icon
03.03 - niedziela niehandlowa. Kupuj na castorama.pl
icon
03.03 - niedziela niehandlowa. Kupuj na castorama.pl

Jak pozbyć się grzyba ze ściany i jak usunąć pleśń ze ściany?

Wykwity pleśni i grzybów pojawiają się na ścianie jako następstwo nadmiernej wilgoci. To problem nie tylko estetyczny, ale także niosący za sobą poważne konsekwencje zdrowotne. Na szczęście możesz z nim walczyć. Jak odróżnić pleśń od grzyba i co zrobić, by pozbyć się szkodliwych wykwitów?

Pleśń i grzyb to poważny problem, który nie tworzy się na ścianie w jedną noc. Czasem jednak łatwo przeoczyć jego pierwsze symptomy. Gdy zaczyna się on pojawiać pod tapetą, za meblami czy też za listwą podłogową, najczęściej zauważysz go dopiero wtedy, gdy na ścianie pojawią się już szkodliwe plamy. To nie oznacza jednak, że jest za późno na reakcję.

Skąd ten problem? Pojawienie się na ścianie nieestetycznych wykwitów jest ściśle związane z wilgocią, a powodów jej powstania jest bardzo dużo. Przyczyną może być niesprawna wentylacja, brak cyrkulacji powietrza, zbyt szczelne okna, permanentne zalewanie ściany czy też zła izolacja budynku. Jeśli wydaje Ci się, że najbardziej narażone na występowanie wilgoci są kuchnia i łazienka, to masz rację. Nie znaczy to jednak, że problem nie pojawi się w innych pomieszczeniach. Tak naprawdę wilgoć może zadomowić się na dowolnej ścianie – także w korytarzu czy też w sypialni.

Aby zareagować jeszcze przed rozwinięciem się problemu – powstaniem wykwitów pleśni i grzybów – warto, byś raz na jakiś czas dobrze przyjrzał się swojemu mieszkaniu. Co powinno Cię zaniepokoić? Stale zaparowane okna i lustra, pęczniejąca tapeta lub mokre plamy na ścianie – to pierwsze symptomy pojawienia się wilgoci w domu.

Gdy podczas jednej z takich inspekcji Twoim oczom ukażą się nieestetyczne wykwity, konieczna jest szybka reakcja. Jak usunąć grzyba ze ściany? Odpowiednie kroki i preparaty dobierz po ustaleniu, czy jest to pleśń, czy grzyb oraz po sprawdzeniu, jak duży i poważny jest problem. Szybka reakcja jest bardzo ważna, bo grzyby rozrastają się dynamiczne.

Grzyb czy pleśń - czym się różnią?

Zarówno grzyb, jak i pleśń lubią wilgotne miejsca oraz brak przewiewu. Ich zarodniki unoszą się w powietrzu, a gdy trafią na podatny grunt, gnieżdżą się w nim i szybko rozwijają. Objawiają się w postaci specyficznych wykwitów, w kolorze czarnym, brązowym lub beżowym.

Pomimo że pleśń i grzyby najczęściej „wrzuca się do jednego worka”, są to dwa odmienne problemy. Doprowadzają do innych skutków i często w odmienny sposób należy z nimi walczyć. Czym więc różni się grzyb od pleśni?

Pleśń pojawia się na suficie i na ścianach. Przyjmuje postać specyficznych, kolorowych plam (wykwitów). Biorąc pod uwagę oba problemy, pleśń jest tym mniejszym. Skąd taki wniosek? Pleśń pojawia się wyłącznie na zewnątrz ścian i łatwo ją usunąć. Jest szkodliwa dla zdrowia. Wpływa na układ oddechowy i przyczynia się do rozwoju licznych chorób. Ma także działanie alergizujące. Pożywką dla pleśni jest m.in. kurz i tłuszcz.

Grzyb wnika w głąb powierzchni, na której się osadził – bez znaczenia czy jest to mur, czy drewno – i niszczy jej strukturę. Jeśli nie zareagujesz w odpowiednim momencie, może narobić naprawdę wiele szkód. Podobnie jak pleśń może przybierać różne kolory. Tworzy charakterystyczne pajęczyny oraz wydziela nieprzyjemny zapach. Często dopiero właśnie po nim zorientujesz się, że w domu pojawił się problem z grzybem (bo na przykład rozwija się w niewidocznym miejscu). Jego usunięcie jest czasochłonne i jest niebezpieczny dla zdrowia. Wytwarza także szkodliwe toksyny i przejawia działanie rakotwórcze oraz obniżające odporność.

Jak widzisz, ciągła styczność z grzybem i pleśnią, negatywnie odbije się na Twoim stanie zdrowia. Oba mikroorganizmy są szczególnie niebezpieczne dla małych dzieci i starszych osób. Do czego może doprowadzić ciągłe narażenie na wdychanie szkodliwych czynników, wydzielanych przez grzyby i pleśń? Poza chorobami górnych dróg oddechowych, mogą one powodować także problemy z koncentracją, katar, kaszel, astmę i alergię.

Jak pozbyć się grzyba ze ściany?

