LOTERIA URODZINOWA! Zrób zakupy i weź udział w loterii. Sprawdź szczegóły >>

Jak stworzyć szczelną studnię?

Najczęstszym sposobem budowania studni jest układanie w wykopie betonowych kręgów. Szczególnie ważne jest to, by ich ułożenie było jak najbardziej precyzyjne. Jak stworzyć studnię, aby była szczelna i jak niwelować ewentualne przecieki?

Jak stworzyć szczelną studnię

Jak stworzyć szczelną studnię?

Już na etapie budowy warto zadbać o udoskonalenia i stosowanie materiałów pozwalających na zwiększenie szczelności dna oraz całej konstrukcji studni.

Na przewidywanym dnie studni budowanej na otwartym wykopie powinniśmy wykonać wylewkę specjalnej płyty stanowiącej podstawę pod najniższy krąg. Na płytę nakłada się odpowiedni wodoszczelny materiał i umieszcza na niej pierwszy krąg. Zamiast wylewki do wykopu można wprowadzić pierwszy krąg ze szczelnie zabetonowanym już dnem wraz z odpowiednimi otworami na potrzebne rury.

Wszystkie kręgi łączymy specjalną wodoszczelną zaprawą – dbając o wymuszenie odpowiedniego dystansu (np. poprzez ułożenie podkładek wykonanych z niedużych kawałków pręta), aby zaprawa nie była wypychana pod ciężarem kręgów. Łączone powierzchnie powinny być przecierane drucianą szczotką i oczyszczane.

Stosując metodę opuszczania przy budowie studni – możliwe jest zastosowanie różnych technik wykonawczych, ale przy każdej z nich należy zadbać o jak najszczelniejsze połączenia oraz użycie szybko i trwale wiążących wodoszczelnych materiałów.

Przeciekanie studni

Po jakimś czasie nawet przy jak najstaranniej zbudowanej studni mogą pojawić się wyrwy albo miejsca, w których przesącza się woda. Należy wówczas dokonać uszczelnienia, które może być wymagane z zewnątrz lub też od wewnątrz studni. Najlepiej sprawdzić i naprawić konstrukcję studni z obu stron.

Jeśli następują przecieki wody do studni z zewnątrz – wystarczy zastosować zwykłą zaprawę cementową, choć lepiej użyć zaprawy wodoszczelnej. Wypełniamy nią wszelkie nieszczelności na stykach kręgów. W szczeliny między kręgami a gruntem układamy warstwami ubitą glinę na głębokość około 1,5 m od powierzchni ziemi. Potem uzupełniamy ubytki utwardzonej nawierzchni wokół kręgów. Pamiętajmy o zachowaniu około 2% spadku nawierzchni w kierunku studni.

W szczególnych sytuacjach, jeśli chcemy radykalnie odizolować kręgi betonowe studni od przedostawania się do niej szkodliwych składników (np. z odpadów przemysłowych, bytowych, szamba, gnojowicy czy obornika), warto użyć specjalnych preparatów. Do takich należą np. bardzo odporne środki produkowane przy użyciu asfaltu modyfikowanego, posiadające niewielką lepkość, wysoki stopień penetracji podłoża i krótki czasie schnięcia (do 2,5 h).

Znacznie trudniejsze może okazać się postępowanie, gdy trzeba uszczelnić studnię od wewnątrz. Zwykle niezbędne jest tu działanie w środowisku mokrym, a więc wymagane jest użycie mocno i szybko wiążących środków. Tamowanie przecieków od środka może odbywać się przy użyciu cementu hydraulicznego. Dostępne są różne jego wersje – można stosować sam suchy puder, który wiąże natychmiast i od razu blokuje przepływ wody. Można go także mieszać z wodą, jednakże w małych porcjach, z uwagi na bardzo szybkie wiązanie.

Jak stworzyć szczelną studnię

Do zabezpieczeń studni od wewnątrz zwykle są cementy montażowe, możemy spotkać ich 3 główne rodzaje, czyli CX 1, CX 5 oraz CX 15. Cyfrowe oznaczenia określają liczbę minut potrzebnych do związania cementu. Przykładowo CX 1 stosuje się zwykle w postaci sypkiej, przykładając cementowy proszek (puder) bezpośrednio na wyciek wewnątrz studni. Inne typy – rozrabia się w małych ilościach, by zdążyć, nałożyć je na kręgi szpachelką, zanim cement nie zastygnie.

Praktycznym środkiem pomagającym przy niwelowaniu przecieków między kręgami studni może się okazać także specjalna pianka montażowo-uszczelniająca. Powinna ona charakteryzować się bardzo dobrą przyczepnością do betonu i innych materiałów, być odporna, wytrzymała mechanicznie oraz posiadać krótki czas utwardzania.