Produkty

Jak prawidłowo układać krawężniki

Jak prawidłowo układać krawężniki

Krawężniki i obrzeża to istotne elementy ścieżek, chodników czy podjazdów usytuowanych na naszej działce. Mają za zadanie wydzielić poszczególne strefy, a także zabezpieczyć wyznaczone trakty przed zniszczeniem ich krawędzi. Dlatego tak ważne jest, by układać je zgodnie ze sztuką. Oto jakich zasad należy przestrzegać podczas układania krawężników.

krawężnik castoramaNasze krawężniki mogą być wykończone rozmaitymi materiałami, jednak bez względu na to, czy obrzeże wykonane będzie z kostki brukowej, betonowej, z gazonów czy koryt ściekowych, czynności związanie z jego układaniem będą niemal takie same.

Układanie krawężnika

W pierwszej kolejności rozpoczynamy od wykonania wykopu, w którym osadzony będzie krawężnik. Wykop ten powinien mieć wielkość grubości elementu krawężnikowego plus 10 cm z każdej strony, w przypadku gazonów i koryt ściekowych wystarczający rozmiar wykopu powinien mieć szerokość stosowanych elementów. Głębokość wykopu ma natomiast uwzględniać wysokość elementu konstrukcyjnego oraz fundamentu (ławy fundamentowej), grubość warstwy odsączającej oraz wysokość oparcia z tyłu krawężnika (oscylującą w granicach 10-20 cm). Jeśli nasz krawężnik będziemy układać z koryt ściekowych, za fundament wystarczy jedynie warstwa betonu o szerokości układanych elementów.

W wykopie wykonujemy fundament z chudego betonu o wysokości 10-20 cm. Przed przystąpieniem do układania poszczególnych elementów podbudowę należy zwilżyć wodą.

Przystępujemy do układania krawężnika, pamiętając o tym, by robić to w jednej płaszczyźnie i na ustalonej wysokości. Aby zachować właściwy poziom, na całej długości możemy rozciągnąć naprężony sznur.

Dokładając poszczególne elementy krawężnika dobijamy je do siebie, pamiętając jednak o zachokrawężnik castoramawaniu pomiędzy nimi niewielkiej przerwy, ok 2-3 mm. Tak powstałe szczeliny nie wymagają wypełnienia – jeśli uzupełnimy je zaprawą, istnieje ryzyko, że powierzchnia naszego krawężnika będzie odpryskiwać. Jeśli jednak układana później powierzchnia wyznaczona przez krawężniki będzie budowana na podsypce piaskowej, szczeliny te – od strony nawierzchni – należy wypełnić do wysokości zastosowanej kostki brukowej. Dzięki temu podsypka nie będzie ulegała wymyciu.

Zanim przystąpimy do trwałego układania krawężnika, należy odpowiednio wyznaczyć jego przebieg. W przypadku, gdy będziemy prowadzić go w linii prostej, zadanie mamy ułatwione, natomiast budowa obrzeża po łuku wymaga dokładności geometrycznej, a także ogranicza częściowo wybór materiałów budowlanych. W zależności od wyznaczonego promienia, będziemy musieli skorzystać z krawężników łukowych (zewnętrznych i wewnętrznych) bądź prostych o długości 50 cm.

Przed przystąpieniem do budowy krawężnika należy także na próbę ułożyć chociaż jeden rząd właściwej nawierzchni, która ma zostać nimi ograniczona, zostawiając pomiędzy poszczególnymi elementami szczeliny wielkości ok. 3 mm. W ten sposób będziemy pewni szerokości samej nawierzchni oraz usytuowania krawężników. Ograniczymy także dodatkowe prace związane z późniejszym docinaniem kostki brukowej.

 

Doradca Dział Ogród

Dział Ogród

Powiązane artykuły

Bloczki, płyty, kostki i wylewki betonowe – zastosowanie w domu i ogrodzie

Bloczki, płyty, kostki i wylewki betonowe – zastosowanie w domu i ogrodzie
Beton jest materiałem, z którym spotykamy się na co dzień. Wykonane z niego elementy znajdują się w naszych domach, na tarasach i w ogrodach, ale takż...
Czytaj więcej

Budowa podjazdu – wybór materiałów i projekt

Budowa podjazdu – wybór materiałów i projekt
Podjazd do garażu stanowi niezwykle ważny element w pełni funkcjonalnego budynku. Aby go wykonać, należy podjąć szereg odpowiednich decyzji. W tym art...
Czytaj więcej

Komentarze

Ocena i komentarz dla:

Jak prawidłowo układać krawężniki