Przechowywanie roweru w mieszkaniu - 6 zasad, o których powinieneś pamiętać

Przechowywanie roweru w mieszkaniu to przede wszystkim opcja dla tych, którzy nie mają dostępu do piwnicy czy specjalnej wózkowni. Zobacz, jak przechowywać rower w mieszkaniu, aby nie zajmował dużo miejsca.

Jak trzymać rower w mieszkaniu? Znajdź właściwe miejsce i zadbaj o bezpieczeństwo!

Idealnym miejscem na przechowywanie roweru jest garaż, sucha piwnica lub specjalna wózkownia, którą bardzo często oferują wspólnoty mieszkaniowe w bloku. Jeżeli jednak nie masz możliwości zostawienia Twojego jednośladu w takim pomieszczeniu, zastanów się, jak trzymać rower w mieszkaniu. 

Parkowanie roweru pod blokiem lub trzymanie go na balkonie może poważnie zaszkodzić Twojemu sprzętowi. Rower, aby poprawnie działał, powinien być przechowywany w suchych pomieszczeniach. Na balkonie czy na zewnątrz narażasz go na deszcz i inne niekorzystne warunki atmosferyczne. W lecie, zwłaszcza kiedy mało pada, opcja ta mogłaby zdać egzamin, lecz w zimie jest to wykluczone. 

Pamiętaj, aby przed schowaniem roweru na sezon zimowy dobrze go zabezpieczyć i zakonserwować. W tym celu dokładnie wyczyść cały rower z błota oraz innych zabrudzeń, wytrzyj do sucha łańcuch, a ramę odtłuść, umyj, a następnie osusz. Kluczowe jest staranne nasmarowanie całego napędu oraz regulacja i zabezpieczenie przerzutek, zębatek i hamulców.

Żeby trzymać rower w mieszkaniu, koniecznie zadbaj o bezpieczeństwo ścian, zwłaszcza w wynajmowanym mieszkaniu. Jeżeli wybierzesz wieszak, porządnie go zamocuj, aby rower z niego nie spadł i nie narobił szkód. Przed każdym wprowadzeniem roweru do mieszkania, dobrze go umyj, by nie zabrudził wnętrza. Rower najlepiej stawiaj tak, aby nie przeszkadzał Ci w codziennym funkcjonowaniu. 

przechowywanie-roweru-w-mieszkaniuprzechowywanie-roweru-w-mieszkaniuprzechowywanie-roweru-w-mieszkaniuprzechowywanie-roweru-w-mieszkaniu

Przechowywanie roweru w mieszkaniu − 6 podstawowych zasad!

Zastanawiasz się więc, gdzie trzymać rower w bloku? Nie wiesz, jak umieścić rower w małym mieszkaniu? Oto 6 przydatnych wskazówek!

1. Gdzie trzymać rower w bloku? NIE na klatce schodowej!

Gdy zależy Ci na bezpieczeństwie roweru, unikaj pozostawiania go na klatkach schodowych, na niskich balkonach czy w piwnicach – te miejsca są szczególnie narażone na kradzieże. Wprawny złodziej sforsuje niemal każdy rodzaj zabezpieczenia – zwykle jest to tylko kwestia czasu. Pozostawiając rower w zaciszu piwnicy, znacznie ułatwiasz mu to zadanie. Poza tym rower najlepiej trzymać w suchych i dość ciepłych pomieszczeniach – dzięki temu nie będzie on narażony na przedwczesną korozję czy inne uszkodzenia.

2. Zabezpiecz podłogę i ścianę przed rowerem!

Jeśli decydujesz się przechowywać rower w mieszkaniu, pamiętaj o tym, by zabezpieczyć podłogę i ścianę przed zabrudzeniami, które zostawia po sobie rower. Ścianę, na której opiera się sprzęt, najlepiej pokryj zmywalną farbą czy tapetą, lub zabezpiecz pokryciem z pleksi.

