Jak prawidłowo przymocować tablicę rejestracyjną?

Do zamocowania tablicy rejestracyjnej nie potrzebujemy mechanika czy innego specjalisty, jednak ważne jest, abyśmy wykonali tę czynność prawidłowo. Odpowiednio zainstalowana będzie trwale oznaczała nasz samochód i wytrzyma wszelkie drgania. Zobaczmy, jak przymocować tablicę rejestracyjną.

mocowanie tablicy rejetsracyjnejDlaczego właściwe mocowanie tablicy jest ważne?

Jeśli tablica rejestracyjna nie jest przytwierdzona wystarczająco dobrze, nie tylko grozi nam jej nagłe odpadnięcie. Pamiętajmy, że może ona także stać się łupem złodziei. Często zdarza się, że kierowcy tracą tablicę rejestracyjną właśnie w taki sposób – ktoś ją po prostu zabiera i nie zawsze oznacza to nawet konieczność jej mechanicznego odkręcania. Źle przymocowana tablica jest bardzo łatwa do odczepienia.

Innym powodem, dla którego musimy odpowiednio przytwierdzić naszą tablicę jest fakt, iż może ona stanowić poważne zagrożenie w czasie jazdy. Szczególnie na drogach szybkiego ruchu – autostradach i ekspresówkach – odpadła nagle tablica rejestracyjna stanowi realne niebezpieczeństwo także dla innych pojazdów. Taki element może bowiem niebezpiecznie zakłócić ruch na drodze i spowodować poważny w skutkach wypadek.

Czy wiesz, że?

Jeśli nie zauważymy utraty tablicy rejestracyjnej bądź odpadnie ona w trakcie jazdy, grozi nam mandat w wysokości nawet do 500 zł! Musimy pamiętać, że brak oznaczeń naszego samochodu automatycznie wyklucza nas z ruchu. Powinniśmy jak najszybciej wyrobić wtórniki, które kosztują około 100 zł za dwa, i wstrzymać się od jazdy aż do ich otrzymania i zamocowania.

przytwierdzanie blachSposoby na mocowanie tablicy rejestracyjnej

Tablicę rejestracyjną przymocowuje się do zderzaka na dwa sposoby:

- bezpośrednio,

- za pomocą specjalnej ramki.

Drugi sposób jest bezinwazyjny dla tablicy rejestracyjnej i stanowi profesjonalny sposób na estetyczne powieszenie jej. Odpowiednią ramkę przykręcamy na wkręty do zderzaka i w nią wkładamy nasze numery. Aby zapewnić konstrukcji trwałe zamocowanie, powinniśmy wybrać odpowiednie elementy mocujące i narzędzia. Przydadzą się odporne na rozmaite warunki wkręty oraz wiartarko-wkrętarka. Stabilność tablicy rejestracyjnej, która zapobiega jej wypadnięciu z ramki, zapewnia zakładana od dołu listwa zatrzaskowa. Sposób ten jest najbardziej estetyczny.

Tablicę rejestracyjną możemy również zamocować bezpośrednio do zderzaka, wywiercając w niej 4 otwory i przykręcając na mocne wkręty (np. do drewna). Powinny być one dość grube. Do jej bezpośredniego umieszczenia na samochodzie możemy także wykorzystać nity aluminiowe, które zapewniają duża trwałość mocowania. Odpowiednie będą także śruby stolarskie. Nie próbujmy mocować tablic na klej.

ramka na tablicę rejestracyjnąMaksymalnie estetycznie i bezpiecznie – ramki i dodatkowe wkręty

Najlepiej będzie, jeśli naszą tablicę rejestracyjną zamocujemy na ramkę i dodatkowo przytwierdzimy ją w dwóch miejscach wkrętami. Tak wykonane mocowanie powinno zapobiec zarówno przypadkowemu odpadaniu numerów, jak i ich kradzieży. Nie powinniśmy obawiać się przedziurawienia tablicy, róbmy to jednak na tyle ostrożnie, aby nie pękła.

Data publikacji: 01.03.2018