Wysokość gniazdek w kuchni - sprawdź jak dobrze rozplanować

Nieprawidłowe rozmieszczenie gniazdek to jeden z najczęstszych błędów podczas urządzania kuchni. I choć nie ma w tej sprawie oficjalnych wytycznych czy przepisów, to efektem złego rozplanowania lokacji gniazdek bywa znaczny dyskomfort podczas codziennego użytkowania oraz konieczność zakupu dodatkowych przedłużaczy i rozgałęźników. Pytanie brzmi: gdzie powinny być – i na jakiej wysokości – gniazdka w kuchni?

W kuchennej instalacji elektrycznej znajdują się różne rodzaje przyłączy prądu: te dostępne na co dzień, jak i ukryte, przypięte na stałe do określonych sprzętów. Wysokość gniazdek w kuchni, zarówno tych pierwszych, jak i drugich, powinna być solidnie przemyślana. Dbasz w ten sposób nie tylko o swoją wygodę, ale i oszczędność przewodów czy ograniczenie zagrożeń takich jak przypadkowe zalanie gniazdka.

Kiedy ustalać wysokość gniazdek w kuchni?

Na dobrą sprawę zmiana położenia gniazdek elektrycznych możliwa jest w każdym momencie – zawsze możemy przecież wykuć otwór w ścianie i przeciągnąć do niego istniejące przewody, po czym zamurować dziurę po zdemontowanym kontakcie. Zdecydowanie wygodniej jest jednak od razu przemyśleć, ile ich potrzebujemy i na jakiej wysokości. Gniazdka elektryczne to istotny element projektu pomieszczenia.

Podczas budowy domu czy remontu mieszkania instalację elektryczną rozprowadza się jeszcze przed otynkowaniem ścian. To właśnie moment, w którym decydujesz się na określoną liczbę, rozmieszczenie i wysokość gniazdek w kuchni. Weź do ręki rzut tego pomieszczenia i spróbuj rozrysować planowany układ sprzętów AGD. Na takim rysunku łatwo odnajdziesz też miejsce na przestrzeń roboczą i oszacujesz, na jakiej wysokości przyda się gniazdko do lodówki.

Elektryka w kuchni – liczba kontaktów, wysokość gniazdek od podłogi…

Przy planowaniu instalacji elektrycznej ustalamy wysokość gniazdek od podłogi i blatu, rozmieszczenie względem sprzętów i szafek, a także liczbę punktów podłączenia. A ta, szczególnie w kuchni, potrafi być imponująca. Kilku kontaktów używamy na co dzień, na przykład do uruchomienia czajnika elektrycznego, blendera czy mikrofali, a ponadto wiele urządzeń podłączonych jest na stałe do własnego gniazdka. Wśród nich znajdą się na przykład:

  • lodówka,

  • piekarnik,

  • zmywarka,

  • kuchenka / płyta grzewcza,

  • okap,

  • oświetlenie dodatkowe, takie jak listwa LED pod szafkami lub lampka nad blatem roboczym.

Podobnych elementów wyposażenia może być naprawdę sporo. Do powyższej listy niektórzy dopisują również pralkę, inni radio lub telewizor, a jeszcze inni także bardziej specjalistyczne narzędzia kuchenne, takie jak krajalnica czy młynek w zlewozmywaku. Obecność dodatkowego małego AGD, na przykład ekspresu do kawy, dyktuje z kolei wysokość gniazdek nad blatem.

Na jakiej wysokości gniazdko do lodówki i innych sprzętów?

Duże AGD ma swoje stałe miejsce w kuchni. Przesuwamy je lub odłączamy od prądu jedynie sporadycznie, przy remontach, przeprowadzkach, a czasem generalnych porządkach, które obejmują choćby rozmrażanie lodówki. Jeżeli masz taką możliwość, takie gniazda warto zgrupować obok siebie, aby w wypadku ewentualnych awarii zapewnić szybki dostęp do całego układu.

Gdzie zamontować stałe kontakty i na jakiej wysokości? Gniazdko do lodówki, niskiej lub wysokiej, umieszcza się zwykle maksymalnie metr nad ziemią i na pewno nie niżej niż 30 cm. W ten sposób pozostanie ono bezpieczne podczas ewentualnego zalania. Wszystkie takie gniazda najlepiej rozmieścić na podobnym poziomie: około 30-50 cm od podłogi.

