Zyskaj do 200 zł rabatu na całe zakupy online! Sprawdź szczegóły akcji tutaj >>

icon
03.03 - niedziela niehandlowa. Kupuj na castorama.pl
icon
03.03 - niedziela niehandlowa. Kupuj na castorama.pl

Jaki wieszak na rower wybrać? Sprawdzamy różne rozwiązania!

Przechowywanie roweru w mieszkaniu to wyzwanie, szczególnie jeśli chodzi o wygospodarowanie odpowiedniego miejsca. Istotną kwestią jest także dopasowanie wieszaka, który w bezpieczny sposób umożliwia składowanie roweru. Jeśli zastanawiasz się, jak wybrać wieszak na rower oraz jak zrobić wieszak na rower własnoręcznie – poniżej przedstawiamy kilka cennych wskazówek.

Jak wybrać wieszak na rower? Znajdź najlepsze rozwiązanie

Bezpieczne przechowywanie roweru to podstawa. Szczególnie jeśli jest on narażony na szkodliwe działanie warunków atmosferycznych. Niestety nie każdy posiada garaż, czy piwnicę, w której bezproblemowe znajdzie się miejsce na składowanie roweru. Wtedy najlepszym rozwiązaniem jest montaż odpowiedniego wieszaka lub stojaka w mieszkaniu. Gwarantuje to bezpieczeństwo zarówno przed możliwą kradzieżą, jak i narażeniem na czynniki zewnętrzne. 

Kluczem do prawidłowego przechowywania roweru w mieszkaniu jest miejsce, w którym zamontowany będzie wieszak. Możesz wykonać go samodzielnie lub skorzystać z gotowego rozwiązania. Sprawdź, propozycje wieszaków na rowery w naszym asortymencie. Jeśli zastanawiasz się, jaki uchwyt na rower wybrać – poniżej znajdziesz istotne wskazówki.

Jaki uchwyt na rower wybrać – ważne wskazówki

Jeśli planujesz samodzielne wykonanie stojaka lub wieszaka sprawdź, jak zrobić wieszak na rower samodzielnie oraz na co zwrócić szczególną uwagę:

  • nośność – wszystko zależy od gabarytów roweru, jednak optymalne są wieszaki z maksymalnym udźwigiem do 25 kg;

  • bezpieczeństwo – wszystkie elementy wieszaka powinny być wysokiej jakości, tak by zagwarantować jego bezproblemową pozycję;

  • solidność – wieszak musi był łatwy w użytkowaniu, szczególnie jeśli posiada elementy składane;

  • praktyczność – powinien posiadać dodatkowe elementy ochrony przed zabrudzeniem ścian lub uszkodzeniem elementów roweru.

jaki-wieszak-na-rowerjaki-wieszak-na-rowerjaki-wieszak-na-rowerjaki-wieszak-na-rower

Jak zrobić wieszak na rower? Rodzaje uchwytów

Na rynku istnieje kilka rodzajów uchwytów na rowery. Wszystko zależy od ilości dostępnego miejsca, wielkości roweru i jego ciężaru. Pamiętaj jednak, by powieszony rower nie kolidował z meblami i schodami i nie zakłócał ciągu komunikacyjnego. Odpowiednia przestrzeń ułatwi jego wygodne zawieszenie oraz bezproblemowe ściąganie.

Stojak na rower DIY – hak na przednie koło

Zdecydowanie najłatwiejszym do samodzielnego wykonania jest tradycyjny wieszak w formie haka na przednie koło. Jednak jest on najbardziej bezpieczny jedynie do wieszania lekkich modeli. Poza tym ten rodzaj wieszaka sprawdzi się doskonale w momencie potrzeby przechowywania kilku rowerów. W tym wypadku haki należy wieszać na różnej wysokości, aby kierownice rowerów nie kolidowały ze sobą. To najbardziej podstawowe rozwiązanie stanowi niestety duże ryzyko dla zabrudzenia ścian.

Jaki wieszak na rower? – dwuramienne rozwiązanie

Dwuramienne wieszaki rowerowe to jedno z najbardziej popularnych sposobów. Dwa uchwyty w formie haków zakończone gąbką lub gumką eliminują ryzyko zarysowania ramy. Długość ramion uchwytu zazwyczaj wystarcza na zawieszenie obok siebie dwóch rowerów. Jest to praktyczne rozwiązanie jedynie w momencie długoterminowego przechowywania podczas sezonu zimowego. 

Wieszak na rower w formie stojaka

Na rynku dostępne są rodzaje wieszaków w formie stojaka, który bez problemu może zostać przykręcony do ściany. Ten rodzaj wieszaka jest najbardziej stabilnym rozwiązaniem, pozwalającym jednocześnie na wykonanie pracy serwisowej. Niestety przy tym wyborze trzeba liczyć się z odpowiednią ilością dostępnego miejsca, które ułatwi jego pełne wykorzystanie.

jaki-wieszak-na-rowerjaki-wieszak-na-rowerjaki-wieszak-na-rowerjaki-wieszak-na-rower

Jak zrobić stojak na rowery? Wskazówki

Wiele osób decyduje się na samodzielne wykonanie stojaka lub wieszaka na rower. Jeśli zastanawiasz się, jak zrobić stojak na rowery oraz na co zwrócić uwagę – poniżej przedstawiamy kilka wskazówek.

Stojak na rower DIY

Przede wszystkim stojak na rower DIY powinien być wykonany z metalowych elementów do montażu na ścianie, jak i suficie. Ważne jest, by wykończenia ostrych haków pokryte były dodatkowym zabezpieczeniem z gąbki, która zapewni bezpieczeństwo przed zarysowaniami. 

Dobrym rozwiązaniem będą także samogwintujące haki doceniane za łatwość montażu. Mocowanie roweru może zostać umieszczone na wysokości siodełka, kierownicy lub pedała. Jeśli wciąż zastanawiasz się, jak zrobić stojak na rowery w prawidłowy sposób – najważniejsze jest wcześniejsze pobranie wszystkich wymiarów. Ułatwi to szybki montaż i bezproblemowe przechowywanie. 

Jeśli szukasz więcej wskazówek na temat przechowywania roweru w mieszkaniu, sprawdź nasz artykuł na ten temat. 

Bezbłędnie wykonany i zamontowany wieszak na rower – o czym musisz pamiętać?

Pamiętaj, że najistotniejszą kwestią podczas montażu wieszaka jest miejsce. Najlepiej, jeśli rower nie ogranicza ciągu komunikacyjnego, nie koliduje z meblami czy schodami. Istotne jest także jego bezpieczeństwo i stabilność. Te wszystkie kwestie są gwarancją dobrze wykonanej pracy. Jednak warto też zwrócić uwagę na najczęściej popełniane błędy, którymi jest nieodpowiednie zabezpieczenie ścian przed zabrudzeniami oraz zła wysokość montażu wieszaka utrudniająca zawieszenie roweru. 

 

Data publikacji: 25.01.2016