Jak wybrać odpowiedni fotel do domu i biura

Fotele to te elementy umeblowania, które służyć mają wypoczynkowi i zapewniać komfort. Często możemy kupić je w komplecie z sofą lub kanapą, co jest szczególnie ważne, gdy do naszego domu dopieramy meble. Czym innym będziemy się kierować przy kompletowaniu zestawu mebli biurowych.

Jak wybrać odpowiedni fotel do domu i biura

Fotel a krzesło

Fotel różni się od krzesła tym, że zawsze posiada podłokietniki, oparcie na plecy i nieco szersze siedzisko. W zależności od ich przeznaczenia wyróżnić można różne rodzaje foteli, wśród których znajdziemy fotele wypoczynkowe i biurowe. Wybierając odpowiednie dla naszych potrzeb modele, powinniśmy kierować się różnymi aspektami. Najważniejsze jest miejsce, które chcemy wyposażyć w fotel. W zależności od tego siedzisko powinno charakteryzować się konkretnymi cechami.

Przeczytaj także: Zegar jako element dekoracyjny

Fotel do domu

Wybierając meble do domu, kierujemy się przeważnie następującymi kryteriami:

stylistyka – meble muszą pasować do naszego wnętrza, ale także gustu.

wygoda – ponieważ główną funkcją, jaką spełniać mają domowe fotele, jest umożliwianie komfortowego wypoczynku, ważne jest, czy dane siedzisko jest wygodne. Aby o tym się przekonać, najlepiej wypróbować mebel w praktyce, czyli po prostu usiąść na nim.

cena – z pewnością to ważny dla wielu z nas aspekt. Koszt nowych mebli musi mieścić się w budżecie, jaki na nie przeznaczyliśmy.

Jeżeli chodzi o stylistykę, większość dostępnych foteli znajdziemy w różnych kolorach czy obiciach. Model, który widzimy w sklepie, możemy zwykle zamówić w jednym z innych dostępnych obić. Z łatwością znajdziemy także fotele odpowiadające konkretnemu stylowi: klasyczne i miękkie fotele, fotele bujane, minimalistyczne i niewielkie fotele w stylu skandynawskim, eleganckie i funkcjonalne fotele na obrotowej nodze czy nowoczesne i oryginalne projekty wykonane z tworzyw sztucznych. Wybierając siedzisko do salonu, powinniśmy zwrócić szczególną uwagę. Jako że w salonie przyjmujemy gości, to on jest pomieszczeniem reprezentującym nasz dom.

Równie ważna jest wygoda. Zwykle w salonie odpoczywamy po dniu pracy, spędzamy tam dość dużo czasy. Siedziska nie powinny więc powodować uczucia dyskomfortu, ale umożliwiać przebywanie na nich przez długi czas. Sprawdzą się tutaj miękkie i większe klasyczne fotele, w których zastosowano sprężyny i wysokiej jakości piankę. Warto postawić na te z plamoodporną tapicerką, co z pewnością będzie praktycznym rozwiązaniem.

Jeżeli natomiast chcemy znaleźć fotel do innego pomieszczenia, np. do sypialni, gdzie pełnić będzie bardziej funkcję dekoracyjną lub służyć chwilowemu przycupnięciu na nim, wygoda nie jest aż tak ważna. Sypialniane fotele mogą stać w kącie i służyć np. odkładaniu na nim poduszek, koców czy ubrań. W większości jednak nie będziemy korzystać z nich tak intensywnie, jak z foteli w salonie. W sypialni sprawdzą się więc fotele o mniejszych gabarytach, lżejsze, z niskim oparciem.

Sprawdź też: Sekret pięknych zapachów w domu – poznaj działanie olejków do nawilżaczy

Jak wybrać odpowiedni fotel do domu i biura

Fotel do biura

Jeżeli fotele mają być elementem umeblowania biura lub gabinetu, powinniśmy kierować się przede wszystkim ich funkcjonalnością. Fotel do biura nie musi prezentować się niezwykle atrakcyjnie. Oryginalne wzory, formy i żywe barwy nie są tym, co w biurze konieczne, a poza tym taka stylistyka do większości biurowych pomieszczeń nie będzie po prostu pasowała.

Jeżeli nasze fotele mają służyć klientom lub interesantom, powinniśmy zdecydować się na meble raczej lekkie, oszczędne w formie, które łatwo i szybko przestawimy w inne miejsce. W poczekalniach sprawdzą się popularne niskie fotele z metalowymi ramami, tapicerowane miękkim materiałem w ciemnym kolorze (np. grafitowym lub granatowym). Jeśli zależy nam na czymś bardziej eleganckim, ale jednocześnie w pełni odpowiadającym biurowej stylistyce, możemy zdecydować się również na fotele wykonane z twardej pianki umocowanej na stelażu, obite np. ekoskórą i stojące na chromowanych bądź aluminiowych nogach.

Wśród foteli biurowych znajdziemy te droższe i tańsze. To, ile chcemy zainwestować, zależy od nas, pamiętajmy jednak, że fotele narażone na ciągłe użycie przez osoby trzecie z pewnością szybciej i łatwiej ulegać będą zabrudzeniom czy nawet zniszczeniu.

Równie ważnym aspektem jest dobranie odpowiedniego fotela biurowego, który umożliwi wygodną pracę na komputerze. Odpowiedni fotel powinien charakteryzować się możliwością regulacji kąta nachylenia oparcia oraz wysokości siedziska. Zaopatrzony jest w podłokietniki oraz kółka umożlwiające łatwe przemieszczanie. Wybór odpowiedniego do pracy fotela, bez względu na to czy wyposażymy nim profesjonalne biuro, czy prywatny domowy gabinet, jest bardzo ważne dla naszego samopoczucia, zdrowia i ergonomii pracy.