Jak szybko urządzić aneks w małej kawalerce?

Kawalerka to niewielka przestrzeń, która wbrew pozorom oferuje wiele możliwości wprowadzania szybkich zmian aranżacji i eksperymentowania z elementami wystroju. Mimo że aneks kuchenny to świetny sposób na efektywne zagospodarowanie mieszkania, jego aranżacja może być nie lada wyzwaniem. Jak sprawić, aby kuchnia w kawalerce była wygodna, a jednocześnie nie ponosić dużych kosztów?

meble kuchenne

Spis treści:

Aneks kuchenny w kawalerce – wady i zalety rozwiązania

Mogłoby się wydawać, że kawalerka nie daje zbyt wielu opcji aranżacji, odbierając szansę na stworzenie kreatywnego i ciekawego wnętrza. Nic bardziej mylnego! To doskonała przestrzeń, która przy odrobinie wyobraźni może stać się naszym ukochanym miejscem spędzania wolnego czasu.

Kuchnia w kawalerce musi być urządzona w sposób maksymalnie funkcjonalny tak, aby meble nie zajmowały całej dostępnej przestrzeni. Aneks kuchenny pozwala na połączenie części jadalnej z pokojem dziennym lub gabinetem. Oczywiście tak niewielka powierzchnia nie pozwoli nam urządzić wystawnego przyjęcia na kilkanaście osób lub zaprosić przyjaciół na ogromną ucztę, lecz dzięki kilku prostym trikom i dodatkom spokojnie wykorzystamy cały potencjał wnętrza.

Jak urządzić kawalerkę z aneksem kuchennym?

Zacznijmy od podkreślenia, że urządzanie aneksu kuchennego może być wykonane samodzielnie lub przy wsparciu wykwalifikowanej ekipy remontowej. Niezależnie od naszego wyboru, przed podjęciem jakichkolwiek decyzji aranżacyjnych, warto zastanowić się, w jaki sposób najczęściej korzystamy z kuchni. 

Jeśli lubimy dużo gotować i często spędzamy czas ze znajomymi, wspólnie przygotowując posiłki, dobrym pomysłem będzie postawienie wyspy kuchennej, która oddzieli dwie części mieszkania. Zyskamy nie tylko wygodne miejsce do przygotowywania potraw, ale też ewentualną przestrzeń do pracy lub zabawy z dziećmi. 

Z kolei wszyscy, którzy preferują diety pudełkowe lub cenią jedzenie w restauracjach, mogą spokojnie postawić na podstawowy aneks kuchenny, pozbawiony dużej ilości szafek.

meble do kuchni

Urządzanie aneksu kuchennego ze smakiem

Jako że zwykle kuchnia w kawalerce nie jest zbyt duża, w grę wchodzą nie tylko indywidualne preferencje, ale też ciekawe patenty, które pozwolą na optyczne powiększenie wnętrza. Spójrzmy na kilka praktycznych rad:

  • jasne barwy – powinniśmy zwrócić uwagę na delikatne, jednolite odcienie, takie jak biele, róże i szarości. Monotonię przełamiemy kontrastowymi dodatkami, najlepiej utrzymanymi w jednym kolorze. Możemy tu zarówno zachować spójną kolorystykę między salonem a aneksem, jak i wykorzystać inne kolory w celu wyznaczenia odrębnych stref;

  • meble do aneksu kuchennego – podwieszane półki i regały umiejscowione nad meblami kuchennymi będą świetną lokalizacją dla rzadziej używanych przedmiotów. To ciekawe rozwiązanie szczególnie dla wysokich i niestandardowych pomieszczeń. Pamiętajmy, że jasne fronty szafek pozwolą na ładne odbicie światła;

  • stół z krzesłami – strefę jadalnianą warto umieścić na granicy między dwoma częściami naszej kawalerki. Zamiast stojących krzeseł, możemy postawić na wąskie stoliki lub składane siedzenia. Świetnie sprawdzi się też stół z wysuwanym blatem.

Porada eksperta

Jeżeli mamy taką możliwość, możemy zbudować antresolę w części dziennej pomieszczenia. Urządzimy na niej nie tylko niewielki gabinet lub sypialnię, ale też garderobę, domową biblioteczkę czy spiżarnię na przetwory. Dodatkowa przestrzeń jest zawsze mile widziana! 

Kuchnia w kawalerce i sposoby na lustra

Na pewno nikogo nie zaskoczy fakt, że lustra mają niesamowitą moc optycznego powiększania pomieszczeń. Jak to wykorzystać w naszej kawalerce? Wybierając meble do aneksu kuchennego, możemy wziąć pod uwagę lustrzane fronty, które dodatkowo doświetlą całą przestrzeń. Inną propozycją będzie wykorzystanie dużego lustra na ścianie lub nawet zainwestowanie w przeszklenia między strefą kuchenną a salonem. Tu intrygującą propozycją są drzwi przesuwne.

Ciekawe pomysły na urządzanie aneksu kuchennego

Jeśli chcemy przekuć wady małego mieszkania w zalety, niezbędne okażą się małe triki, które pozwolą wykorzystać dostępną przestrzeń i zapewnić komfort użytkowania. Wybierajmy:

  • sprzęty wielofunkcyjne – aby zapewnić sobie maksymalną wygodę, warto zainwestować w dodatki o wielu funkcjach. Zamiast kilku rodzajów sprzętów AGD, wystarczy nam porządny robot wielofunkcyjny. Podobnie można podejść do zakupu piekarnika z funkcją mikrofali;

  • organizery i wkłady do szuflad – przemyślana organizacja sztućców czy talerzy to jedno, ale na pewno warto też poukładać produkty sypkie, orzechy i inne składniki, które wykorzystujemy w trakcie gotowania. Z pomocą przychodzą specjalne pojemniki;

  • pomysłowe schowki – tu poleca się wysoką zabudowę, która pozwoli nam ukryć wiele sprzętów. Szybkim patentem na uzyskanie miejsca jest zamieszczenie małych koszyków na wewnętrznych częściach drzwiczek lub wybór relingów; 

  • haczyki i wieszaki – przymocowane do ściany nad blatem lub boków szaf posłużą nam do przechowywania podręcznych akcesoriów;

  • listwy magnetyczne – przyczepimy do nich komplet noży;

  • gniazdka ukryte w blacie – unikniemy widocznych instalacji, jednocześnie zyskując więcej miejsca;

  • szyny do zawieszania kieliszków – nie tylko będą pod ręką, ale też stworzą ciekawą dekorację, pozwalając na zaoszczędzenie przestrzeni w zamykanych szafkach.

Kawalerka z aneksem z łatwością pomieści nie tylko singla lub parę, ale dobrze zaprojektowana stanie się też miejscem przyjaznym dla rodziny z dziećmi. Wystarczy z wyprzedzeniem zaplanować jej wystrój, unikać nadmiaru sprzętów i dekoracji, a do tego stawiać na wielofunkcyjność.

Nie bójmy się eksperymentować!

Jak widać, nie ma jednej recepty na idealne meble do aneksu kuchennego, które będą odpowiadać potrzebom każdej kawalerki. Najważniejsze, aby się nie poddawać w próbach tworzenia przytulnych i ciepłych wnętrz. Jeśli po jakimś czasie zechcemy zmian, niewielka przestrzeń pozwoli nam na szybkie przeprowadzenie remontu.

Data aktualizacji: 25.06.2024