icon
25.02 - niedziela niehandlowa. Kupuj na castorama.pl
icon
25.02 - niedziela niehandlowa. Kupuj na castorama.pl

Jak zapobiegać korozji konstrukcji stalowych

Z korozją się częściej walczy, niż jej przeciwdziała. Najrozsądniejszym i najbardziej opłacalnym rozwiązaniem jest odpowiednia ochrona konstrukcji stalowych, zanim jeszcze pojawi się na nich pierwsza rdza. Jak zawczasu uniknąć kosztownych napraw i zabezpieczyć elementy ze stali przed korodowaniem?

Przejdź do następnych akapitów:

Przyczyny korozji

Co to jest korozja i jak jej zapobiegać? To pytanie pewnie nasuwa się każdemu, u kogo wystąpił z nią problem. Korozja (od łac. corossio, co oznacza zżeranie) to proces stopniowego niszczenia materiałów. Najczęściej jest kojarzony z metalami – zwłaszcza stalą, ale dotyczy również tworzyw sztucznych, drewna czy betonu. Proces ten powstaje w wyniku reakcji materiału z otoczeniem.

Przyczyny korozji są złożone i różnią się w zależności od gałęzi przemysłu. Na przykład, w budownictwie korozja często powstaje w wyniku wystawienia konstrukcji stalowej na działanie skrajnych temperatur i warunków atmosferycznych. 

W leśnictwie proces ten może rozwinąć się przy pracach w odległym terenie, gdzie sprzęt z elementami lub podzespołami stalowymi jest parkowany na odsłoniętej ziemi bądź trawie, czyli podłożach, które w nocy pochłaniają ogromne ilości wilgoci. W górnictwie podziemnym występuje zakwaszenie wód (nierzadko kwasami siarkowym i solnym), a dodatkowo często również wysoka temperatura i wilgotność. Warunki te wpływają na szybki rozwój korozji.

Zasięg i tempo rozwijania się korozji zależy również od warunków otoczenia. Na przykład, w wilgotnym otoczeniu para wodna może się skroplić, przyspieszając znacznie korozję stali w porównaniu z przebiegiem tego procesu w suchym otoczeniu.

Do czynników najczęściej powodujących niszczenie stali należą zatem:

 • wilgoć powierzchniowa;

 • wysoka wilgotność powietrza;

 • kwas i zasady;

 • skrajnie wysokie i niskie temperatury (również powstałe w trakcie spawania);

 • smary przemysłowe;

 • wody zakwaszone (siarkowe, solne);

 • kontakt stali z glebą;

 • opady śniegu i deszczu;

 • kontakt stali z innymi materiałami, np. metalami;

 • sól (również znajdująca się w słonej wodzie morskiej);

 • cząstki stałe unoszące się w powietrzu.

jak-zapobiegac-korozjijak-zapobiegac-korozjijak-zapobiegac-korozjijak-zapobiegac-korozji

Przeczytaj również: Emalie do drewna i metalu – jakie mają właściwości i zastosowanie?

Jak zapobiegać korozji? 3 skuteczne metody

Korozja bardzo negatywnie wpływa na strukturę konstrukcji stalowych. Prowadzi do uszkodzenia powierzchni metalu, przez co traci on swój wygląd i właściwości. To natomiast może stwarzać duże niebezpieczeństwo. Dlatego tak istotne jest właściwe zapobieganie wystąpieniu korozji. Jak można zapobiec korozji? Istnieje kilka sprawdzonych metod.

Unikanie warunków sprzyjających korozji

Podstawą ochrony przed korozją jest takie umiejscowienie elementów konstrukcyjnych, aby utrzymać je w stanie suchym i czystym. Najlepiej jest zapewnić takie warunki, aby elementy stalowe nie miały bezpośredniego kontaktu z wilgotną glebą bądź trawnikiem, a także by nie padał na nie deszcz czy śnieg. Nie zawsze jest to możliwe, ale jeśli można, choć częściowo ograniczyć negatywny wpływ warunków zewnętrznych powodujących korozję, to warto to uczynić.

Jak zapobiegać korozji? Warto sprawdzić, czy np. blacha kryjąca daszek pomieszczenia gospodarczego umożliwia swobodne spływanie deszczówki. Zwróć też uwagę na złącza, których oczyszczanie jest zwykle utrudnione ze względu na nierówność i kształt spoin. Unikaj zatem wąskich szczelin przy zestawianiu kształtowników i nie stosuj spoin przerywanych ani konstrukcji kratowych w miejscach narażonych na korozję. Zadbaj, o uszczelnienie złącz śrubowych oraz stosowanie przekładek izolacyjnych w miejscach styku stali z innymi metalami. Zapewnij do nich dostęp, gdy konieczne będzie odnowienie powłoki antykorozyjnej.