3. Rower w małym mieszkaniu? Trzymaj go pionowo!

Zależy Ci na oszczędności miejsca? przechowuj rower pionowo, wieszając go wysoko na ścianie lub na suficie. Elementy służące do mocowania roweru na ścianie czy suficie, lub wieszak na rowery nabędziesz w sklepach. Zrobisz je też samodzielnie, wykorzystując stalowe profile, elementy drewniane czy też solidne haki. Wybierając bądź tworząc takie elementy, pamiętaj o tym, by powierzchnia stykająca się z rowerem była pokryta miękkim, delikatnym materiałem, który zapobiegnie porysowaniu lub uszkodzeniu powierzchni roweru. Tego typu uchwyty możesz powiesić zarówno pod sufitem, jak i na wysokości rąk, co ułatwi szybkie i lekkie zdejmowanie roweru.

4. Jak przechowywać rower w mieszkaniu? Wyeksponuj go jako dekorację wnętrza!

Jeśli nie masz zbyt dużo wolnej przestrzeni w mieszkaniu, wkomponuj rower w ścianę, wieszając go na specjalnych hakach i uchwytach i zadbaj o jego ciekawą oprawę – np. tworząc na ścianie wzory dopasowane do roweru. Jeśli posiadasz piękny egzemplarz, który jest używany tylko okazjonalnie, stwórz z niego element dekoracji i wyposażenia domu. 

Czysty rower posłuży jako nietypowa suszarka do prania, a romantyczny koszyk może być ciekawą donicą na domowe kwiaty. Odpowiednio zawieszony rower będzie też oryginalną półką lub... elementem szafki nocnej bądź półki na książki. Rower zawieszony na ścianie wykonanej z cegieł doda wnętrzom nowoczesnego charakteru i będzie niecodzienną dekoracją.

Gdy ograniczony metraż mieszkania nie pozwala Ci ukryć roweru, możesz po prostu odważnie go wyeksponować i zrobić z niego wyrazisty akcent dekoracyjny, np. ścianę, na której ten ma wisieć, pomalować na kontrastowy kolor. Ciekawym pomysłem jest także odrysowanie za pomocą szablonu konturu roweru i namalowanie go na ścianie z dorysowanym cieniem cyklisty. Sprawi to wyjątkowe wrażenie głębi i stworzy oryginalny, nieco komiksowy efekt.

przechowywanie-roweru-w-mieszkaniuprzechowywanie-roweru-w-mieszkaniuprzechowywanie-roweru-w-mieszkaniuprzechowywanie-roweru-w-mieszkaniu

5. Gdzie trzymać rower w bloku? Potrzebna Ci specjalna szafa na rower!

Jesteś na etapie planowania lub remontu mieszkania? Wygospodaruj na rower miejsce np. w dużej szafie. Jeśli dysponujesz odpowiednią przestrzenią, stwórz w szafie specjalną przegrodę, w której z łatwością zawiesisz rower. Wieszając go pionowo, zaoszczędzisz sporo miejsca i zmieścisz kilka modeli. Szafa na rower to doskonałe rozwiązane dla kogoś, kto chce ukryć rower w mieszkaniu. To jak stworzenie własnej, prywatnej wózkowni w domu. 

6. Przechowywanie roweru w mieszkaniu dwupoziomowym: skos pod schodami!

Skos pod schodami to idealne miejsce na rower w mieszkaniach dwupoziomowych lub z wytyczoną antresolą. Rower postaw na podłodze lub zawieś na stopniu. Zwykle do montażu roweru pod skosami stosuje się także specjalne uchwyty przytwierdzane do balustrad. Pojazd zamontowany pod skosem pozwala na praktyczne wykorzystanie miejsca, na które zwykle nie ma się dobrego pomysłu, gdyż nie mieści się tam tradycyjna szafa na rower, trudno jest tam też zorganizować spiżarnię.

 

Data publikacji: 09.01.2015