Produkty

Jak samodzielnie wykonać tablicę korkową?

Jak samodzielnie wykonać tablicę korkową?

Jeśli lubimy stylowe dodatki do wnętrz, a do tego szukamy sposobu, który pozwoli nieco okiełznać nasze roztargnienie i przyszpili najważniejsze zapiski, możemy samodzielnie wykonać tablicę korkową. Oto kilka pomysłów i inspiracji.

tablika korkowa DIYWybierzmy typ tablicy korkowej

Zanim przystąpimy do wykonania tablicy, powinniśmy przemyśleć, do jakich celów zamierzamy ją wykorzystać. Czy tablica ma służyć tylko nam czy także innym domownikom, jak duża powinna być i w jakim pomieszczeniu chcemy ją ulokować. Zastanówmy się też, jakie elementy zamierzamy na niej umieszczać – czy będą to codzienne zapiski, czy też sposób na uwiecznienie wspomnień, kartek i ukochanych pamiątek? Od tego zależy to, czy wykonamy pełną ornamentów, dekoracyjną tablicę, czy też prostą i klasyczną, idealną do porządkowania codzienności. Przewidywane zastosowanie decydować będzie także o rozmiarze tablicy.

Materiały niezbędne do wykonania tablicy korkowej

Do wykonania tablicy korkowej będzie potrzebne:

- podłoże korkowe – np. z arkuszy korkowej tapety, z korka izolacyjnego, z korkowej maty podkładowej. Pamiętajmy, aby warstwa korka była dostatecznie gruba, dzięki czemu z łatwością wbijemy w nią pinezki czy szpilki. Możemy cienką warstwę korka nałożyć kilkukrotnie.

- element usztywniający tablicę (tzw. plecy), np. arkusz z płyty MDF czy cienkiej płyty OSB, plecy nie powinny być ani grube, ani ciężkie;

- obramowanie – w wersji tradycyjnej będziemy potrzebowali drewnianych listewek (np. tzw. narożnikowych), ale można tu także wykorzystać ozdobną ramę do obrazu czy dużą kolorową ramkę na zdjęcia.

Wykonanie tablicy korkowej

Na początku docinamy i dopasowujemy do siebie arkusze usztywniające (plecy) oraz korkowe podłoże tablicy. Sklejamy obie części klejem do korka lub drewnaalbo dobrym klejem uniwersalnym.

Jeśli robimy typową ramkę z listewek, przycinamy je stosownie do wymiarów tablicy i także naklejamy za pomocą kleju. Ramki bardziej wymyślne, np. od obrazów czy fotografii, warto poza klejem dodatkowo przymocować, wbijając na obwodzie małe gwoździki.

Umieszczenie tablicy na ścianie wymaga jeszcze zamontowania po jej tylnej stronie zaczepu do zawieszania, czyli uchwytu lub haka. Są także specjalne plastikowe zawieszki przybijane gwoździkami do tablicy. Tablicę możemy także przytwierdzić bezpośrednio do ściany. Przewiercamy wówczas otwór przez wszystkie warstwy tablicy i mocujemy za pomocą kołków rozporowych.

Pomysły i urozmaicenia

1. Tablica korkowa może być częścią większej powierzchni płyty czy sklejki, którą jednostronnie w całości okleimy tkaniną. Z płyty korkowej wycinamy ostrym narzędziem dowolny kształt, o rozmiarach mniejszych od pokrytej tkaniną płyty. Naklejamy nasz korkowy wzór, a wokół pozostawiamy tkaninę, którą możemy dowolnie udekorować. Mogą być tam wklejone np. litery z imieniem dziecka, wstążki, suszone kwiaty, rysunki instrumentów muzycznych, sprzętów sportowych czy owoców – w zależności od tego, komu i gdzie tablica taka będzie służyć.

2. Możemy pokusić się o wykonanie tablicy w dowolnym kształcie (np. kota, bałwana, gitary czy tego, co podsunie nam wyobraźnia). Wystarczy przygotować kawałek płyty pilśniowej czy sklejki, płytę korkową oraz odpowiednio przycięte listewki. Wycinamy z materiałów zaplanowane kształty, sklejamy warstwy i wykańczamy listwami.

3. Do wykonania tablicy korkowej możemy wykorzystać niepotrzebne ramy lustra czy obrazu. Wypełniamy je po prostu odpowiednio przyciętą płytą korkową. Stare ramy możemy odnowić, pomalować czy swoiście udekorować.

4. Aby nasza tablica nie wyglądała typowo, możemy pokryć ją rożnymi kolorami, wykonać na niej oryginalne wzory czy zdobienia, używając szablonów i farb do drewna.

5. Oryginalną tablicę możemy także wykonać ze zwykłych korków od wina. Do dna okrągłej tacy (z otworem do powieszenia na ścianie) przyklejamy mocnym klejem, cierpliwie zbierane korki. Musimy je równo poprzycinać, a następnie bardzo ściśle obok siebie poustawiać. jak zrobić tablicę korkową

Inną metodą jest przyklejanie korków od wina na prostokątną tablicę, ciasno jeden obok drugiego, choć możliwe w różnych kierunkach, na wzór szachownicy czy kostki. Jednakże tu przyklejamy korki do podłoża ich najdłuższymi, czyli zaokrąglonymi, bokami. Przedtem musimy przygotować dla kolekcji korków odpowiednią ramę z listewek i tył z cienkiej płyty

 

 

Doradca Dział Narzędzia

Dział Narzędzia

Powiązane artykuły

Poznajemy galanterię metalową – zawieszki

Poznajemy galanterię metalową – zawieszki
Zawieszki stanowią niezwykle istotny, choć przeważnie niewidoczny element mebli i ściennych dekoracji. Dzięki nim zawieszone obrazy, szafki, regały cz...
Czytaj więcej

Haczyki, uchwyty i wieszaki w dekoracji

Haczyki, uchwyty i wieszaki w dekoracji
Haki, haczyki, wieszaki i rozmaite uchwyty to detale, które w większości wnętrz odgrywają istotną rolę. Pomagają nam uporządkować przestrzeń i uczynić...
Czytaj więcej

Haki, wieszaki i podwieszane półki

Haki, wieszaki i podwieszane półki
Praktycznie każdą ścianę w naszym domu możemy traktować jako potencjalny punkt oporu do umocowania dodatkowej półki. Jeśli do obszaru naszych zaintere...
Czytaj więcej

Komentarze

Ocena
1 komentarz
01.02.2016
Bardzo chętnie zrobię własną tablicę, już wiem nawet czego potrzebuję z castoramy :)

Ocena i komentarz dla:

Jak samodzielnie wykonać tablicę korkową?