By nie doprowadzić do rozwoju poważnych chorób, z powodu stałego przebywania w zagrzybionym i zapleśniałym środowisku, najlepiej podjęć walkę od razu, po zauważeniu oraz zlokalizowaniu problemu. Czym usunąć grzyba ze ściany? Jednym ze sposobów walki z problemem, jest skorzystanie z usług profesjonalistów.

To jeden z najprostszych sposobów na to, jak pozbyć się grzyba ze ściany. Profesjonaliści dokładnie zajmą się problemem, rozpoznają rodzaj wykwitu i użyją specjalistycznych środków. Często będą też w stanie zdiagnozować przyczynę jego powstania na podstawie odpowiednich pomiarów. Rozpoznanie źródła kłopotów jest bowiem jednym z elementów skutecznej walki z grzybami. Warto dodać, że na usługi specjalistycznych firm odgrzybiających dostaniesz gwarancję.

Skorzystanie z usług profesjonalistów nie jest koniecznością. Sam też możesz podjąć skuteczną walkę z zagrzybieniem. Podpowiemy Ci, jak usunąć grzyba ze ściany bez konieczności korzystania z usług fachowców. Co możesz zrobić? W zasadzie są dwie możliwości na to, jak usunąć grzyba ze ściany – domowe sposoby i środki chemiczne. Wybór zależy od Ciebie.

Trudność zadania jest ściśle związana ze stopniem zagrzybienia powierzchni. Pamiętaj też, że środki chemiczne będą w pełni skuteczne dopiero wtedy, gdy zlikwidujesz źródło problemu. Jeśli więc tylko zamalujesz zainfekowaną powierzchnię, niedokładnie skujesz tynk lub nie pozbędziesz się wilgoci, grzyb niczym bumerang, powróci na ścianę.

Jak usunąć pleśń ze ściany?

Jednym z najpopularniejszych rozwiązań, jest sięgnięcie po specjalistyczne preparaty. Środki grzybobójcze i pleśniobójcze są powszechnie dostępne. Możesz je stosować na różne sposoby – powierzchniowo lub tzw. metodą wgłębną. Z tego powodu, rozpoczynając walkę ze szkodliwymi wykwitami, w pierwszej kolejności dobrze określ rodzaj problemu. Dzięki temu wybierzesz odpowiednią metodę działania i skutecznie pozbędziesz się trującego nalotu.

Jak usunąć pleśń ze ściany, działając na jej powierzchni? Sposoby są dwa. Pierwszy to metoda termiczna, która polega na opalaniu wykwitów lampą lutowniczą, nałożeniu środka grzybobójczego, oczyszczeniu mechanicznym powierzchni grzyba, zabezpieczeniu jej przed ponownym zainfekowaniem oraz wykończeniu ściany.

Drugi sposób zakłada użycie środków grzybobójczych. Rozpoczynając pracę, musisz oczyścić zagrzybienia (szpachelką lub szczotką z twardym włosiem), aż do momentu uzyskania zdrowej powierzchni. Jeśli grzyb wniknął głęboko w ścianę, konieczne będzie skucie tynków z naddatkiem (ok. metra z każdej strony). W następnej kolejności oczyść i odkurz powierzchnię, by zaaplikować na niej środek chemiczny. Smarowanie lub natryskiwanie ściany wykonaj trzykrotnie, w odstępach 12 lub 24-godzinnych. Po upływie określonego czasu przystąp do tynkowania ściany i pokryj ją środkiem zabezpieczającym przed odnowieniem się grzyba.

Używając preparatów biobójczych, stosuj się do dołączonej instrukcji, która dokładnie określa czas i kolejność wykonywanych czynności. Nie zapomnij też o osobistej ochronie – przygotuj odpowiednią odzież, załóż specjalną maskę i okulary. Środki chemiczne bywają bardzo toksyczne, dlatego przed ich użyciem sprawdź, czy w pomieszczeniu nie znajduje się żywność, domowy pupil lub dziecięce zabawki (na których substancje grzybobójcze, mogłyby się osadzić i zaszkodzić najmłodszym domownikom).

Co zrobić, gdy grzyb zajął głębsze warstwy ściany? W takiej sytuacji zastosuj tzw. metodę wgłębną. Polega ona na wywierceniu w ścianie otworów o średnicy 10-12 mm, co 10-13 cm i skierowanych w dół pod kątem 30-45° w stosunku do płaszczyzny ściany. W takich wlotach umieść lejki i napełnić je preparatem biobójczym, który powinien zostać maksymalnie wchłonięty przez mur. Następnie przystąp do klejenia dziur i wykończenia.

Użycie silnych środków chemicznych, to nie jedyny sposób na to, by usunąć grzyba ze ściany. Domowe sposoby, też powinny przynieść oczekiwane efekty. Czym usunąć grzyba ze ściany, gdy jeśli jesteś zwolennikiem naturalnych i ekologicznych rozwiązań? Po mechanicznym oczyszczeniu powierzchni, zaimpregnuj ją roztworem wody z octem (w proporcji 4:1), wody z ekstraktem z nasion grejpfruta (½ l wody i 10 kropli ekstraktu) lub wody z mydłem i olejkiem herbacianym.