Produkty

Jak pozbyć się gryzków?

Jak pozbyć się gryzków?

Gryzki to niewielkie owady, które często pojawiają się w naszych domach, gnieżdżąc się w żywności lub ciemnych, wilgotnych lub zakurzonych zakamarkach. Jak sprawdzić czy pojawiły się u nas gryzki i jak z nimi walczyć?

pozbywanie się gryzkówKilka słów o gryzkach

Gryzki zwane inaczej psotnikami, zakamarnikami lub wszami książkowymi to niewielkie owady o dużych czułkach i słabo rozwiniętych oczach. Posiadają gryzące narządy gębowe i skrzydła. Zwykle mają kolor żółty, ale bywają też osobniki brązowe czy białe. Długość dorosłych gryzków wynosi od 0,5 do 2 cm. W warunkach naturalnych owady te występują głównie w lasach i na łąkach – często na drzewach, liściach lub w ptasich gniazdach. Zazwyczaj żywią się odpadkami organicznymi, grzybami, glonami, pyłkami czy porostami.

W domach często spotykane są w ciemnych, wilgotnych zakamarkach, gdzie maja doskonałe warunki bytowe. Psotniki można także spotkać w zagięciach tapet (niekiedy podgryzają klej do tapet), ale także w starych książkach, na tapicerkach i w zakurzonych miejscach. Owady te mogą żywić się także drewnem, resztkami naskórka, a także papierem czy produktami zarówno o pochodzeniu roślinnym, jak i zwierzęcym. Gryzki pojawiają się też w wielu produktach spożywczych, np. w słodyczach, mięsach i w niezabezpieczonych sypkich produktach. Owady te nie powodują poważnych strat, ale niezwalczane mogą się szybko rozmnożyć, a także zwabić inne, poważniejsze szkodniki.

Jak walczyć z gryzkami?preparat owadostop

Zdecydowanie lepiej jest zapobiegać pojawieniu się gryzków niż je zwalczać. Jeśli profilaktyka zawiodła, najlepiej zacząć działać w momencie, gdy tylko zobaczymy pierwsze pojedyncze osobniki. Przede wszystkim pamiętajmy o tym, aby regularnie sprzątać nasze mieszkanie i usuwać nadmiar kurzu i wilgoci. Nie zapominajmy o czyszczeniu tapicerek, dywanów czy miejsc przy oknach. Warto także okresowo odkurzyć naszą biblioteczkę, jeśli nie przechowujemy książek w oszklonej, szczelnej gablocie. Regularnie usuwajmy zalegającą w łazience czy kuchni wodę, tak aby nie dopuścić do pojawienia się małych intruzów. Warto także regularnie wietrzyć dom, zwłaszcza w miejscach, w których może gromadzić się para wodna.

W przypadku wystąpienia znacznej ilości gryzków i trudności z opanowaniem ich populacji, można sięgnąć po preparaty insektobójcze i stosować opryski w miejscach, w których najczęściej pojawiają się owady. Dostępne są też specjalne płytki, które pozwalają zredukować liczebność gryzków. W trudniejszych przypadkach najlepiej przeprowadzić gruntowną dezynsekcję.

Aby nie dopuścić do namnażania się psotników w naszej kuchni, warto wszystkie suche produkty przechowywać w szczelnie zamkniętych pojemnikach, wtedy owady nie będą miały szans się do nich dostać.

Doradca Dział Ogród

Dział Ogród

Powiązane artykuły

Ochrona przeciw komarom i kleszczom z produktami Arox

Ochrona przeciw komarom i kleszczom z produktami Arox
Uciążliwe i niebezpieczne – takie są komary i kleszcze, które od wczesnej wiosny mogą nie dawać nam spokoju. Jednak obecnie możemy całkiem skutecz...
Czytaj więcej

Co zrobić, kiedy ukąsi nas kleszcz?

Co zrobić, kiedy ukąsi nas kleszcz?
Kleszcze mogą znajdować się wszędzie – złapać je można podczas spaceru w lesie, pikniku na łące, a nawet podczas wypoczynku we własnym ogrodzie....
Czytaj więcej

Jak skutecznie chronić się przed kleszczami

Jak skutecznie chronić się przed kleszczami
Chociaż problem kleszczy kojarzony jest głównie ze spacerami po lesie i dzikich łąkach, coraz częściej można spotkać te stworzenia także w miej...
Czytaj więcej

Komentarze

Ocena i komentarz dla:

Jak pozbyć się gryzków?