Zyskaj do 200 zł rabatu na całe zakupy online! Sprawdź szczegóły akcji tutaj >>

icon
03.03 - niedziela niehandlowa. Kupuj na castorama.pl
icon
03.03 - niedziela niehandlowa. Kupuj na castorama.pl

Jak stworzyć dobre warunki dla zwierząt zmiennocieplnych?

Co prawda gady w kategorii popularności przegrywają z ssakami – psami, kotami, a nawet rybkami, jednak ich urok przyciąga wielu ludzi. Jeśli chcemy dołączyć do hodowców tych zwierząt, musimy zdawać sobie sprawę, że ich morfologia stawia przed nami pewne wymagania. Jakie warunki musimy stworzyć, by w naszym domu godnie ugościć gady?

Żółwie

Najczęściej kupowanymi zwierzętami spośród gatunków zmiennocieplnych są żółwie. Wśród nich możemy wyróżnić gady lądowe oraz morskie. Pośród tych pierwszych palmę pierwszeństwa dzierżą żółw stepowy i żółw grecki, a wśród wodno-lądowych – żółw żółtolicy i żółw czerwonolicy. W obu przypadkach ich domem stanie się szklany pojemnik, czyli terrarium. Wymagania co do jego właściwości przedstawiają się następująco: terrarium dla żółwi lądowych powinno mieć wymiary przynajmniej 120 cm x 50 cm, w innym wypadku ciężko będzie mówić o komfortowym bytowaniu. Młodsze osobniki możemy trzymać w mniejszych pojemnikach. Najlepiej, jeśli terrarium będzie podzielone na dwie części. Jedną, w której będzie panowała wyższa temperatura – ok. 30-35°C i niska wilgotność – 35-50%. W drugiej części temperatura powinna być niższa – ok. 25-28°C a wilgotność wyższa – ok. 70% W przypadku żółwi greckich temperatura w nocy nie może spadać poniżej 20° C.

Terrarium

W ramach wyposażenia w takim miejscu powinny się znaleźć:

- lampa grzewcza – wybierzmy model świecący punktowo. Jej moc musi być dostosowana do warunków panujących na zewnątrz terrarium. Im chłodniej w pomieszczeniu, tym większą moc powinna mieć żarówka. Dobrze, jeśli zmierzymy temperaturę w różnych miejscach terrarium – naszym celem jest stworzenie wyspy ciepła, na której żółw będzie mógł się wygrzewać. Bezpośrednio pod lampą temperatura powinna oscylować w granicach 35-40°C,lampa UVB – o promieniowaniu UVB 10.0. Unikajmy modeli UVB 2.0 i UVB 5.0. Promienie UVB są niezbędne żółwiowi do wytwarzania witaminy D3, która pomaga w przyswajaniu wapnia, co uchroni młode żółwie od krzywicy. Żarówki nie powinny znajdować się wyżej niż 30 cm, inaczej ryzykujemy, że niedostateczna ilość promieni docierać będzie do gada,
- podłoże – najlepiej sprawdzi się darń, ewentualnie możemy wykorzystać mieszankę kory, torfu, ziemi i piasku albo siano czy suche liście,
- miseczka na wodę – wypełniamy ją wodą przegotowaną. Co prawda żółw nie pije za często, jednak nie zmienia to faktu, że potrzebuje życiodajnej cieczy. Z racji jego budowy anatomicznej wybierajmy miseczki płytkie i szerokie,
- miseczka na pokarm – tutaj też szukamy takiej, do której żółw sięgnie bez problemu. Pamiętajmy o utrzymywaniu obu naczyń w czystości, kryjówka – kilka miejsc, w których żółw będzie mógł schować się przed promieniami w celu zażycia snu. Pamiętajmy, by sprawdzić czy gad nie będzie miał problemów z wyjściem z jej wnętrza.

Tak wyposażone terrarium świetnie sprawdzi się w przypadku żółwia lądowego. W przypadku gadów żyjących w środowisku wodnym musimy zadbać o wypełnienie części terrarium wodą. Co prawda żółw nie potrzebuje zawartego w niej tlenu do oddychania, jednak nie oznacza to, że możemy raz napełnić terrarium wodą z kranu i zapomnieć o zwierzęciu. Musimy terrarium zaopatrzyć w filtr napowietrzający, koniecznie mocny i silny model. Nie kierujmy się oznaczeniami na opakowaniach, ponieważ są one przeznaczone dla hodowców ryb. O dokładną moc odpowiednią dla naszego podopiecznego i jego pojemnika dopytajmy obsługi sklepu zoologicznego. Wodę należy regularnie wymieniać, choćby ze względu na tendencję żółwia do zostawiania tam odchodów.

