ceramiczna czy indukcyjna – co wybrać? Aby dobrze wybrać, poznaj wady i zalety obu kuchenek.

Płyty ceramiczne – wady i zalety

Należą do rodziny płyt elektrycznych, ponieważ do ich działania niezbędne jest podłączenie do prądu. Użytkownicy cenią sobie ich prostą, intuicyjną obsługę. Grzałka w kształcie spirali znajduje się pod powierzchnią płyty i powoduje wzrost temperatury. Od włączenia do osiągnięcia pełnej mocy mija kilkanaście sekund. To jeszcze nie wyczerpuje zagadnienia pod nazwą „płyty ceramiczne wady i zalety”.

Niektóre pola grzewcze są specjalnie przystosowane do błyskawicznego nagrzewania się w mniej niż 10 sekund. Czasem płyty ceramiczne wyposażone są w tzw. pola halogenowe. To nowoczesne rozwiązanie, które pozwala skrócić okres oczekiwania na nagrzanie do mniej niż pięciu sekund.

Na listę atutów płyty ceramicznej należy z pewnością wpisać nieskomplikowaną konstrukcję. W odróżnieniu od płyty indukcyjnej, kuchenka ceramiczna pod powierzchnią posiada prosty mechanizm złożony z pojedynczych grzałek. Ewentualna naprawa jest zatem równie łatwa, choć produkty wysokiej jakości odmawiają posłuszeństwa niezwykle rzadko.

płyta ceramiczna czy indukcyjnapłyta ceramiczna czy indukcyjnapłyta ceramiczna czy indukcyjnapłyta ceramiczna czy indukcyjna

Zaletą jest także stylowy wygląd. Powłoka czarnej płyty jest niemal lustrzana. Lśniąca powłoka nadaje kuchni prestiżu. Płyty ceramiczne świetnie sprawdzają się w nowoczesnych kuchniach urządzonych w minimalistycznym stylu. W odróżnieniu od płyt indukcyjnych, nie trzeba inwestować w nowe naczynia. Wystarczą takie, które zostały wykonane ze zwykłych stopów.

Niestety, płyty ceramiczne są dość drogie w eksploatacji. Jest to spowodowane stratami ciepła. Po zdjęciu naczynia z powierzchni płyta pozostaje przez pewien moment nagrzana. Ostygnięcie trwa wprawdzie zaledwie kilka sekund, ale należy zachować niezbędne środki ostrożności, aby uniknąć poparzenia.

Płyty indukcyjne – wady i zalety

Całkiem zrozumiały wydaje się fakt, że kuchenki indukcyjne są coraz bardziej popularne. Na sukces tych urządzeń składa się kilka czynników. Najczęściej wymienianymi zaletami jest możliwość szybkiego wyczyszczenia płyty indukcyjnej oraz łatwość obsługi. Wprawdzie one należą do grupy stosunkowo drogich produktów, jednak pozostają chętnie wybierane przez kucharzy. Co wybrać? Płyta indukcyjna ceramiczna czy szklana? Pytania się mnożą.

Warto wspomnieć o sposobie działania i konstrukcji płyt indukcyjnych. One również należą do grupy kuchenek elektrycznych. Cewki zamontowane pod powierzchnią górnej powłoki wykorzystują szybkozmienne pole magnetyczne. Spiralne zwoje wykonane z miedzi produkują prąd wirowy, który rozgrzewa pole.

Podobnie jak w przypadku płyt ceramicznych, kuchenki indukcyjne wyróżniają się nowoczesnym wyglądem. Instaluje się je nie tylko w prywatnych mieszkaniach, ale także w apartamentach z aneksem kuchennym. Świadczą o renomie właściciela, a często także o zasobności jego portfela.

Wynika to z faktu, że planując zakup płyty indukcyjnej, należy uwzględnić dodatkowe koszty. Niezbędne będzie zainwestowanie przynajmniej kilkuset złotych w komplet garnków wykonanych z metali ferromagnetycznych. Inne naczynia nie nadają się do pracy z płytą indukcyjną. Mogą same ulec zniszczeniu, a także przyczynić się do wykonania drogiej naprawy nowoczesnej kuchenki.

co lepsze płyta indukcyjna czy ceramicznaco lepsze płyta indukcyjna czy ceramicznaco lepsze płyta indukcyjna czy ceramicznaco lepsze płyta indukcyjna czy ceramiczna

Nie ulega jednak wątpliwości, że płyty indukcyjne nadal są funkcjonalnym urządzeniem. Sporym atutem jest ich bezpieczeństwo. W odróżnieniu od płyt ceramicznych, pole grzewcze w kuchenkach indukcyjnych wyłącza się momentalnie. O stopniu nagrzania powierzchni informuje zapalona lampka kontroli na cyfrowym wyświetlaczu.

Łatwość obsługi to kolejna zaleta płyt indukcyjnych. Ustawienie wszystkich parametrów w czasie gotowania nie przynosi trudności. Łatwo odnaleźć i wybrać właściwą opcję, mimo że lista dostępnych funkcji jest bardzo długa. Wystarczy nacisnąć odpowiednie miejsce na panelu dotykowym, a urządzenie od razu spełni swoje zadanie. Już wiesz, co lepsze? Płyta indukcyjna czy ceramiczna?

Płyta ceramiczna czy indukcyjna – jaką wybrać?

Znasz już działanie obu rodzajów kuchenek elektrycznych. Wiesz też, jakie mają wady i zalety. Pora zatem dokonać wyboru. Nie jest on łatwy, ponieważ oba typy są do siebie bardzo podobne, a o zakupie często decydują szczegóły lub osobiste preferencje.

Zastanawiasz się, co będzie lepsze dla Ciebie –  płyta indukcyjna czy ceramiczna? Zdrowie też jest ważnym czynnikiem zakupu. Uważa się bowiem, że fale magnetyczne produkowane podczas pracy kuchenki indukcyjnej mogą wpływać niekorzystnie na organizm. W tym układzie płyty ceramiczne jawią się jako produkt w pełni bezpieczny. Jak jest naprawdę?

Otóż pogłoski o szkodliwym działaniu płyt indukcyjnych to wyłącznie przejaw niewiedzy. Naukowcy nie potwierdzają, że płyta indukcyjna czy ceramiczna psuje zdrowie. Co więcej, wszystkie argumenty przeciwników kuchenek indukcyjnych zostały już dawno obalone, więc nie musisz się przejmować.

Przy wyborze zastanów się natomiast, jakie funkcje będą Ci potrzebne. Obie kuchenki elektryczne mają bardzo podobne wyposażenie. Pojedyncze modele posiadają jedno pole boost, które bardzo szybko się nagrzewa. Zarówno płyty indukcyjne, jak i ceramiczne, mogą różnić się także liczbą pól.

płyta indukcyjna czy ceramiczna zdrowiepłyta indukcyjna czy ceramiczna zdrowiepłyta indukcyjna czy ceramiczna zdrowiepłyta indukcyjna czy ceramiczna zdrowie

Czynnikiem najbardziej różnicującym jest z pewnością cena produktów komplementarnych. Płyta indukcyjna ceramiczna czy szklana – nieważne. Wszystkie wymagają zakupu specjalnych garnków. Tu ujawnia się przewaga kuchenek ceramicznych. Nie ulega jednak wątpliwości, że oba rodzaje znakomicie wypełniają swoje zadania.

Data publikacji: 27.03.2019