Optymalna wysokość gniazdek nad blatem 

Z gniazdek roboczych, umieszczonych nad blatem, korzystamy zazwyczaj dość intensywnie, często wyjmując i wkładając na zmianę wtyczki różnych sprzętów: czajnika, tostera, kuchenki mikrofalowej czy miksera. To integralna część przestrzeni roboczej – ich położenie jest nie mniej ważne niż to, na jakiej wysokości są włączniki światła. Warto zdecydować się na większą liczbę i połączyć je wspólną ramką. Pożądana wysokość gniazdek? Nad blatem, co wynosi zazwyczaj około 100-120 cm od poziomu podłogi. 

Wybierając miejsce na gniazdka robocze, należy zwrócić uwagę na jeszcze jeden aspekt: strefę mokrą, czyli bliskość zlewu czy ociekacza na umyte naczynia. Zbyt mała odległość to zagrożenie porażenia prądem, zatem lepiej zaplanować gniazdko co najmniej 60 cm od newralgicznych punktów kuchennego wyposażenia. Wszystkie kontakty w kuchni powinny też mieć gniazdka bryzgoszczelne, chronione na poziomie IP44. Więcej o hermetycznych gniazdkach odpornych na wilgoć możesz przeczytać tutaj.

Instalacja elektryczna – na jakiej wysokości włączniki światła?

Jeszcze jeden element elektryki, z którym mamy do czynienia w każdym pomieszczeniu: oświetlenie. O ile liczba punktów nie jest tutaj tak rozbudowana i możemy ograniczyć ją dodatkowo dzięki podwójnym łącznikom, pozostaje pytanie: na jakiej wysokości? Włączniki światła zwykle montuje się około 140 cm nad podłogą, aby wygodnie było do nich sięgnąć bez nadmiernego podnoszenia ramion ani schylania.

Nieco inną wartość przyjmiemy za standard, jeśli w domu są jeszcze małe dzieci. W tym wypadku włącznik warto umieścić nieco niżej – od 120 cm do nawet 90 cm od ziemi. Ta odległość pozostaje w zasięgu chwytu dorosłego człowieka, a umożliwi jednocześnie samodzielne korzystanie z przełącznika także najmłodszym – oraz osobom poruszającym się na wózku inwalidzkim.

Łącznik, podobnie jak gniazdka, można idealnie dopasować do kuchni w różnych stylach i kolorach, także o ciemnym wykończeniu. Z zasady główny włącznik umieszcza się po tej samej stronie, po której znajduje się klamka drzwi wejściowych do pomieszczenia. Wiele kuchni pozbawionych jest jednak skrzydła drzwiowego – możesz wtedy zastanowić się, ile domowników jest prawo-, a ilu leworęcznych, i zdecydować się na stronę dominującą u większości lokatorów.

Kuchenna instalacja elektryczna – podsumowanie

Biorąc pod uwagę podstawowe, najpopularniejsze sprzęty i potrzeby, minimalna liczba gniazdek w kuchni to około 4-5, w tym:

  • 1 gniazdko stałe przeznaczone na przyłączenie lodówki,

  • 1 gniazdko stałe do przyłączenia piekarnika,

  • 2-3 gniazdka robocze, umieszczone nad blatem.

Każdy dodatkowy sprzęt, taki jak pralka czy zmywarka, to kolejne przyłącze. Warto przewidzieć nieco więcej gniazdek, niż obecnie potrzebujemy, na wypadek zakupu nowych urządzeń w przyszłości. Ich rozmieszczenie planujemy z wyprzedzeniem – tak, aby możliwie estetycznie ukryć gniazdka w konstrukcji szafek, blatu czy za sprzętami, które będą zasilać. 

Wysokość gniazdek w kuchni musi być przemyślana pod kątem wygody użytkowania i sprytnego rozmieszczenia przewodów. Widoczne nad blatem kontakty mogą zyskać oprawki dopasowane do wystroju kuchni. Jeśli zużyją się lub zniszczą, w sklepach Castorama szybko znajdziesz im stylowe zastępstwo. Wymianę oprawy gniazdka możesz przeprowadzić samodzielnie – zobacz, jak to zrobić, w naszym tutorialu wideo.