Sucha rzeka w ogrodzie – jak wykonać?

Sucha rzeka to nic innego jak uformowana ścieżka z kamieni, po której nie stąpamy, a która ma za zadanie imitować bieg rzeki czy strumienia w naszym ogrodzie. Całość projektujemy tak, by sprawiała wrażenie płynącej wody, która przemieszcza się przez nasz ogród. Jest to rozwiązanie w miejscach, gdzie nie możemy doprowadzić wody lub chcemy uniknąć pracy przy pielęgnacji zbiornika wodnego i innych urządzeń wodnych niezbędnych do prawidłowego obiegu wody.

sucha rzeka

Od czego zaczynamy?

Musimy zacząć od ustalenia, gdzie taka sucha rzeka ma „płynąć”. Zastanówmy się, jaką część ogrodu możemy przeznaczyć na to przedsięwzięcie. Pamiętajmy, iż rośliny z biegiem sezonu się rozrastają, a przecież taki suchy strumień musi być wkomponowany w ogród, a nie ograniczać już rosnące rośliny. Po przemyśleniu i podjęciu decyzji przystępujemy do pracy. Zaczynamy od wgłębienia w podłożu, gdzie będziemy wsypywać kamienie. Nie kopiemy głęboko, tylko tak, aby warstwa żwiru lub kamienie łatwo wypełniły koryto naszej rzeki. Unikniemy wtedy efektu kopczyka i wysypywania się na trawę kamieni poza granicę suchej rzeki. Następnie wytyczamy brzeg. Zwykle formuje się krawędź pofalowaną, by nadać dynamiki w naszym ogrodzie. Dobrze jest ustabilizować brzeg i ograniczyć wysypywanie się małych kamieni. Możemy użyć kawałków drewna czy dużych głazów. Ciekawym pomysłem jest zastosowanie elementów betonowych imitujących naturalne drewno – w sklepach dostępnych jest wiele form wyglądających niemalże identycznie jak np. deski czy przekroje drzew.

W kolejnym etapie wysypujemy drobne kamienie, tłuczeń czy żwir na dno rzeki, wypełniając szczelnie całe koryto. W sprzedaży jest wiele kolorów kamieni, także barwionych, od szarości czy bieli do beżu lub brązu. Możemy dopasować ich barwę np. do płytek na tarasie czy innych elementów w naszym ogrodzie. Pomimo dokładnego wypełnienia takim materiałem, w naszej suchej rzece mogą pojawiać się chwasty. Niestety, te rośliny są w stanie wyrosnąć wszędzie. Dlatego przed wysypaniem np. żwiru warto na dno ułożyć czarną lub brązową agrowłókninę. Będzie ona przepuszczać wodę, natomiast zapobiegnie przechodzeniu promieni słonecznych, a co za tym idzie, uniemożliwi wyrastanie chwastów.

sucha rzeka

Dekorowanie suchej rzeki

Po ułożeniu kamieni i uformowaniu suchej rzeki pozostało nam udekorowanie całego koryta. Najlepiej do tego celu przydadzą się oczywiście rośliny. Całość traktujemy jako skalniak, więc unikajmy roślin potrzebujących dużo wody i podmokłych terenów, ponieważ mają one rosnąć pomiędzy kamieniami. Możemy zatem posadzić ozdobne, niewymagające trawy lub żurawki w odmianach o purpurowych liściach, które będą kontrastować z jasnymi kamieniami czy żwirem. Dobrze też sprawdzają się typowe rośliny skalniakowe, np. rojniki czy rozchodniki. Posadźmy także pomiędzy kamieniami np. ubiorka wiecznie zielonego, macierzankę czy smagliczkę skalną, Całość dzięki takim dodatkom nabierze barw i stanie się jednym z kluczowych elementów dekoracyjnych w ogrodzie.

Dodatkowo możemy wprowadzić nieco światła przez zainstalowanie małych lampek solarnych, które nadadzą nastroju po zmierzchu i będą oświetlać oraz wyznaczać bieg naszej suchej rzeki.