icon
03.03 - niedziela niehandlowa. Kupuj na castorama.pl
icon
03.03 - niedziela niehandlowa. Kupuj na castorama.pl

Przegląd niezbędnych akcesoriów rowerowych

Rower coraz częściej zastępuje nam inne środki komunikacji – dzięki niemu nie musimy męczyć się w zatłoczonych tramwajach, stać w korkach, a dodatkowo poprawiamy swoją kondycję fizyczną. Jednak aby nasza codzienna jazda była bezpieczna i sprawiała nam jak najwięcej przyjemności, powinniśmy zaopatrzyć się w najpotrzebniejsze akcesoria rowerowe – sprawdźmy jakie!

Naprawianie roweru w terenieNaprawianie roweru w terenieNaprawianie roweru w terenieNaprawianie roweru w terenie

Przede wszystkim bezpieczeństwo!

Kluczową kwestią, której powinniśmy poświęcić najwięcej uwagi, jest nasze bezpieczeństwo w czasie jazdy. Często będziemy bowiem musieli poruszać się po drogach przeznaczonych dla samochodów, ale i na ścieżkach rowerowych mogą czasem zaistnieć niebezpieczne sytuacje. Obowiązkowym wyposażeniem każdego rowerzysty jest więc bezwzględnie kask, który przy upadku ochroni naszą głowę. Ponadto zawsze powinniśmy mieć na sobie coś odblaskowego, aby być dobrze widoczni na ulicy. Zadbajmy również o to, żebyśmy i my widzieli drogę przed sobą. Standardowe lampki dołączane do rowerów często są niewystarczające, dlatego warto zaopatrzyć się dodatkowo w czołówkę lub latarkę rowerową.

Zabezpieczenia rowerowe – chrońmy swoje mienie

Kradzieże rowerów niestety są na porządku dziennym, a utrata ulubionego środka przemieszczania się nie należy do przyjemnych. Dlatego też nie powinniśmy zostawiać naszego jednośladu bez odpowiedniej ochrony. Z pomocą przyjdą nam tutaj rozmaite zabezpieczenia rowerowe – od prostych linek na kluczyk lub szyfr, po bardziej zaawansowane blokady metalowe i łańcuchy. Lepiej zaopatrzyć się w modele, które będą trudne do przecięcia i zniszczenia przez złodzieja. Wówczas mamy większą pewność, że wracając do miejsca, w którym pozostawiliśmy rower, dalej będzie tam stał. Więcej informacji o różnych rodzajach zabezpieczeń rowerowych znajdziemy tutaj.

Uwaga!

Przypinając rower, pamiętajmy, aby nie mocować blokady na elementach łatwych do zdemontowania – np. na kole, siodełku czy kierownicy. Najpewniejsze będzie zapięcie go do ramy, ponieważ stanowi ona główną oś pojazdu, której nie da się rozebrać na części.

Pani na rowerze z koszemPani na rowerze z koszemPani na rowerze z koszemPani na rowerze z koszem

Komfort jazdy rowerem

Jazda rowerem ma być przede wszystkim przyjemnością, dlatego zaopatrzmy się też w akcesoria, z którymi zaznamy pełni relaksu. Przede wszystkim przymocujmy do kierownicy koszyk, do którego włożymy plecak, torebkę czy zakupy – nie będą nam one już więcej przeszkadzały w czasie jazdy! Podobnie będzie, jeśli wyposażymy jednoślad w bagażnik lub sakwy. Nie zapominajmy o regularnym nawadnianiu się i na ramie zamocujmy uchwyt z bidonem. Dodajmy też trochę elektroniki – na kierownicy możemy umieścić licznik oraz GPS, dzięki czemu nasze rowerowe wyczyny zostaną upamiętnione, a my zawsze trafimy do celu.

Akcesoria na wszelki wypadek

Zapięcie roweroweZapięcie roweroweZapięcie roweroweZapięcie rowerowe

Jadąc na rowerze, w szczególności w dłuższą trasę, powinniśmy też być przygotowani na niespodziewane zdarzenia – przebicie dętki, poluzowanie łańcucha czy odkręcenie pedału. To może się przytrafić każdemu z nas, dlatego warto mieć przy sobie podstawowe narzędzia. Przydadzą się również zestawy naprawcze do opon, zapasowa dętka oraz pompka. Z takim zestawem będziemy mieli pewność, że nie zostaniemy w sytuacji bez wyjścia na wycieczce.

Data publikacji: 02.10.2018