Jak pozbyć się gryzków?

Gryzki to niewielkie owady, które często pojawiają się w naszych domach, gnieżdżąc się w żywności lub ciemnych, wilgotnych lub zakurzonych zakamarkach. Jak sprawdzić czy pojawiły się u nas gryzki i jak z nimi walczyć?

Jak pozbyć się gryzków

Kilka słów o gryzkach

Gryzki zwane inaczej psotnikami, zakamarnikami lub wszami książkowymi to niewielkie owady o dużych czułkach i słabo rozwiniętych oczach. Posiadają gryzące narządy gębowe i skrzydła. Zwykle mają kolor żółty, ale bywają też osobniki brązowe czy białe. Długość dorosłych gryzków wynosi od 0,5 do 2 cm. W warunkach naturalnych owady te występują głównie w lasach i na łąkach – często na drzewach, liściach lub w ptasich gniazdach. Zazwyczaj żywią się odpadkami organicznymi, grzybami, glonami, pyłkami czy porostami.

W domach często spotykane są w ciemnych, wilgotnych zakamarkach, gdzie mają doskonałe warunki bytowe. Psotniki można także spotkać w zagięciach tapet (niekiedy podgryzają klej do tapet), ale także w starych książkach, na tapicerkach i w zakurzonych miejscach. Owady te mogą żywić się także drewnem, resztkami naskórka, a także papierem czy produktami zarówno o pochodzeniu roślinnym, jak i zwierzęcym. Gryzki pojawiają się też w wielu produktach spożywczych, np. w słodyczach, mięsach i w niezabezpieczonych sypkich produktach. Owady te nie powodują poważnych strat, ale niezwalczane mogą się szybko rozmnożyć, a także zwabić inne, poważniejsze szkodniki.

Jak pozbyć się gryzków

Jak walczyć z gryzkami?

Zdecydowanie lepiej jest zapobiegać pojawieniu się gryzków niż je zwalczać. Jeśli profilaktyka zawiodła, najlepiej zacząć działać w momencie, gdy tylko zobaczymy pierwsze pojedyncze osobniki. Przede wszystkim pamiętajmy o tym, aby regularnie sprzątać nasze mieszkanie i usuwać nadmiar kurzu i wilgoci. Nie zapominajmy o czyszczeniu tapicerek, dywanów czy miejsc przy oknach. Warto także okresowo odkurzyć naszą biblioteczkę, jeśli nie przechowujemy książek w oszklonej, szczelnej gablocie. Regularnie usuwajmy zalegającą w łazience czy kuchni wodę, tak aby nie dopuścić do pojawienia się małych intruzów. Warto także regularnie wietrzyć dom, zwłaszcza w miejscach, w których może gromadzić się para wodna.

W przypadku wystąpienia znacznej ilości gryzków i trudności z opanowaniem ich populacji można sięgnąć po preparaty insektobójcze i stosować opryski w miejscach, w których najczęściej pojawiają się owady. Dostępne są też specjalne płytki, które pozwalają zredukować liczebność gryzków. W trudniejszych przypadkach najlepiej przeprowadzić gruntowną dezynsekcję.

Aby nie dopuścić do namnażania się psotników w naszej kuchni, warto wszystkie suche produkty przechowywać w szczelnie zamkniętych pojemnikach, wtedy owady nie będą miały szans się do nich dostać.