Zyskaj do 200 zł rabatu na całe zakupy online! Sprawdź szczegóły akcji tutaj >>

icon
25.02 - niedziela niehandlowa. Kupuj na castorama.pl
icon
25.02 - niedziela niehandlowa. Kupuj na castorama.pl

Wymiana koła w samochodzie - instrukcja krok po kroku

Wymiana koła w samochodzie to zadanie, z którym musi zmierzyć się wielu kierowców. Niezbędny w takiej sytuacji jest lewarek oraz klucze do kół. Nie jest to trudny proces – podpowiemy Ci jak sobie z nim poradzić i o czym pamiętać!

Wymiana koła w samochodzie – niezbędne narzędzia

Bez względu na to, czy złapałeś gumę, czy chcesz samodzielnie zmienić jeden komplet opon na drugi, będziesz potrzebował do tego odpowiednich narzędzi. Przyda Ci się także strój ochronny. Jeżeli nie dysponujesz garażem z podnośnikiem, zaopatrz się w lewarek. Jest to proste urządzenie, dzięki któremu bezpiecznie podniesiesz samochód, by wymienić przebite lub zeszłosezonowe koło. W większości samochodów lewarek jest na fabrycznym wyposażeniu i znajduje się w bagażniku wraz z kołem zapasowym. Jeżeli zgubiłeś Twój lewarek lub nie było go w zestawie, kupisz go już za kilkadziesiąt złotych.

Kolejne niezbędne narzędzia to oczywiście klucze do kół. Zdecyduj się na ręczne lub pneumatyczne urządzenia. Te drugie wymagają zasilania, dlatego w przypadku złapania gumy w drodze, trzeba niestety użyć siły własnych mięśni i pracować kluczami ręcznymi. Ręce powinieneś zabezpieczyć, zakładając mocne rękawiczki. Chronią one nie tylko przed zabrudzeniami, ale także przed otarciami lub innymi drobnymi urazami. Zaopatrzy się też w latarkę, by doświetlać sobie obszar roboczy. 

Sprawdź, jakie akcesoria do samochodu znajdziesz w ofercie Castoramy.

wymiana-kola-w-samochodziewymiana-kola-w-samochodziewymiana-kola-w-samochodziewymiana-kola-w-samochodzie

Wymiana koła w samochodzie – instrukcja krok po kroku

Poniżej znajdziesz opisane najważniejsze etapy, z jakich składa się wymiana koła w samochodzie. Nie jest to czynność skomplikowana – pamiętaj, aby zachować kolejność wszystkich kroków.

Krok 1. Przygotowanie samochodu do wymiany opony

W przypadku gdy konieczna jest zmiana koła, przede wszystkim zadbaj o bezpieczeństwo Twoje oraz innych kierowców. W miarę możliwości zjedź na pobocze oraz 20 metrów za pojazdem ustaw trójkąt ostrzegawczy. W ten sposób nadjeżdżający kierowcy będą mieli czas by zwolnić i ominąć Twój pojazd. Teraz możesz zabrać się kolejny krok.

Samochód powinien stać na twardej i równej powierzchni, tak by po podniesieniu na lewarku nie przychylił się za bardzo. Lewarek musi mieć mocne podparcie, by nie zapaść się w podłoże pod ciężarem podnoszonego pojazdu.

Krok 2. Przygotowanie narzędzi oraz koła zapasowego

Po zabezpieczeniu pojazdu, wyciągnij z bagażnika koło zapasowe oraz wszystkie narzędzia. Ułóż je blisko koła, które zamierzasz zmienić. Dzięki temu będzie Ci wygodniej z nich korzystać. Załóż rękawiczki i za pomocą kluczy poluzuj lekko śruby, gdy auto stoi jeszcze na ziemi. Dzięki temu będzie Ci łatwiej je odkręcić, gdy podniesiesz samochód.

Znajdź wygodną i bezpieczną pozycję, która pozwoli Ci jednoczenie manewrować przy kole i obserwować drogę. Zanim ustawisz lewarek i zaczniesz odkręcać koło, pamiętaj, by zdjąć kołpak, jeśli jest na nie założony. Oczyść śruby z zabrudzeń – ich odkręcanie powinno być przez to łatwiejsze. Przemyj je wodą, jeśli masz ją pod ręką.

Krok 3. Ustawienie lewarka i podniesienie samochodu

Prawidłowe usytuowanie lewarka ma duże znacznie. Nie chodzi tylko zabezpieczenie stabilności pojazdu, ale także o oparcie go w przeznaczonym do tego miejscu. Źle ustawiony lewarek może poważnie uszkodzić nie tylko karoserię samochodu, ale także jego ramę. Ponadto, samochód może spaść z lewarka lub się przewrócić. 

Poszukaj płaskiego kształtu na progu pojazdu, na jego środku lub w pobliżu koła. Wsuń pod płaskie miejsce lewarek i powoli zacznij go podnosić. Rób to tak długo, aż auto uniesie się na wysokość umożliwiającą swobodne obracanie koła. Nie musi być ono podniesione wysoko – wystarczy, by nie było problemu z jego zdjęciem z osi.

Krok 4. Wymiana koła

Korzystając z kluczy, odkręć wszystkie śruby na kole. Potem, podbijając je raz z dołu, raz z góry, zdejmij je z podtrzymujących trzpieni i odstaw na bok. Teraz nadszedł czas na nałożenie na nie nowego koła. Gdy wpasujesz je na miejsce, dokręć śruby, by koło pozostało na miejscu. Następnie delikatnie opuść auto na lewarku.

Gdy pojazd będzie stał już tylko na własnych kołach, dokręć śruby po przekątnej aż do oporu. Dzięki temu będziesz mieć pewność, iż koła są stabilne i dalsza jazda będzie bezpieczna. 

wymiana-kola-w-samochodziewymiana-kola-w-samochodziewymiana-kola-w-samochodziewymiana-kola-w-samochodzie

Wymiana koła w samochodzie – o tym pamiętaj!

Znakiem tego, że koło wymienione jest prawidłowo, będzie brak jakichkolwiek dziwnych dźwięków, czy też znoszenia auta w czasie jazdy. Jeżeli natomiast napotkasz takie reakcje auta, natychmiast się zatrzymaj i sprawdź, czy śruby są dokładnie dokręcone. 

Pamiętaj także, że jeśli zastosowałeś tak zwane koło dojazdowe, to nie możesz jechać na nim zbyt daleko i szybko. Przystosowane jest ono do poruszania się z maksymalną prędkością około 80 km/h. Po dojechaniu do najbliższego warsztatu wulkanizacyjnego, koniecznie wymień takie koło na nową, pełnowymiarową oponę.

Pamiętaj, by zwłaszcza przed długimi trasami, sprawdzić stan zapasowego koła oraz to, czy wszystkie potrzebne do ewentualnej wymiany koła narzędzia są na swoim miejscu. Taka zapobiegliwość zaoszczędzi Ci sporo kłopotów i nerwów, jeśli zdarzy się, że przebijesz oponę. Dowiedz się też, jak zachować się w przypadku awarii na trasie.

Data publikacji: 05.01.2018