Nasze krawężniki mogą być wykończone rozmaitymi materiałami, jednak bez względu na to, czy obrzeże wykonane będzie z kostki brukowej, betonowej, z gazonów czy koryt ściekowych, czynności związanie z jego układaniem będą niemal takie same.
Układanie krawężnika
W pierwszej kolejności rozpoczynamy od wykonania wykopu, w którym osadzony będzie krawężnik. Wykop ten powinien mieć wielkość grubości elementu krawężnikowego plus 10 cm z każdej strony, w przypadku gazonów i koryt ściekowych wystarczający rozmiar wykopu powinien mieć szerokość stosowanych elementów. Głębokość wykopu ma natomiast uwzględniać wysokość elementu konstrukcyjnego oraz fundamentu (ławy fundamentowej), grubość warstwy odsączającej oraz wysokość oparcia z tyłu krawężnika (oscylującą w granicach 10-20 cm). Jeśli nasz krawężnik będziemy układać z koryt ściekowych, za fundament wystarczy jedynie warstwa betonu o szerokości układanych elementów.
W wykopie wykonujemy fundament z chudego betonu o wysokości 10-20 cm. Przed przystąpieniem do układania poszczególnych elementów podbudowę należy zwilżyć wodą.
Przystępujemy do układania krawężnika, pamiętając o tym, by robić to w jednej płaszczyźnie i na ustalonej wysokości. Aby zachować właściwy poziom, na całej długości możemy rozciągnąć naprężony sznur.
Dokładając poszczególne elementy krawężnika dobijamy je do siebie, pamiętając jednak o zachowaniu pomiędzy nimi niewielkiej przerwy, ok 2-3 mm. Tak powstałe szczeliny nie wymagają wypełnienia – jeśli uzupełnimy je zaprawą, istnieje ryzyko, że powierzchnia naszego krawężnika będzie odpryskiwać. Jeśli jednak układana później powierzchnia wyznaczona przez krawężniki będzie budowana na podsypce piaskowej, szczeliny te – od strony nawierzchni – należy wypełnić do wysokości zastosowanej kostki brukowej. Dzięki temu podsypka nie będzie ulegała wymyciu.
Zanim przystąpimy do trwałego układania krawężnika, należy odpowiednio wyznaczyć jego przebieg. W przypadku, gdy będziemy prowadzić go w linii prostej, zadanie mamy ułatwione, natomiast budowa obrzeża po łuku wymaga dokładności geometrycznej, a także ogranicza częściowo wybór materiałów budowlanych. W zależności od wyznaczonego promienia, będziemy musieli skorzystać z krawężników łukowych (zewnętrznych i wewnętrznych) bądź prostych o długości 50 cm.
Przed przystąpieniem do budowy krawężnika należy także na próbę ułożyć chociaż jeden rząd właściwej nawierzchni, która ma zostać nimi ograniczona, zostawiając pomiędzy poszczególnymi elementami szczeliny wielkości ok. 3 mm. W ten sposób będziemy pewni szerokości samej nawierzchni oraz usytuowania krawężników. Ograniczymy także dodatkowe prace związane z późniejszym docinaniem kostki brukowej.