Ochrona elektrochemiczna

Jak zapobiegać korozji? Chemia odgrywa tu ogromną rolę. Elektrochemiczna ochrona to najskuteczniejszy sposób na to, aby korozja nie pojawiła się na elementach stalowych. Tego procesu nie można jednak przeprowadzić w warunkach domowych. Montując śruby, nity, profile, blachy czy inne elementy metalowe, warto upewnić się, czy stal została wzmocniona tzw. protektorem. Najczęściej jest to aluminium, cynk, magnez lub ich stopy. 

Przed korozją chroni też ocynkowanie stalowych elementów. Właściwy dobór materiałów najlepiej przeprowadzić już na etapie projektowania, co pozwoli uzyskać solidne zabezpieczenie konstrukcji. 

Sprawdź także: Najlepsze farby do ogrodzenia z metalu

Antykorozyjne powłoki ochronne

Skutecznym sposobem na to, jak zapobiec korozji metali, jest zastosowanie specjalnych powłok ochronnych. Ze względu na skład chemiczny można podzielić je na metalowe, niemetalowe i organiczne (z tworzyw sztucznych i malarskie). To efektywna oraz prosta w realizacji metoda ochronna – powłoki możesz, nałożysz samodzielnie w warunkach domowych. Preparaty są łatwo dostępne i pozwalają uzyskać nie tylko zabezpieczające, ale i dekoracyjne powłoki.

Bogata gama środków ochronnych antykorozyjnych pozwala na wybór produktu, który najlepiej ochroni konkretne powierzchnie metalowe. Antykorozyjne powłoki malarskie, takie jak emalie, lakiery czy farby, tworzą na powierzchni stalowej warstwę ochronną, która zabezpiecza ją przed wilgocią, zmianami temperatury i chemikaliami. Ich trwałość jest różna, ale wytrzymałość najlepszych preparatów wynosi nawet powyżej 15 lat. 

Powłoki ochronne mogą mieć różny skład i konsystencję, a co za tym idzie, nieco inne właściwości. Dobre właściwości antykorozyjne wykazują środki akrylowe. To preparaty oparte na żywicach akrylowych, dobrze chroniące przed działaniem wody, kwasów, zasad oraz promieniowaniem UV. Tworzą nie tylko trwałą, ale i estetyczną powłokę. 

Preparaty poliuretanowe to również dobra metoda na to, jak zapobiegać korozji. Zapewniają one długotrwałe zabezpieczenie przed korozją w niekorzystnym środowisku. Można je nakładać jako powłoki podkładowe, nawierzchniowe i międzywarstwowe. Dobrze chronią stalowe mosty, instalacje energetyczne, budowle wodne i rurociągi. 

Środki epoksydowe są z kolei uznawane za podstawowy preparat służący ochronie konstrukcji ze stali. Są niewrażliwe na działanie większości rozpuszczalników i olejów. Tworzą trwałe, odporne na czynniki chemiczne i mechaniczne powłoki. Są powszechnie wykorzystywane do zabezpieczania przed korozją metalowych zbiorników, sprzętu transportowego, maszyn górniczych, czy rurociągów stalowych. 

Preparaty alkidowe to środki polecane jako warstwy gruntujące, a nie wykończeniowe. Jeśli poszukujesz środków alkidowych o lepszych parametrach technicznych, wybierz produkty zawierające dodatek akrylanów albo styrenu.

jak-zapobiegac-korozjijak-zapobiegac-korozjijak-zapobiegac-korozjijak-zapobiegac-korozji

Jak zapobiegać korozji – o tym pamiętaj

Wiesz już, jak zabiegać korozji i co ją powoduje. Do najskuteczniejszych sposobów należy z pewnością stosowanie ochrony elektrochemicznej oraz dodatkowo specjalnych preparatów ochronnych. Pamiętaj, że przed nałożeniem każdego środka ochronnego malowana powierzchnia powinna być odtłuszczona, sucha i czysta. Ważne jest też właściwe naniesienie produktu. Tylko wtedy uzyskasz maksymalną efektywność powłoki oraz odporność na pękanie, łuszczenie i odpryski.

 

Data publikacji: 26.11.2015

Data aktualizacji: 01.12.2022