Produkty

Pojemniki techniczne – do czego i gdzie je wykorzystać?

Pojemniki techniczne – do czego i gdzie je wykorzystać?

Pojemniki, pudła czy skrzynie to elementy uzupełniające wyposażenie naszych wnętrz. Wśród nich znajdziemy także grupę produktów określanych jako pojemniki techniczne. Czym się one charakteryzują, w jakich pomieszczeniach będą przydatne i co możemy w nich przechowywać?

Przejdź do następnych akapitów:

Pojemniki w służbie porządkowi

Aby w naszych domowych wnętrzach zachować porządek, potrzebujemy różnych elementów wyposażenia. Najważniejsze z nich to oczywiście funkcjonalne meble – pojemne szafy, regały metalowe, plastikowe czy drewniane. Nie zawsze jednak będą one wystarczające, by skutecznie pomieścić i dodatkowo zabezpieczyć rozmaite przedmioty przed kurzem, wilgocią czy uszkodzeniem. Dlatego często sięgamy po akcesoria takie jak: kartony czy plastikowe pojemniki. Pozwalają one na segregację wybranych elementów, zabezpieczają je przed przypadkowym zniszczeniem, a także umożliwiają szybkie i łatwe znalezienie potrzebnych rzeczy – szczególnie wtedy, gdy odpowiednio je oznakujemy lub opiszemy. Dużą zaletą tego typu produktów jest także fakt, że możemy umieścić je w wielu pomieszczeniach i w różnych zakamarkach. Jeśli nie mamy miejsca na najwyższej półce w szafie, możemy wsunąć je pod łóżko albo ustawić na zawieszonych pod sufitem półkach. Ponieważ wiele pudeł i kartonów wyróżnia się estetycznym, a nawet dekoracyjnym wyglądem, nic nie stoi na przeszkodzie, by były umieszczone w widocznych miejscach w domu.

pojemniki Kaze

Zalety pudeł do przechowywania możemy wykorzystać także w innych wnętrzach niż pomieszczenia mieszkalne. Z pewnością ich obecność docenimy w pomieszczeniach gospodarczych, w których – podobnie jak w domu – pozwolą na uporządkowanie przestrzeni i praktyczne zagospodarowanie wolnego miejsca. O ile w sypialni czy salonie często wystarczą nam odpowiednie kartony, o tyle w garażu, na strychu czy w piwnicy lepiej sprawdzą się pojemniki techniczne.

Rodzaje pojemników technicznych

Pojemniki techniczne lub warsztatowe najczęściej wykonywane są z tworzywa sztucznego. Posiadają różne rozmiary i kolory (znajdziemy także modele transparentne), a ponadto przybierają różne formy. Oto jakie produkty mamy do wyboru:

Skrzynki składane – zwane także koszami składanymi. To niskie pojemniki bez porywy, których ażurowe ścianki możemy łatwo złożyć. Dzięki temu nieużywana w danej chwili skrzynia jest poręczna i nie zajmuje wiele miejsca.

Skrzynki obrotowe – na uwagę zasługują także skrzynie obrotowe, które dzięki specjalnie konstrukcji, po odpowiednim obróceniu możemy łatwo ustawić jedne na drugich, oszczędzając tym samym sporo miejsca.

skrzynki składane

Pojemniki wysokie – najczęściej wyposażone w pokrywę, a czasem także w specjalne uchwyty umożliwiające ich przenoszenie. Swoją formą przypominają prostokątne wiadra – są wysokie i wąskie.

Pojemniki płaskie – są niskie, ale za to szersze i dłuższe. Warto wspomnieć także o akcesoriach o pośrednich wymiarach, które rozmiarami i formą można porównać do kartonów służących do przechowywania (ale nie tylko – produkty tego typu przybierają także mniej typowe rozmiary).

Kosze nastawne – to ażurowe koszyczki, najczęściej bardzo niskie, służące przede wszystkim do przechowywania drobiazgów. Mniejsze elementy tego typu z powodzeniem zastąpią typowy organizer do szuflady.

Organizery – stanowią różnorodną grupę produktów, wśród których znajdziemy niewielkie pojemniki z uformowanymi wewnątrz przegródkami (czasem nawet posiadającymi własne wieczka) bądź miniregały składające się z kilku szuflad, które dodatkowo mogą być wyposażone w kółka.

Czy wiesz, że...?

Do produktów, przydatnych w wielu pomieszczeniach gospodarczych, należą także różnego typu skrzynki narzędziowe. W zależności od naszych potrzeb oraz ilości posiadanego sprzętu możemy zdecydować się na prosty model wyposażony w przegrodę, wieko oraz uchwyt albo bardziej rozbudowany pojemnik zawierający wewnątrz np. organizer na drobiazgi. Jeszcze innym rozwiązaniem jest skrzynka narzędziowa na kółkach, z teleskopową rączką, która swoim wyglądem przypomina walizę.

Gdzie i do czego wykorzystać pojemniki techniczne?

Pojemniki techniczne przydadzą się w różnych pomieszczeniach, w których zależy nam na zachowaniu ładu, zabezpieczeniu naszych przedmiotów i dobrej organizacji przestrzeni. Oto w jakich miejscach znajdą zastosowanie i do czego je wykorzystamy.

