Produkty

Wyposażamy kuchnię – co należy wiedzieć o płytach indukcyjnych?

Wyposażamy kuchnię – co należy wiedzieć o płytach indukcyjnych?

Już podczas projektowania kuchni warto zdecydować się na rodzaj kuchenki i płyty grzewczej – od tego będzie zależeć, w jaki sposób będziemy musieli wykonać poszczególne instalacje. Dzięki płycie indukcyjnej nie musimy wcale doprowadzać gazu. Co jeszcze ją cechuje? Wyposażamy kuchnię w płytę indukcyjną.

płyta indukcyjnaNowoczesna technologia gotowania

Płyta indukcyjna to coraz częściej wybierany rodzaj płyty grzewczej do kuchni. Dlaczego?

Aby zrozumieć jej rosnące powodzenie, musimy dowiedzieć się, jak działa. Płyta indukcyjna ma bowiem zdolność efektywnego podgrzewania pożywienia i wody, a jednocześnie nie wydziela ciepła, tak jak robią to kuchenki gazowe czy ceramiczne płyty elektryczne. Właśnie dzięki tej cesze możemy liczyć na bezpieczeństwo i wygodę jej użytkowania. Ale jak się to dzieje?

Indukcja to zjawisko polegające na wytwarzaniu szybkozmiennego pola magnetycznego. Umieszczone pod płytą cewki sprawiają, że na dnie naczynia zachodzi proces przemiany energii elektrycznej na cieplną w wyniku zachodzenia zjawiska histerezy magnetycznej i indukowania prądów wirowych. To skomplikowane zjawisko sprawia, że na patelni czy w garnku wytwarza się potrzebne nam ciepło.

Czy wiesz, że…?

Pomimo tego, że płyta indukcyjna pozostaje w czasie swojego działania zimna (może nagrzać się nieznacznie jedynie od samego garnka, którego zawartość jest długotrwale podgrzewana), potrafi podgrzać potrawy znacznie szybciej niż płyty ceramiczne czy tradycyjne kuchenki z palnikami gazowymi. Znaczną jej przewagą i niepodważalną zaletą jest również niski pobór energii elektrycznej. Jednak potrzebujemy do niej specjalnych garnków i patelni – mogą być wykonane wyłącznie z metalu ferromagnetycznego, czyli takiego, który przyciąga magnes.

Gdzie umieścić płytę indukcyjną?szafka pod zabudowę

Dzięki płycie możemy w zasadzie zwiększyć możliwości przechowywania w kuchni. W przeciwieństwie do topornej kuchenki z piekarnikiem, minimalistyczna, cienka płyta indukcyjna może być zainstalowana w blacie w dowolnym miejscu. Dopasujemy ją do wielu szafek dolnych czy innych mebli pod zabudowę, do których możemy również dołączyć piekarnik. Co ważne – pod płytą możemy umieścić szuflady lub zaaranżować przestrzeń do przechowywania w innej formie. Musimy jednak pamiętać, aby w jej pobliżu znajdowało się gniazdko elektryczne. Płyta indukcyjna może być umiejscowiona zupełnie niezależnie od piekarnika, np. na wyspie kuchennej.

zalety indukcjiJakie jeszcze zalety ma indukcja?

Jako technologia zupełnie wypiera tradycyjne rozwiązania. Indukcja jest niezwykle bezpieczna, co docenimy szczególnie, mając dzieci i koty. Bezpłomieniowa płyta grzewcza, która pozostaje właściwie całkiem zimna, minimalizuje ryzyko nieprzyjemnych sytuacji w kuchni. Indukcja pasuje także do nowoczesnych kuchni. Gładka płyta jest łatwa do wyczyszczenia, idealnie sprawdza się na małych powierzchniach i zużywa niewiele prądu. Wyposażając kuchnię o współczesnym charakterze i funkcjonalności, z pewnością powinniśmy ją rozważyć.

Data publikacji: 30.10.2017
Doradca Dział Urządzanie

Dział Urządzanie

Powiązane artykuły

Porysowana płyta indukcyjna – jak to naprawić?

Porysowana płyta indukcyjna – jak to naprawić?
Rysy na płycie indukcyjnej to nierzadki widok, jednak nie oznacza to, że żywot urządzenia dobiegł końca. Jaki jest powód urazów mechanic...
Czytaj więcej

Jak podłączyć płytę indukcyjną? Zrób to bezpiecznie!

Jak podłączyć płytę indukcyjną? Zrób to bezpiecznie!
W nowoczesnych domach miejsce tradycyjnych kuchenek coraz częściej zajmuje płyta indukcyjna. Podłączenie urządzenia do prądu, jest warunkiem jego funk...
Czytaj więcej

Jaki sprzęt do kuchni wybrać? Zobacz nasze propozycje

Jaki sprzęt do kuchni wybrać? Zobacz nasze propozycje
Gdyby wskazać trzy domowe pomieszczenia, w których codziennie spędzasz najwięcej czasu, jednym z nich na pewno byłaby kuchnia. Zadbaj o to, aby...
Czytaj więcej

Ocena i komentarz dla:

Wyposażamy kuchnię – co należy wiedzieć o płytach indukcyjnych?