Pojemniki techniczne – do czego i gdzie je wykorzystać?

Pojemniki, pudła czy skrzynie to elementy uzupełniające wyposażenie naszych wnętrz. Wśród nich znajdziemy także grupę produktów określanych jako pojemniki techniczne. Czym się one charakteryzują, w jakich pomieszczeniach będą przydatne i co możemy w nich przechowywać?

Pojemniki w służbie porządkowi

Aby w naszych domowych wnętrzach zachować porządek, potrzebujemy różnych elementów wyposażenia. Najważniejsze z nich to oczywiście funkcjonalne meble – pojemne szafyregały metaloweplastikowe czy drewniane. Nie zawsze jednak będą one wystarczające, by skutecznie pomieścić i dodatkowo zabezpieczyć rozmaite przedmioty przed kurzem, wilgocią czy uszkodzeniem. Dlatego często sięgamy po akcesoria takie jak: kartony czy plastikowe pojemniki. Pozwalają one na segregację wybranych elementów, zabezpieczają je przed przypadkowym zniszczeniem, a także umożliwiają szybkie i łatwe znalezienie potrzebnych rzeczy – szczególnie wtedy, gdy odpowiednio je oznakujemy lub opiszemy. Dużą zaletą tego typu produktów jest także fakt, że możemy umieścić je w wielu pomieszczeniach i w różnych zakamarkach. Jeśli nie mamy miejsca na najwyższej półce w szafie, możemy wsunąć je pod łóżko albo ustawić na zawieszonych pod sufitem półkach. Ponieważ wiele pudeł i kartonów wyróżnia się estetycznym, a nawet dekoracyjnym wyglądem, nic nie stoi na przeszkodzie, by były umieszczone w widocznych miejscach w domu.

pojemniki Kazepojemniki Kazepojemniki Kazepojemniki Kaze

Zalety pudeł do przechowywania możemy wykorzystać także w innych wnętrzach niż pomieszczenia mieszkalne. Z pewnością ich obecność docenimy w pomieszczeniach gospodarczych, w których – podobnie jak w domu – pozwolą na uporządkowanie przestrzeni i praktyczne zagospodarowanie wolnego miejsca. O ile w sypialni czy salonie często wystarczą nam odpowiednie kartony, o tyle w garażu, na strychu czy w piwnicy lepiej sprawdzą się pojemniki techniczne.

Rodzaje pojemników technicznych

Pojemniki techniczne lub warsztatowe najczęściej wykonywane są z tworzywa sztucznego. Posiadają różne rozmiary i kolory (znajdziemy także modele transparentne), a ponadto przybierają różne formy. Oto jakie produkty mamy do wyboru:

Skrzynki składane – zwane także koszami składanymi. To niskie pojemniki bez porywy, których ażurowe ścianki możemy łatwo złożyć. Dzięki temu nieużywana w danej chwili skrzynia jest poręczna i nie zajmuje wiele miejsca.

Skrzynki obrotowe – na uwagę zasługują także skrzynie obrotowe, które dzięki specjalnie konstrukcji, po odpowiednim obróceniu możemy łatwo ustawić jedne na drugich, oszczędzając tym samym sporo miejsca.

skrzynki składaneskrzynki składaneskrzynki składaneskrzynki składane

Pojemniki wysokie – najczęściej wyposażone w pokrywę, a czasem także w specjalne uchwyty umożliwiające ich przenoszenie. Swoją formą przypominają prostokątne wiadra – są wysokie i wąskie.

Pojemniki płaskie – są niskie, ale za to szersze i dłuższe. Warto wspomnieć także o akcesoriach o pośrednich wymiarach, które rozmiarami i formą można porównać do kartonów służących do przechowywania (ale nie tylko – produkty tego typu przybierają także mniej typowe rozmiary).

Kosze nastawne – to ażurowe koszyczki, najczęściej bardzo niskie, służące przede wszystkim do przechowywania drobiazgów. Mniejsze elementy tego typu z powodzeniem zastąpią typowy organizer do szuflady.

Organizery – stanowią różnorodną grupę produktów, wśród których znajdziemy niewielkie pojemniki z uformowanymi wewnątrz przegródkami (czasem nawet posiadającymi własne wieczka) bądź miniregały składające się z kilku szuflad, które dodatkowo mogą być wyposażone w kółka.

Czy wiesz, że...?

Do produktów, przydatnych w wielu pomieszczeniach gospodarczych, należą także różnego typu skrzynki narzędziowe. W zależności od naszych potrzeb oraz ilości posiadanego sprzętu możemy zdecydować się na prosty model wyposażony w przegrodę, wieko oraz uchwyt albo bardziej rozbudowany pojemnik zawierający wewnątrz np. organizer na drobiazgi. Jeszcze innym rozwiązaniem jest skrzynka narzędziowa na kółkach, z teleskopową rączką, która swoim wyglądem przypomina walizę.

Gdzie i do czego wykorzystać pojemniki techniczne?

