Jak sadzić i pielęgnować iglaki?

Świerk, tuja, cis, jodła, modrzew, sosna, jałowiec, daglezja czy żywotnik – wiele gatunków drzew i krzewów iglastych stanowi nietuzinkową ozdobę naszych ogrodów. Aby ich piękno zachwycało nas w pełnej krasie, musimy zadbać o ich właściwe posadzenie oraz późniejszą pielęgnację. Oto wszystkie niezbędne informacje.

Jak sadzić i pielęgnować iglaki

Odpowiedni czas na sadzenie iglaków

To kiedy możemy zdecydować się posadzenie iglaków, zależy od formy, w jakiej je zakupimy. Drzewa i krzewy ozdobne w doniczkach możemy sadzić przez cały sezon z pominięciem okresów suszy i mrozów. Sprzedawane z bryłą ziemi można natomiast sadzić wczesną wiosną (od połowy kwietnia do połowy maja) lub na przełomie lata i jesieni (od połowy sierpnia do połowy października) – w tym przypadku unikamy okresów suszy i upałów. Z posadzeniem iglaków nie warto jednak zbyt długo zwlekać, ponieważ mogę one nie zdążyć, ukorzenić się w nowym miejscu, a co za tym idzie – nie przetrwać zimy. Stąd też szczególnie polecanym terminem na sadzenie jest końcówka lata.

Sadzenie krok po kroku

Sadzenie iglaków to zadanie, z którym jest w stanie poradzić sobie każdy, nawet mało doświadczony ogrodnik-amator. Postępując zgodnie z poniższymi wytycznymi, proces ten z pewnością zakończy się powodzeniem. Do dzieła!

Krok 1 – zakup iglaka

Zanim zdecydujemy się na wybór konkretnego gatunku drzewa lub krzewu, powinniśmy sprawdzić jego wymagania glebowe, a następnie zorientować się, czy jesteśmy w stanie je spełnić, sadząc roślinę na swojej przydomowej posesji czy w ogrodzie. Niezależnie od gatunku, będziemy musieli dokonać również wyboru pomiędzy iglakami w pojemnikach a tymi uprawianymi w gruncie. Pierwsze z nich są droższe, ale łatwiej przyjmują się w nowym miejscu. Decydując się na wybór tych drugich, powinniśmy stawiać jedynie na drzewa i krzewy, których bryła korzeniowa jest dokładnie zabezpieczona przed rozpadnięciem wilgotną ziemią z workiem lub siatką. Przed zakupem warto też dobrze przyjrzeć się korzeniom, sprawdzając, czy nie są uszkodzone lub zwiędnięte. Najlepsze do sadzenia są młode i niezbyt wysokie iglaki.

Krok 2 – weryfikacja podłoża

Aby zapewnić iglakom prawidłowy rozwój, powinniśmy przed ich posadzeniem sprawdzić odczyn podłoża znajdującego się w wybranym przez nas miejscu. Jeśli wynosi on więcej niż 5,5 pH, konieczne jest wzbogacenie gleby specjalną ziemią do iglaków, która sprawi, że gleba stanie się lekko kwaśna – właśnie w takiej drzewa iglaste rozwijają się zdecydowanie najlepiej.

Krok 3 – wykonanie wykopu

Wykop, w którym posadzimy drzewo lub krzew iglasty, powinien być około dwukrotnie szerszy i głębszy od bryły korzeniowej zakupionej przez nas rośliny. Jeśli gleba nie jest w danym miejscu lekko kwaśna, na dnie umieszczamy wspomniane wcześniej gotowe podłoże do sadzenia iglaków lub rozłożony kompost. Aby uzyskać odpowiedni odczyn podłoża, możemy wykorzystać też specjalistyczny nawóz zakwaszający (szczególnie polecane są nawozy Substral i Agrecol). W tak przygotowanej glebie możemy umieścić roślinę.

Jak sadzić i pielęgnować iglaki

Krok 4 – zakopanie rośliny

Zakupioną przez nas roślinę umieszczamy wraz z bryłą korzeniową na dnie wykopu, tak aby jej szyjka korzeniowa była ustawiona równo z powierzchnią gleby. Należy pamiętać o tym, że zbyt głębokie wkopanie rośliny może powodować gnicie jej pnia. Przed ostatecznym zakopaniem warto dokładnie sprawdzić jej pion oraz głębokość. Następnie możemy przystąpić do wypełnienia wolnej przestrzeni w dołku, delikatnie zasypując ziemią wykop wokół bryły korzeniowej oraz – co bardzo ważne – systematycznie ją ugniatając.

Porada eksperta:

Przed umieszczeniem rośliny w dołku warto sprawdzić stan jej korzeni. Jeśli są wyraźnie uszkodzone, rosną ku górze lub są zbyt długie, należy usunąć je lub przyciąć przy użyciu sekatora ogrodowego. Jeśli zaś nasz iglak nie był umieszczony w doniczce, przed ostatecznym zakopaniem rośliny kluczowe jest przecięcie tkaniny, która otacza korzenie. Tkaninę można pozostawić w wykopie lub spróbować ją bardzo delikatnie wyciągnąć, nie naruszając bryły korzeniowej.

