Jak powiesić rower na ścianie – instrukcja krok po kroku

Przechowywanie roweru w domu lub mieszkaniu to kwestia wymagająca przemyślenia. Szczególnie jeśli do dyspozycji mamy ograniczoną przestrzeń. Idealnym rozwiązaniem mogą okazać się specjalne stojaki na rower montowane na ścianie. Jest to sposób na bezpieczne przechowywanie oraz wygodne wykorzystanie dostępnego miejsca. Jeśli zastanawiasz się, jak powiesić rower na ścianie, oraz jak wybrać odpowiedni uchwyt – poniżej przedstawiamy kilka cennych wskazówek.

Rower na ścianie – w jakim pomieszczeniu najlepiej powiesić rower?

Najczęściej wybieranym pomieszczeniem do przechowywania roweru jest piwnica lub garaż. Jeśli jednak nie masz takiej możliwości lub dysponujesz ograniczonym miejscem – mocowanie roweru do ściany możesz wykonać nawet w przedpokoju. Wielu rowerzystów decyduje się również na przechowywanie roweru w pokojach, traktując go jako element wystroju i podkreślenia designu. Jednak we wszystkich przypadkach istotną kwestią jest odpowiedni wieszak. Pozwoli to na wygodne przechowywanie roweru, a także oszczędność miejsca. Jeśli zastanawiasz się, jak powiesić rower, by był dobrze zabezpieczony – w dalszej części artykułu znajdziesz szczegółowe informacje.

Jak zamontować wieszak na rower – niezbędne narzędzia i akcesoria

Na rynku istnieje duży wybór różnego rodzaju wieszaków. Mocowanie roweru do ściany wymaga wcześniejszego przygotowania. Przy wyborze rozwiązania należy kierować się wagą i gabarytami roweru. Istotną kwestią są także niezbędne narzędzia, jak wkrętarka czy młotowiertarka. Zazwyczaj wybrany wieszak na rower posiada w zestawie niezbędne akcesoria, jakimi są kołki rozporowe. Jednak w zależności od ściany, na której będzie mocowany, należy wybrać ich odpowiednią wielkość. Do ścian betonowych lub ceglanych idealnie sprawdzą się kołki o długości 4 cm. Natomiast dla ścian wykonanych z betonu komórkowego najlepsze będą kołki nylonowe o średnicy 6 mm. Jeśli jednak ściana  zbudowana została z bloczków silikatowych, należy wybrać kołki o rozparciu czterokierunkowym i długości 2 cm.

jak-powiesic-rower-na-scianiejak-powiesic-rower-na-scianiejak-powiesic-rower-na-scianiejak-powiesic-rower-na-scianie

Jak powiesić rower na ścianie – wskazówki montażu

Mocowanie roweru do ściany powinno odbyć się w kilku niezbędnych krokach. Istotne jest odpowiednie wybranie miejsca, zmierzenie roweru i dostępnej przestrzeni. Sam montaż to dosyć prosty proces. Poniżej przedstawiamy trzy niezbędne kroki, które podpowiedzą, jak zamontować wieszak na rower.

Miejsce montażu oraz rodzaj wieszaka

Najistotniejszą kwestią jest wybranie miejsca w mieszkaniu. Najlepiej, jeśli rower nie będzie kolidował z meblami, schodami czy przejściem, by nie ograniczyć komunikacji. Przykładem może być ściana pod schodami czy pusta ściana w garderobie. Przy montażu wieszaka w piwnicy lub garażu problem miejsca jest znacznie mniejszy. Kolejną ważną rzeczą, która zależy od rodzaju dostępnej przestrzeni, jest rodzaj wieszaka. Pierwszy z nich to tradycyjne rozwiązanie, na którym rower umieszczony zostaje poziomo. Jednak przy wyborze tego typu wieszaka musisz liczyć się z ryzykiem zabrudzenia ścian kołem lub pedałem. Istnieje sposób na uniknięcie takiej sytuacji. Wystarczy zamontować na ścianie dodatkową płytę pleksi, która z powodzeniem może być czyszczona w każdej chwili. Drugi rodzaj wieszaka wymaga większej ilości miejsca, ponieważ rower zawieszany jest na nim za przednie koło. Jednak największym plusem tego rozwiązania jest dostępna w zestawie podpórka tylnego koła, która eliminuje możliwość zabrudzenia ściany.

Montaż kołków – cenne wskazówki

Jeśli zastanawiasz się, jak powiesić rower oraz jak przeprowadzić bezpieczny montaż – jedną z najważniejszych kwestii jest dobór odpowiednich kołków. Każdy wieszak posiada w swoim zestawie kołki rozporowe. Jednak ważne jest ich dopasowanie do rodzaju ściany. Jeśli nie posiadasz młotowkrętarki, która wykona odpowiedni otwór, dobrym rozwiązaniem będą kołki wkręcane, metalowe lub plastikowe. Posiadają one specjalny gwint, który bez problemu wkręca się w miękki beton.

jak-powiesic-rower-na-scianiejak-powiesic-rower-na-scianiejak-powiesic-rower-na-scianiejak-powiesic-rower-na-scianie

Jak powiesić rower na ścianie kartonowo-gipsowej

Płyta kartonowo-gipsowa to jeden z najczęściej wybieranych sposobów wykańczania mieszkań. Montaż wieszaka w tej kwestii nie stanowi dużego wyzwania. Jeśli płyta została wykorzystana jako wyrównanie powierzchni – kołki należy dobrać do ściany nośnej. W przypadku montażu płyty na drewnie lub metalowym szkielecie powinny zostać zastosowane kołki plastikowe ściągające albo metalowe – przeznaczone do pustych przestrzeni i obciążenia 30 kg. Standardowa płyta 12,5 mm udźwignie ciężar do 200 kg, dlatego bez problemu można przeprowadzić na niej montaż wieszaka na rower.

Szybkie i sprawne mocowanie roweru do ściany

Najczęstszym błędem podczas montażu wieszaka jest nieodpowiedni wybór miejsca. Szczególnie jeśli rower ogranicza przestrzeń lub utrudnia przemieszczanie się. Natomiast gwarancją właściwie wykonanych prac montażowych jest stabilny uchwyt wieszaka oraz łatwość w zawieszeniu roweru. Pamiętaj jednak, że najważniejszą kwestią podczas wyboru odpowiedniego rozwiązania jest dostępna przestrzeń oraz rodzaj ściany, a także waga roweru.

 

Data publikacji: 16.03.2017