Pojemniki techniczne przydadzą się w różnych pomieszczeniach, w których zależy nam na zachowaniu ładu, zabezpieczeniu naszych przedmiotów i dobrej organizacji przestrzeni. Oto w jakich miejscach znajdą zastosowanie i do czego je wykorzystamy.

Wyposażenie garażu i warsztatu

Garaż i warsztat to pomieszczenia, w których przechowujemy wiele różnorodnych przedmiotów – od niezbędnych do majsterkowania czy prac naprawczych narzędzi i sprzętów, po rzeczy, dla których nie mamy miejsca w domu. W tego typu wnętrzach z pewnością nie powinno zabraknąć skrzynki na narzędzia, dopasowanej rozmiarem do naszych potrzeb. Warto zadbać także o odpowiednie miejsce dla najdrobniejszych elementów, takich jak śrubki, gwoździe, nakrętki, zszywki, kołki itp. – do ich przechowywania najlepiej nadają się organizery z mniejszymi lub większymi przegródkami. Możemy oczywiście zastąpić je także jednym większym transparentnym pojemnikiem, w którym umieścimy woreczki z poszczególnymi przyborami.

Na wyposażeniu warsztatu przyda się także składany kosz – jeśli na co dzień nie jest nam potrzebny, z pewnością przyda się, gdy zaistnieje potrzeba przetransportowania różnych elementów w inne miejsce – możemy przenieść w nim np. owoce czy słoiki z przetworami.

Na warsztatowych regałach z powodzeniem ustawimy z kolei zamykane pojemniki, w których umieścimy np. akcesoria do malowania lub do polerowania. Przyda się także mobilny organizer na kółkach, który łatwo przesuniemy w wybrane miejsce – najlepiej umieścić w nim najczęściej używane sprzęty.

pojemnik Skydapojemnik Skydapojemnik Skydapojemnik Skyda

Pojemniki na strychu i w piwnicy

Również strych czy piwnica to doskonałe miejsca do wykorzystania pojemników technicznych. Jeśli wybierzemy te zamykane, będziemy mieli pewność, że naszemu dobytkowi nie zagrozi np. wilgoć. W pudełkach kartonowych na strychu lub w piwnicy znajdzie się miejsce nie tylko dla narzędzi, ale także dla starych książek, czasopism czy dokumentów, których z różnych przyczyn nie chcemy wyrzucić. Możemy umieścić w nich także pamiątki, na które nie ma miejsca w domu. Największe z pojemników pomieszczą nasze sezonowe obuwie lub elementy odzieży, których używamy okresowo lub wcale. Świetnie sprawdzą się także jako przechowalnia dla ozdób choinkowych i innych domowych dekoracji, które wymagają zabezpieczenia przed wodą, kurzem i urazami mechanicznymi. Warto zdecydować się np. na skrzynie obrotowe, które możemy ustawić jedna na drugiej – takie rozwiązanie przyda się szczególnie w małych wnętrzach.

Porada eksperta:

Jeśli do garażu czy piwnicy wybraliśmy pojemniki wykonane z przezroczystego tworzywa sztucznego, łatwo zorientujemy się w ich zawartości i szybko znajdziemy potrzebne nam przedmioty. Jeśli natomiast nasze pojemniki nie są transparentne, wówczas warto odpowiednio je opisać, np. naklejając na nich kartkę z informacją, co znajdziemy w środku.

Wyposażenie pralni, suszarni oraz spiżarni

Pojemniki techniczne znajdą zastosowanie również w pralniach i suszarniach. Przezroczyste, wysokie modele sprawdzą się np. do przechowywania proszku do prania. Zamykane płaskie pojemniki doskonale nadają się do sortowania drobnych elementów odzieży, a te nieco głębsze pomieszczą także ręczniki. Niskie, ażurowe koszyczki przydadzą się natomiast do przechowywanie klamerek na pranie.

przechowywanie w pralniprzechowywanie w pralniprzechowywanie w pralniprzechowywanie w pralni

Pojemniki przydadzą się nam także w spiżarni. Tutaj sprawdzą się zarówno pojemniki z tworzywa sztucznego, zwłaszcza te, które dopuszczone są do kontaktu z żywnością, jak i skrzynie drewniane, które z łatwością pomieszczą różnorodne zapasy. Możemy sięgnąć także po składany kosz, w którym przechowamy np. zebrane jabłka, cebulę czy ziemniaki.

spiżarniaspiżarniaspiżarniaspiżarnia

Pojemniki techniczne w ogrodzie

Zamykane pojemniki z tworzywa sztucznego mogą znaleźć się też na wyposażeniu ogrodu, a dokładniej domku narzędziowego czy niewielkiej altanki. Sprawdzą się w celu zabezpieczania małych narzędzi ręcznych, przechowywania sznurków, rękawic ogrodowych, nasion, worków na odpady czy różnorodnych preparatów. Przydatna może okazać się także skrzynia na podstawowe narzędzia i elektronarzędzia, których będziemy używać podczas renowacji ogrodzenia, ławek, mebli ogrodowych czy wznoszenia nowych konstrukcji.

Data publikacji: 23.12.2016