Warsztat i spiżarnia
Plastik kojarzony jest z materiałem mniej estetycznym od szkła czy ceramiki, a także mniej trwałym niż drewno bądź metal. Widoczne jest to szczególnie w kontekście mebli – plastikowe bywają zestawy ogrodowe, niewielkie krzesełka i stoliczki dla dzieci oraz drobne szafki łazienkowe. Poza nimi istnieją jednak również regały z plastiku o większych gabarytach, np. o wysokości 135 czy 180 cm.
Większe regały z plastiku warto wykorzystać przede wszystkim w pomieszczeniach służących jako warsztaty czy spiżarnie, zwłaszcza jeśli przechowujemy tam sporo niewielkich przedmiotów. Meble te są tańsze od odpowiedników z innych materiałów, urządzimy więc przestrzeń mniejszym kosztem. Jeśli na jesień i zimę tworzymy przetwory, regały okażą się niezastąpione – w zależności od modelu półki mogą mieć nawet 80 kg udźwigu.
Regały z tworzywa sztucznego sprawdzą się także w piwnicy i garażu. Są lekkie, więc dają się łatwo przesuwać i przenosić. Utrzymają sezonowe ozdoby: bombki, łańcuchy, dekoracje halloweenowe czy akcesoria wakacyjne.
Czy wiesz, że...? Plastikowe regały nie są produktami gorszej jakości. W rzeczywistości meble te odznaczają się szeregiem przydatnych cech, których nie mają droższe modele wykonane z innych materiałów. Ich wysokość i stabilność możemy korygować dzięki regulowanym nóżkom, ponadto wybrane modele da się łączyć na kilka sposobów – nie tylko w pionie, jako tradycyjny regał, ale również w poziomie – a także uzupełniać szufladami w postaci plastikowych pojemników. |
Regały plastikowe w łazience
Meble ze szkła są niewątpliwie bardzo estetyczne – proste konstrukcje z tworzywa sztucznego z nim nie wygrają. Przy okazji jednak są bardziej narażone na stłuczenie niż odpowiedniki wykonane z tworzywa sztucznego. Plastikowe regały budową i wielkością nie odbiegają od klasycznych modeli, więc pomieszczą tyle samo rzeczy, a mogą okazać się bardziej funkcjonalne.
Plastik to również materiał w pełni odporny na oddziaływanie wilgoci, czego nie można powiedzieć o surowym drewnie. Drewniane meble nadają łazience elegancki charakter, jednak wymagają ostrożności przy wykonywaniu codziennych czynności oraz specjalistycznych zabiegów pielęgnacyjnych i impregnacyjnych. Tworzywo sztuczne łatwiej też utrzymamy w czystości.
Pokój dziecięcy z plastikowymi regałami
Salon to prawdopodobnie jedyne pomieszczenie w domu, w którym zastosowanie regałów z tworzywa sztucznego można postawić pod znakiem zapytania. Tam bowiem najbardziej liczy się estetyka, na dalszy plan zaś schodzą łatwość w utrzymaniu w czystości, ciężar mebli czy odporność na uszkodzenia mechaniczne.
Co innego w zaaranżowanym tematycznie pokoju dziecięcym, gdzie plastikowe meble spotykane są często. Nie sprawdzą się tu regały ciemne i ponure, za to kolorowe – jak najbardziej. Wybierając model do samodzielnego montażu na wybrane sposoby, możemy dostosować budowę i wysokość do wzrostu dziecka. By sięgnąć po ulubione książeczki, nie będzie musiało wspinać się po półkach ani korzystać z taboretu.
Niska cena mebli z tworzywa sztucznego sprawia, że jeśli naszym podopiecznym po roku korzystania z regału zmieni się gust, nie będziemy bardzo stratni. Poza tym taki niechciany regał można wykorzystać na wiele innych sposobów w domu i ogrodzie.