Oprócz tego sztucznego akwenu, około jedną trzecią terrarium powinna zajmować wyspa, na której żółw będzie mógł swobodnie się wylegiwać. Na ten fragment przestrzeni powinna być skierowana grzałka lub lampa grzewcza. Nie jest ona zawsze wymagana, ale jeśli w naszym pokoju panuje niższa temperatura, powinniśmy podnieść ją dla żółwia do 24-25° Celsjusza. Dla żółwi wodnych musimy zastosować odmienne podłoże, ponieważ lubią one zjadać organiczne podkłady. W tym wypadku musimy zastosować wysokiej jakości żwirek owiększej granulacji.

Jaszczurki

Lampa grzewczaPod tą nazwą kryje się tak naprawdę bardzo dużo zróżnicowanych gatunków. Małe gekony mierzą raptem kilkanaście centymetrów, podczas gdy okazałe legwany mogą dorosnąć do długości 150 centymetrów. Utrudnia to polecenie konkretnej wielkości terrarium, musimy więc dobrać je indywidualnie do trzymanego przez nas gada. Pozbawiony przestrzeni życiowej zwierzak traci apetyt, staje się osowiały i zapada na wiele chorób, a w najgorszym przypadku możeprzypłacić pobyt w zamknięciu życiem. Najwięcej przestrzeni wymagają warany, kameleony, agamy oraz gekony, a jeśli nie możemy im jej zapewnić, powinniśmy zrezygnować z zakupu.

Odmienną kwestią jest wyposażenie terrarium. W tym wypadku mamy możliwość stworzenia środowiska tropikalnego, w którym będzie znajdować się roślinność, lub stepowego, w którym znajdą się piasek i kamienie. Uzależnione jest to od środowiska naturalnego zwierzęcia, dlatego ważne będzie ustalenie jaki konkretny „wystrój” terrarium preferuje nasz pupil. Jaszczurki ze względu na swoją niezwykłą rozpiętość rodzajową mogą mieć dość specyficzne wymagania. Do nich należą:

- Dla gatunków tropikalnych prócz zapewnienia rosnącej i żywej roślinności, musimy zapewnić wysoką wilgotność. Osiągniemy to zraszając każdego dnia kilkakrotnie terrarium za pomocą rozpylacza, możemy też zaopatrzyć się w automatyczny sprzęt z zamontowanym urządzeniem pomiarowym. Regularnie musimy sprawdzać wnętrze pojemnika pod kątem obecności pleśni i grzybów, ponieważ wilgoć może wpłynąć na rozwój drobnoustrojów.
- Dla gatunków nocnych niezbędna będzie różnica temperatury w ciągu doby. Konkretne cykle są charakterystyczne dla osobnych gatunków. Pamiętajmy że dla niektórych z nich (gekon lamparci czy agama brodata) zmiany są dość radykalne, co może sprawić, że nie uda nam się utrzymać przy życiu żadnej roślinności. Odpowiednie temperatury osiągniemy żarówkami grzewczymi.
- Dla gatunków skrytych musimy zadbać o odpowiednią ilość kryjówek i skrytek, każda jaszczurka potrzebuje przynajmniej jednej. Wykonać taką możemy z połówki kokosa, kawałka drewna lub solidniejszej tektury. Nie zapominajmy też o konarze, na którym jaszczurka będzie mogła się wylegiwać – powinien być on umieszczony tuż pod lampą.

Jaszczurki często potrzebują żywej zdobyczy, więc niezbędne będzie umieszczenia w terrarium insektów. Sprawdzajmy potem dokładnie, czy zostały one zjedzone, ponieważ jeśli gad oszczędzi owady, mogą one zjadać znajdujące się w pomieszczeniu rośliny. Ponieważ są to zwierzęta zawdzięczające swój sukces ewolucyjny skrytości i umiejętności pozostawania niezauważonym, nie tolerują hałasu i migających kolorów. Pod żadnym pozorem nie stawiajmy terrariów w okolicy głośników, sprzętów grających, telewizorów ani komputerów. Najlepiej, jeśli znajdą miejsce w możliwie odosobnionym i zacienionym zakątku pomieszczenia.

Węże

Ponownie, ze względu na niesamowitą rozpiętość gatunkową, nie możemy mówić o ogólnych wymogach w trzymaniu tych zwierząt. W większości przypadków warunki pokrywają się z tymi, które musimy stworzyć dla jaszczurek, choć węże będę potrzebowały znacznie więcej gałęzi i punktów zaczepienia. Zasady są w tym wypadku takie same – nie narażajmy ich na ciasnotę pomieszczenia ani głośne dźwięki czy mocne światło, pilnujmy, by wnętrze pozostawało czyste i komfortowe.

Gady, wbrew pozorom, to niezwykle delikatne i wymagające zwierzęta. Co prawda za zapewnienie im odpowiednich warunków nie odwdzięczą się może przymilnym uściskiem czy zabawą w aportowanie patyka, jednak ich elegancja i piękne kolory potrafią wynagrodzić włożony w ich hodowlę trud.

Data publikacji: 25.11.2015