Krok 5 – podlanie i ściółkowanie

Po dokładnym zakopaniu i ugnieceniu ziemi wykonujemy wokół rośliny misę, a następnie obficie wypełniamy ją wodą. Po wsiąknięciu wody obsypujemy ziemią podstawę naszego drzewka lub krzewu, wykonując około 10-centymetrowy kopczyk, który ochroni szyjkę korzeniową przed przemarznięciem w trakcie zimy. Na koniec ściółkujemy roślinę wokoło, obkładając ją korą (najlepiej sosnową). Zamiast kory możemy zastosować również torf lub skoszoną trawę. W ten sposób kończymy pracę i możemy cieszyć się obecnością iglaka na naszej posesji.

Podlewanie

To zabieg bardzo istotny zwłaszcza dla młodych roślin. Iglaki należy podlewać regularnie i stosunkowo obficie, dbając jednocześnie o to, aby nie przesadzić z ilością wody – zbyt wilgotne podłoże może przyczynić się do gnicia korzeni. Aby utrzymać odpowiednie, czyli średnio wilgotne podłoże, zaleca się stosowanie od 10 do maksymalnie 15 l wody na 1 m2. Iglaki należy podlewać najczęściej w okresach ciepłych i suchych – co około 10 dni, choć częstotliwość powinna być dopasowana do wymagań posadzonego przez nas gatunku. Najlepszą porą dnia na tego rodzaju zabieg jest poranek (w przypadku młodych roślin) i wieczór (w przypadku starszych okazów). Standardowe podlewanie to jednak nie wszystko, ponieważ drzewa i krzewy iglaste preferują również opryskiwanie na całej powierzchni, dzięki czemu wilgotność wokół roślin staje się bardziej optymalna dla ich prawidłowego rozwoju. W przypadku iglaków bardzo ważne jest ich obfite podlewanie późną jesienią, tuż przed nastaniem mrozów, co zabezpiecza je przed zimowym przesuszeniem. Szczególnej opieki pod tym względem wymagają rośliny posadzone na glebach lekkich i piaszczystych.

Jak sadzić i pielęgnować iglaki

Nawożenie

Jest, podobnie jak podlewanie, niezbędne dla prawidłowego rozwoju zarówno młodych, jak i starszych iglaków. Niezależnie od gatunku nawożenie należy przeprowadzać od wiosny do lata, a konkretnie do połowy lipca. Termin ten jest nieprzekraczalny, ponieważ późniejsze nawożenie nie będzie w stanie odpowiednio przygotować roślin do okresu zimowego, kiedy to są narażone na przemarznięcie. Jeśli chodzi o rodzaje nawozów, które możemy zastosować do pielęgnacji iglaków, do wyboru mamy środki mineralne zawierające spore ilości azotu lub tak zwany Biohumus, który jest w pełni naturalnym nawozem organicznym, zwierającym niezbędne składniki pokarmowe oraz mikroorganizmy. Nawożenie drzew i krzewów iglastych należy przeprowadzać w 3-4 dawkach, stosując poszczególne z nich w około 30-dniowym odstępie. Inaczej postępujemy w przypadku nawozów o spowolnionym działaniu, które należy stosować jednorazowo, przykrywając dodatkowo warstwą kory lub ziemi.

Cięcie

W przeciwieństwie do podlewania i nawożenia, cięcie iglaków nie jest zabiegiem koniecznym. Należy dokonywać go jedynie w przypadku pędów, które są uszkodzone, a więc odkształcone lub naderwane, a także zasychają i przemarzły. Wszystkie te problemy unaoczniają się po zimie, dlatego przycinania tego rodzaju pędów należy dokonywać zawsze na wiosnę. Zabieg ten może być również istotny, jeśli mamy do czynienia ze zbyt gęstym i nadmiernym rozrostem poszczególnych gałęzi, które mogą przykrywać inne rośliny – je również należy przyciąć. Innym rodzajem cięcia iglaków jest rzecz jasna ich celowe formowanie, spowodowane chęcią osiągnięcia dekoracyjnych kształtów, takich jak kule czy stożki. Podobnie jest z iglakami stanowiącymi żywopłot.

Porada eksperta:

Bardzo ważne w przycinaniu iglaków są narzędzia, jakich używamy. Do tego zadania powinny służyć nam przede wszystkim specjalne noże do cięcia
oraz sekatory ogrodowe – zawsze odpowiednio naostrzone i czyste. Tylko takie narzędzia pozwolą nam skutecznie podciąć iglaki, nie narażając ich jednocześnie na uszkodzenia i przenoszenie groźnych chorób.