Wyposażenie garażu i warsztatu

Garaż i warsztat to pomieszczenia, w których przechowujemy wiele różnorodnych przedmiotów – od niezbędnych do majsterkowania czy prac naprawczych narzędzi i sprzętów, po rzeczy, dla których nie mamy miejsca w domu. W tego typu wnętrzach z pewnością nie powinno zabraknąć skrzynki na narzędzia, dopasowanej rozmiarem do naszych potrzeb. Warto zadbać także o odpowiednie miejsce dla najdrobniejszych elementów, takich jak śrubki, gwoździe, nakrętki, zszywki, kołki itp. – do ich przechowywania najlepiej nadają się organizery z mniejszymi lub większymi przegródkami. Możemy oczywiście zastąpić je także jednym większym transparentnym pojemnikiem, w którym umieścimy woreczki z poszczególnymi przyborami.

Na wyposażeniu warsztatu przyda się także składany kosz – jeśli na co dzień nie jest nam potrzebny, z pewnością przyda się, gdy zaistnieje potrzeba przetransportowania różnych elementów w inne miejsce – możemy przenieść w nim np. owoce czy słoiki z przetworami.

Na warsztatowych regałach z powodzeniem ustawimy z kolei zamykane pojemniki, w których umieścimy np. akcesoria do malowania lub do polerowania. Przyda się także mobilny organizer na kółkach, który łatwo przesuniemy w wybrane miejsce – najlepiej umieścić w nim najczęściej używane sprzęty.

pojemnik Skyda

Pojemniki na strychu i w piwnicy

Również strych czy piwnica to doskonałe miejsca do wykorzystania pojemników technicznych. Jeśli wybierzemy te zamykane, będziemy mieli pewność, że naszemu dobytkowi nie zagrozi np. wilgoć. W pudełkach kartonowych na strychu lub w piwnicy znajdzie się miejsce nie tylko dla narzędzi, ale także dla starych książek, czasopism czy dokumentów, których z różnych przyczyn nie chcemy wyrzucić. Możemy umieścić w nich także pamiątki, na które nie ma miejsca w domu. Największe z pojemników pomieszczą nasze sezonowe obuwie lub elementy odzieży, których używamy okresowo lub wcale. Świetnie sprawdzą się także jako przechowalnia dla ozdób choinkowych i innych domowych dekoracji, które wymagają zabezpieczenia przed wodą, kurzem i urazami mechanicznymi. Warto zdecydować się np. na skrzynie obrotowe, które możemy ustawić jedna na drugiej – takie rozwiązanie przyda się szczególnie w małych wnętrzach.

Porada eksperta:

Jeśli do garażu czy piwnicy wybraliśmy pojemniki wykonane z przezroczystego tworzywa sztucznego, łatwo zorientujemy się w ich zawartości i szybko znajdziemy potrzebne nam przedmioty. Jeśli natomiast nasze pojemniki nie są transparentne, wówczas warto odpowiednio je opisać, np. naklejając na nich kartkę z informacją, co znajdziemy w środku.

Wyposażenie pralni, suszarni oraz spiżarni

Pojemniki techniczne znajdą zastosowanie również w pralniach i suszarniach. Przezroczyste, wysokie modele sprawdzą się np. do przechowywania proszku do prania. Zamykane płaskie pojemniki doskonale nadają się do sortowania drobnych elementów odzieży, a te nieco głębsze pomieszczą także ręczniki. Niskie, ażurowe koszyczki przydadzą się natomiast do przechowywanie klamerek na pranie.

przechowywanie w pralni

Pojemniki przydadzą się nam także w spiżarni. Tutaj sprawdzą się zarówno pojemniki z tworzywa sztucznego, zwłaszcza te, które dopuszczone są do kontaktu z żywnością, jak i skrzynie drewniane, które z łatwością pomieszczą różnorodne zapasy. Możemy sięgnąć także po składany kosz, w którym przechowamy np. zebrane jabłka, cebulę czy ziemniaki.

spiżarnia

Pojemniki techniczne w ogrodzie

Zamykane pojemniki z tworzywa sztucznego mogą znaleźć się też na wyposażeniu ogrodu, a dokładniej domku narzędziowego czy niewielkiej altanki. Sprawdzą się w celu zabezpieczania małych narzędzi ręcznych, przechowywania sznurków, rękawic ogrodowych, nasion, worków na odpady czy różnorodnych preparatów. Przydatna może okazać się także skrzynia na podstawowe narzędzia i elektronarzędzia, których będziemy używać podczas renowacji ogrodzenia, ławek, mebli ogrodowych czy wznoszenia nowych konstrukcji.

Data publikacji: 23.12.2016
Doradca Dział Urządzanie

Dział Urządzanie

Powiązane artykuły

Urządzamy schowek na sprzęty domowe

Urządzamy schowek na sprzęty domowe
Dodatkowa przestrzeń w domu i mieszkaniu – taka, którą możemy wykorzystać do przechowywania – zawsze jest w cenie. Gdy mamy do dyspozycji schowek lub ...
Czytaj więcej

Jak urządzić bardzo niskie poddasze

Jak urządzić bardzo niskie poddasze
Podczas aranżacji bardzo niskiego poddasza zwykle popełniamy ten sam błąd. Staramy się wypełnić wnętrze meblami o standardowych, zbyt wysokich wymiara...
Czytaj więcej

Do czego wykorzystać stare skrzynie?

Do czego wykorzystać stare skrzynie?
Drewniane skrzynie, które leżą bezużyteczne w naszej piwnicy czy na strychu, to bardzo dobry materiał do powtórnego wykorzystania. Wystarczy włożyć ni...
Czytaj więcej

Ocena i komentarz dla:

Pojemniki techniczne – do czego i gdzie je wykorzystać?