Produkty

Jak zapobiegać korozji konstrukcji stalowych

Jak zapobiegać korozji konstrukcji stalowych

Z korozją się częściej walczy, niż jej przeciwdziała. Najrozsądniejszym i najbardziej opłacalnym rozwiązaniem jest odpowiednia ochrona konstrukcji stalowych, zanim jeszcze pojawi się na nich pierwsza rdza. Jak zawczasu uniknąć kosztownych napraw i zabezpieczyć elementy ze stali przed korodowaniem?

przeciwkorozyjny środek castoramaSposoby ochrony przed rdzą

Elektrochemiczna ochrona przed korozją jest najskuteczniejszym sposobem na to, aby rdza nie pojawiła się na elementach naszego domu lub ogrodu. Nie jest jednak możliwa do przeprowadzenia w warunkach domowych. Dlatego kupując materiały musimy sprawdzać, czy montowane blachy, profile, śruby czy nity są na odporne na rdzę. Upewnijmy się, czy stal została wzmocniona tzw. protektorem – najczęściej jest to magnez, cynk, aluminium lub ich stopy. Dobór właściwych materiałów to zabezpieczanie konstrukcji przed rdzą już na etapie jej projektowania.

Unikanie warunków sprzyjających korozji, czyli takie usytuowanie elementów konstrukcyjnych, aby umożliwić utrzymywanie ich w stanie czystym i suchym. Sprawdźmy na przykład, czy kryjąca daszek pomieszczenia gospodarczego blacha, umożliwia swobodny spływ wody deszczowej. Szczególnie należy uważać na złącza, których oczyszczanie jest zwykle utrudnione przez kształt i nierówność spoin. Dlatego unikajmy wąskich szczelin przy zestawianiu kształtowników, nie stosujmy konstrukcji kratowych i spoin przerywanych w miejscach narażonych na korozję. Warto zadbać o uszczelnianie złącz śrubowych i stosowanie przekładek izolacyjnych na styku różnych metali. Najlepiej jeśli nakrętki, śruby i podkładki są zabezpieczone przez cały okres eksploatacji konstrukcji. Należy przewidzieć do nich dostęp – w razie potrzeby odnowienia powłoki antykorozyjnej.

Aby dodatkowo ochronić stalowe części przed niszczącym działaniem czasu i wody, stosuje się także specjalne powłoki ochronne. Ze względu na skład chemiczny, możemy podzielić je na organiczne (malarskie i z tworzyw sztucznych), niemetalowe oraz metalowe. Nałożenie powłoki malarskiej jest najłatwiejszym sposobem ochrony, który można wykonać samodzielnie. Preparaty są łatwo dostępne i umożliwiają uzyskanie nie tylko ochronnych, ale także dekoracyjnych powłok.

Antykorozyjne powłoki malarskie

Są to farby, lakiery i emalie, które działają przez określony czas – trwałość systemu malarskiego określana jest w trzech okresach. Okres krótki trwa od 2 do 5 lat, okres średni od 5 do 15 lat, okres długi – powyżej 15 lat. Preparaty mogą być jednowarstwowe (bez konieczności używania podkładu) lub wielowarstwowe (wymagające podkładu).

Farby składają się ze spoiwa, pigmentów i wypełniaczy. Emalie zawierają natomiast spoiwo lakierowe oraz pigmenty i wypełniacze, ale w ilościach mniejszych niż farby. Lakiery to, najprościej mówiąc, spoiwa w rozpuszczalnikach. Środki te tworzą na powierzchni stali warstwę chroniącą przed wilgocią, innymi chemikaliami i zmianami temperatury.

Środki akrylowe są oparte na żywicach akrylowych i dostępne w formie wodorozcieńczalnej lub rozpuszczalnikowej. Wykazują dużą odporność przed promieniowaniem UV, chronią przed działaniem zasad, kwasów i wody. Jeśli zależy nam na walorach dekoracyjnych ogrodzenia, drzwi płotu lub balustrady, wybierzmy ten rodzaj farby. farba antykorozyjna castorama

Środki alkidowe są dobre jako środki gruntujące, nie są zaś polecane do tworzenia warstw wykończeniowych. Produkty zawierające dodatek styrenu lub akrylanów cechują się lepszymi parametrami technicznymi.

Środki poliuretanowe stanowią długotrwałe zabezpieczenie przed korozją w niekorzystnym środowisku. Można stosować je jako warstwy podkładowe, międzywarstwowe i nawierzchniowe. Stosuje się je do zabezpieczania stalowych mostów, rurociągów, budowli wodnych i instalacji energetycznych.

Środki epoksydowe są uznawane za podstawowy środek ochrony konstrukcji stalowych. Tworzą wytrzymałe powłoki, odporne na czynniki mechaniczne i chemiczne. Farby te są niewrażliwe na działanie większości olejów i rozpuszczalników. Pokrywa się nimi na przykład rurociągi, metalowe zbiorniki, maszyny górnicze czy sprzęt transportowy.

Pamiętajmy, że przed nałożeniem każdego środka malowana powierzchnia powinna być sucha, czysta i odtłuszczona, a sam preparat właściwie nanoszony – to warunek uzyskania powłoki odpornej na łuszczenie, pękanie oraz odpryski.

Doradca Dział wykończenie

Dział Wykończenie

Powiązane artykuły

Emalie do drewna i metalu – jakie mają właściwości i zastosowanie?

Emalie do drewna i metalu – jakie mają właściwości i zastosowanie?
Emalie do drewna i metalu to produkty, dzięki którym poradzimy sobie z wykończeniem lub renowacją różnorodnych przedmiotów czy konstrukcji. Jaki mamy ...
Czytaj więcej

Najlepsze farby do ogrodzenia z metalu

Najlepsze farby do ogrodzenia z metalu
Metalowe ogrodzenia otaczają posesje wielu domów. Ich atrakcyjny wygląd i ciekawa stylistyka doskonale wpisują się w charakter posesji i stanowią ich ...
Czytaj więcej

Kiedy sięgnąć po farbę młoteczkową?

Kiedy sięgnąć po farbę młoteczkową?
Farba młoteczkowa, nazywana też młotkową, umożliwia uzyskanie na malowanych przedmiotach dekoracyjnego efektu. Tworzy powierzchnię, która wygląda jak ...
Czytaj więcej

Komentarze

Ocena i komentarz dla:

Jak zapobiegać korozji konstrukcji stalowych