icon
25.02 - niedziela niehandlowa. Kupuj na castorama.pl
icon
25.02 - niedziela niehandlowa. Kupuj na castorama.pl

Jak zadbać o starą studnię, by służyła przez wiele lat

Stara studnia głębinowa nie zawsze musi być tylko przeszkodą na Twojej działce czy w ogródku. Zamiast ją zasypywać, wykorzystaj tę konstrukcję do dekoracji zielonej przestrzeni. Zobacz, jak oczyścić starą studnię, jak ją odnowić i co możesz z niej wykonać?

Jak zadbać o starą studnię

Stara studnia – jak ją wykorzystać?

Stara studnia na działce lub w ogrodzie może dostać drugie życie. Renowacja starej studni nie zawsze jest opłacalna, dlatego możesz więc wykorzystać ją w innym celu niż czerpanie wody, na przykład może stać się centralną ozdobą zielonej przestrzeni. Stara studnia głębinowa może posłużyć jako:

1. Ogródki wertykalne 

Jeśli studnia jest w dobrym stanie, można ją wykorzystać jako konstrukcję do utworzenia ogródków wertykalnych. Wystarczy zamontować poziomy ruszt na różnych wysokościach, wypełnić je glebą i zasadzić rośliny. Dzięki temu będziesz miał piękny, zielony kącik w swoim ogrodzie.

2. Oczko wodne

Jeśli studnia jest płytką, można ją przekształcić w oczko wodne. Wystarczy wyłożyć jej dno folią i udekorować krawędzie kamieniami lub roślinami. Następnie można dodać wodę i ewentualnie rybki. Będzie to doskonałe miejsce do odpoczynku i relaksu.

3. Schowek 

Gdy stara studnia jest głęboka i znajduje się blisko domu, można ją wykorzystać jako schowek na narzędzia ogrodnicze lub piwnicę. Wystarczy wyposażyć ją w półki, drabinki i oświetlenie.

4. Wodospad 

Stara studnia znajduje się na zboczu? Można ją wykorzystać do stworzenia małego wodospadu. Wystarczy przeprowadzić rurę z góry studni do jej dna i ustawić kamienie tak, aby tworzyły naturalny spadek wody. Będzie to doskonała ozdoba Twojego ogrodu.

5. Altana 

Gdy studnia znajduje się w centralnym punkcie Twojego ogrodu, można ją przekształcić w altanę. Wystarczy zbudować konstrukcję na jej krawędziach i zamontować dach. Będzie to doskonałe miejsce do odpoczynku i spożywania posiłków na świeżym powietrzu.

Pamiętaj, że przed każdym wykorzystaniem studni należy dokładnie ją ocenić pod względem bezpieczeństwa i higieny. W przypadku jakichkolwiek wątpliwości należy skonsultować się z fachowcem.

Poznaj również: Rodzaje studni ogrodowych

Renowacja starej studni – czyszczenie i odnowa

Odnowienie starej studni wymaga przede wszystkim dokładnego jej oczyszczenia i usunięcia wszelkich zanieczyszczeń, zarówno z wnętrza, jak i z zewnątrz. Jeżeli na jakimś etapie nie będziesz wiedział, co zrobić dalej, zgłoś się po pomoc do doświadczonego konstruktora budowlanego oraz hydraulika. 

Jak odnowić starą studnię?

 1. Opróżnij ją – czyszczenie starej studni zacznij od osuszenia jej i usunięcia osadu, który może znajdować się na jej dnie.
 2. Oczyść – ścianki studni należy dokładnie oczyścić z rdzy, zanieczyszczeń i osadów. Można to zrobić za pomocą szczotki lub węża ciśnieniowego. W przypadku silnych zabrudzeń można użyć chemikaliów.
 3. Usuń zanieczyszczenia z dna studni – dno studni należy dokładnie oczyścić z liści, kamieni i innych zanieczyszczeń, które mogą wpłynąć na jakość wody.
 4. Sprawdź stan rur – te, które łączą studnię z domem lub innymi zbiornikami wodnymi, również należy dokładnie oczyścić i sprawdzić, czy nie są uszkodzone.
 5. Zabezpiecz ścianki – po dokładnym oczyszczeniu ścianek studni należy je zabezpieczyć przed rdzą i korozją. Można to zrobić poprzez nałożenie specjalnego preparatu lub farby antykorozyjnej.
 6. Zamontuj pokrywę – na koniec należy zamontować solidną pokrywę, która zabezpieczy studnię.
Jak zadbać o starą studnię

Jak ozdobić starą studnię?

Ozdobienie starej studni może nadać Twojemu ogrodowi wyjątkowego charakteru i uroku. Jak ozdobić starą studnię?

 • Posadź rośliny – studnia może stanowić idealne miejsce dla roślin. Możesz w niej umieścić donice z kwiatami lub zasadzić w niej pnącza. Rośliny dodadzą koloru i życia Twojemu ogrodowi.
 • Zainstaluj oświetlenie – dodanie oświetlenia wokół studni może stworzyć romantyczny nastrój w ogrodzie. Umieść lampki na drzewach oraz na samej studni. Wykorzystaj do tego np. lampkę solarową.
 • Dodaj inne dekoracje – na studni powieś dekoracje, takie jak lampiony, witraże, świeczniki itp. Można również umieścić na niej ozdobne kafelki lub rzeźby.
 • Udekoruj studnię naturalnymi materiałami – takimi jak kamienie lub drewno. Umieść kamienie na jej krawędziach lub zbudować drewniany podest wokół studni.
 • Zrób ze starej studni kaskadę wody – jeśli chcesz nadać studni bardziej nowoczesny styl, możesz zamontować na niej kaskadę wody. Będzie to piękna ozdoba Twojego ogrodu i doskonałe miejsce do odpoczynku i relaksu.

Sprawdź także: Jak zrobić skalniak w ogrodzie?

Renowacja starej studni – koszt

Koszt renowacji starej studni zależy od wielu czynników, takich jak jej stan, rozmiar, rodzaj zanieczyszczeń, dostępność miejsca oraz ilość pracy, jaką trzeba wykonać. Szacunkowy koszt renowacji starej studni w Polsce to około 1500-5000 złotych, jednak cena może znacznie się różnić w zależności od konkretnych czynników.

Największym kosztem w renowacji starej studni jest najczęściej usunięcie brudu, osadów i zanieczyszczeń z jej wnętrza. W przypadku poważniejszych uszkodzeń lub potrzeby wymiany części instalacji koszty mogą wzrosnąć. Dlatego przed przystąpieniem do renowacji warto dokładnie ocenić stan studni i zasięgnąć porady fachowca lub hydraulika.

Warto jednak pamiętać, że renowacja starej studni może przynieść wiele korzyści. Można dzięki temu przywrócić studnię do funkcjonowania, co jest szczególnie ważne w przypadku użytkowania wody z naturalnych źródeł, a także wzbogacić estetykę ogrodu lub posesji.

Wykorzystanie starej studni – masz na to wiele sposobów!

Odnawianie starej studni nie zawsze wygląda tak samo. Jeżeli na posesji znajduje się studnia głębinowa, ale nie chcesz z niej korzystać, oczyść ją i przerób na skalniak lub wodospad. Możesz nawet stworzyć z niej ciekawą altanę. Niezbędne narzędzia do czyszczenia i dekoracji studni znajdziesz na Castorama.pl.