LOTERIA CASTODAYS! Weź udział już teraz! Sprawdź szczegóły >>

Jak prawidłowo ocieplić okno dachowe?

Poddasze powinno być nie tylko ciepłe, ale i suche. Dlatego ocieplenie okna dachowego jest bardzo ważne. Dzięki dobrze wykonanemu montażowi możesz liczyć zarówno na większą izolację termiczną w pomieszczeniu przez cały rok, jak i mniejsze rachunki. Wiele firm budowlanych instaluje okna dachowe wyłącznie z ociepleniem. Zwłaszcza jeśli są to nowoczesne nieruchomości ukierunkowane na energooszczędność. Jak ocieplić okno dachowe? Podpowiadamy, jak to zrobić.

Jak ocieplić okno dachowe

Spis treści:

Okno dachowe – jak ocieplić?

Nie wiesz, jak ocieplić okno dachowe? W tym celu konieczna jest izolacja okna dachowego. Należy o tym pamiętać już wtedy, gdy tworzona jest okienna wnęka – prostopadle do powierzchni lub z małym pochyleniem do wewnątrz. W tym celu należy wybrać odpowiedni materiał termoizolacyjny, na przykład wełnę mineralną.

Uważaj, aby nie popełnić żadnych błędów montażowych, inaczej w przyszłości może to skutkować dodatkowymi kosztami. Wadliwie wykonana wnęka okienna może powodować komplikacje. Żeby tego uniknąć, warto skorzystać z pomocy kompetentnego fachowca, aby mieć pewność, że ocieplenie okien dachowych zostało odpowiednio wykonane.

Jak zabrać się za obróbkę okna dachowego?

Wyjaśniliśmy już, jak docieplić okno dachowe, ale jak może zostać wykonana obróbka okna dachowego. Wykończenie robót związanych z wnęką okienną można zrealizować za pomocą płyt kartonowo gipsowych lub gotowych palet na bazie tworzywa sztucznego – zazwyczaj PCV tudzież drewna. Proces obróbki przeprowadzony z użyciem tych ostatnich materiałów jest uważany za trochę łatwiejszy i bardziej zarezerwowany dla osób, które nie mają takiego doświadczenia w pracy z płytami kartonowo gipsowymi.

Zanim rozpoczniesz obróbkę, koniecznie odpowiednio uszczelnij okno od wewnątrz i zewnątrz. Dzięki temu Twoje poddasze będzie miało ochronę przed wilgocią oraz wiatrem. Świetnie sprawdzi się do tego folia paroizolacyjna w postaci wełny mineralnej. Możesz też wykorzystać kołnierz montażowy, który poleca wielu fachowców choćby dlatego, że przyśpiesza proces montowania – musi być on jednak dopasowany do okna.

Aby jednak obróbka się udała, warto mieć projekt obudowy, w którym powinna być podana wielkość płyt, ale też miejsce ich zainstalowania i łączenia. Poprawna obróbka okna dachowego ma ogromne znaczenie zarówno ze względu na komfort cieplny w danym pomieszczeniu, do którego wpada słoneczne światło, jak również prawidłowe ich funkcjonowanie.

Nieprawidłowa obróbka może prowadzić do problematycznego otwierania okna, co z pewnością niekorzystnie wpłynie na oświetlenie wnętrza oraz będzie przeszkadzać w cyrkulacji powietrza. Wszystko to spowoduje powstawanie wilgoci, pleśni i grzybów. Wadliwe wykończenie wnęki okiennej sprawi, że pomieszczenie straci swój urok, a niepoprawne uszczelnienie okna doprowadzi do jego zniszczeń oraz zalań ścian i podłogi.

Jak zabrać się za obróbkę okna dachowego

W jaki sposób zabudować okno dachowe?

Jedną z metod jest zabudowa okna dachowego profilami. Jakie ma plusy?

  • Izolacja cieplna i akustyczna – profilowanie okna w dachu pozwala starannie dopasować ramy. W ten sposób możesz zmniejszyć ilości ulatniającego się ciepła oraz zahamować hałasy dobiegające z zewnątrz.
  • Estetyczność – zabudowanie z profilami zapewnia nienaganne wykończenie okna. Profile mają szeroką gamę kolorystyczną, są też ozdobione różnymi wzorami, co pozwala dobrać odpowiedni model do wystroju.
  • Zabezpieczenie przed zmienną pogodą – zabudowanie okna dachowego przy użyciu profili zapewnia ochronę przed deszczem, śniegiem i wiatrem. Okno dzięki temu nie będzie przeciekać, a ciepło z wnętrza nie będzie uciekać.
  • Większa wartość budynku mieszkalnego – odpowiednie wykonanie zabudowy okna z profilami przez profesjonalistę nadaje nieruchomości większą wartość i korzystny wygląd.

Dzięki zabudowie okna dachowego profilami jego czyszczenie jest całkowicie bezpieczne i do tego bezproblemowe. Dzięki niej łatwiej dotrzeć do całej powierzchni okna od strony dworu. Dodatkowo charakteryzuje się niezwykłą trwałością. Do tego nie potrzebuje ciągłej konserwacji, co jest dodatkowym atutem.

Zobacz: Sposoby na docieplenie poddasza

W jaki sposób zabudować okno dachowe

Jak wykonać zabudowę okna dachowego profilami?

Aby wykonać zabudowę okna dachowego z profilami, postępuj zgodnie z poniższymi wskazówkami:

  • Przy zabudowaniu okna z profilami, potrzebne Ci będą niezbędne do tego procesu narzędzia oraz materiały. Przygotuj sobie wiertarkę, śrubokręt, piłę do metalu, listwy i profile aluminiowe, nie zapomnij także o folii dachowej, silikonie i wkrętach.
  • Zanim jednak zabierzesz się za zabudowę profilami, wykonaj dokładny pomiar okna dachowego. Ułatwi to dobranie listew i profili aluminiowych.
  • Gdy już wykonasz wszystkie pomiary, przystąp do przygotowania otworów montażowych w blachach dachowych tam, gdzie będą instalowanie listy aluminiowe przez Ciebie lub fachowca.
  • Jeśli otwory są już gotowe, przy użyciu wkrętów można przejść do montowania wspomnianych wyżej listew. Pamiętaj jednak, że muszą one znajdować się równolegle do okna.
  • Zaraz po przymocowaniu listew aluminiowych przystąp do montażu profili aluminiowych, których miejsce jest wokół okna. Powinny być one bardzo dokładnie dopasowane z wymiarami witryny dachowej i zamontowane z użyciem śrub.
  • Kolejnym krokiem jest wyłożenie folii dachowej wokół okna dachowego. Trzeba ją rozłożyć zaraz po tym, jak przymocuje się profile. Dzięki niej wilgoć nie będzie miała szans, by przedostać się do środka budynku.
  • Jeśli folia jest już gotowa, przyszedł czas na uszczelnienie połączenia między listwami a profilami aluminiowymi. Do tego przyda się silikon.

Gdy prace związane z zabudową okna dachowego profilami dobiegną już końca, przejdź do dokładnego wykończenia otworów montażowych oraz wszelkich połączeń. Pozwoli to uzyskać efekt, który będzie w estetyczny i w pełni funkcjonalny.

Ociepl okno dachowe w swoim domu i ciesz się możliwością korzystania z dodatkowej przestrzeni na poddaszu!

Data publikacji: 04.07.2024