Produkty

Jak poprawnie malować ściany przy użyciu wałka i pędzla?

Jak poprawnie malować ściany przy użyciu wałka i pędzla?

Wielu z nas sądzi, że pomalowanie ścian w domu to drobnostka, zwykłe hop siup, do którego nie potrzeba żadnej wiedzy. Wątpliwości zaczynają się wtedy, kiedy na pomalowanej powierzchni pojawiają się smugi czy nawet prześwity starej farby. Aby tak się nie działo, przygotowaliśmy dla Ciebie kilka praktycznych porad, które pomogą Ci wykonać to zadanie zdecydowanie łatwiej, a co za tym idzie, osiągnąć korzystny efekt. 

malowanie wałkiemOdpowiednie przygotowanie

Zanim chwycimy w dłoń odpowiednie narzędzie, musimy pamiętać o odpowiednim przygotowaniu. Mowa tutaj szczególnie o zaklejeniu sufitu taśmą, jeśli ściany będą malowane w odmiennym kolorze. Tak samo zabezpieczamy ościeżnice okien i drzwi oraz demontujemy gniazdka elektryczne. Warto zabezpieczyć również samą farbę, przelewając ją do miednicy. Mało korzystne i komfortowe jest korzystanie z wiadra lub, co gorsza, z puszki. Dzięki miednicy zdecydowanie łatwiej jest odsączyć nadmiar farby, zarówno z wałka, jak i pędzla. Te nie powinny być namaczane bowiem  w zbyt dużym stopniu.

Wybór narzędzi

W późniejszym etapie najważniejszy jest wybór samego narzędzia. Należy pamiętać przede wszystkim o tym, że główne zadanie powinniśmy wykonywać jednym narzędziem. Ściany malujemy najczęściej za pomocą wałka, choć możemy zdecydować się też na wybór pistoletu natryskowego. Pędzlem aplikujemy farbę w miejscach mało dostępnych, zazwyczaj w kątach i załamaniach w ścianie. Od tego też zaczynamy każde malowanie.

Cel, maluj!kuweta na farbę castorama

Do najważniejszych czynności zabieramy się z pełną werwą, choć potrzebne będzie nam w dużym stopniu opanowanie i sprawna, niezmęczona ręka. Czas więc na nałożenie farby. Właściwe malowanie przy użyciu wałka rozpoczynamy zawsze od góry, kolejnymi pasami zmierzając w dół. Nasuwa się pytanie – od której strony zacząć? Tutaj panuje złota zasada, mówiąca o tym, że malowanie zaczyna się zawsze od strony okna. W innych przypadkach nie ma większego znaczenia, czy zaczniemy od lewego czy prawego rogu, aczkolwiek osobom praworęcznym wygodniej będzie zakończyć zadanie z prawej strony i analogicznie w stosunku do osób leworęcznych.

Kolejny ważny punkt to rozprowadzanie farby po ścianie. Malując z góry na dół, powinniśmy delikatnie manewrować w różnych kierunkach, ale tak, by kolejne pasy nachodziły na siebie. Nie powinniśmy za to wykonywać zbyt energicznych i mocno zamaszystych ruchów. Przy jednorazowym nałożeniu farby na wałek staramy się zamalowywać około pół metra kwadratowego bądź odrobinę więcej. Niezwykle istotne są ostatnie pociągnięcia, które powinniśmy prowadzić prostopadle do okien, co dodatkowo zagwarantuje nam niewidoczność smug. Używając wałka, należy go po każdorazowym pociągnięciu odciągać na moment od ściany.

Niewskazane w trakcie malowania jest robienie przerwy, ponieważ wpłynie to negatywnie na końcowy rezultat. Jeśli malujemy sami, odpoczynek fundujemy sobie dopiero po zamalowaniu całości. Wówczas, po wyschnięciu pierwszej warstwy farby, przystępujemy zazwyczaj do ponownej, równie udanej próby.

Doradca Dział wykończenie

Dział Wykończenie

Powiązane artykuły

Wałki dekoracyjne – jakie wzory można wykonać za ich pomocą

Wałki dekoracyjne – jakie wzory można wykonać za ich pomocą
Chociaż wałki należą do podstawowych narzędzi malarskich, zaskakuje wielość ich odmian i efekty, które możemy z ich pomocą tworzyć na ścianach....
Czytaj więcej

Przegląd narzędzi malarskich

Przegląd narzędzi malarskich
Malowanie, coraz chętniej wykonujemy samodzielnie, gdyż zarówno farby, jak i narzędzia malarskie są zaprojektowane są tak, aby znacząco ułatwić i przy...
Czytaj więcej

Farby na plamy i zacieki

Farby na plamy i zacieki
Nawet niewielkie plamy na ścianie czy suficie będą skutecznie szpeciły każde pomieszczenie. Niektóre z nich możemy zmyć za pomocą ciepłej wody i łagod...
Czytaj więcej

Ocena i komentarz dla:

Jak poprawnie malować ściany przy użyciu wałka i pędzla?