Produkty

Jak urządzić kuchnię z barkiem?

Jak urządzić kuchnię z barkiem?

Wcale nie trzeba wychodzić z własnego domu, by poczuć się jak w eleganckim cocktail-barze. Jednak by przeżycie to jak najbardziej zbliżyć do autentycznego, warto zainteresować się nie tylko co i jak nalejemy do kieliszków i szklanek, ale także w jakim otoczeniu będziemy to robić.

hokeryPodstawy

Jeżeli nasza kuchnia jest zaprojektowana w układzie otwartym i pomieszczenie z pozostałymi pokojami łączą się, może zostać użyta do zamontowania blatu, który będzie służyć nam jako bar. Nada się każda większa, płaska powierzchnia, idealna będzie również wyspa pośrodku kuchni, jednak pamiętajmy, że prawdziwy bar powinien posiadać odpowiednią wysokość.

Sam blat jest najważniejszym elementem każdego baru. Obojętnie czy jest wykonany z kamienia, szkła, metalu czy drewna – powinniśmy dbać o jego czystość. Dlatego w pobliżu powinna być w pogotowiu ściereczka, którą przetrzemy nasz bar i usuniemy plamy po rozlanych napojach. Pamiętajmy, że stawiane zimne szklanki skraplają wodę, a ta może tworzyć zacieki na każdej powierzchni. Dlatego trzymajmy w pobliżu podkładki na drinki.

Meble

Nie każdy chce stać przy barze, w końcu nie po to przychodzimy do kogoś w gości, by czuć się jak ignorowany klient. Dlatego kluczowe będzie dobranie odpowiednich krzeseł, na których będzie można usiąść podziwiając jednocześnie sam proces przygotowywania drinków. Zgodnie z zasadami wystroju barowego stołki powinny być wysokie. Możemy wybierać z całego przekroju kształtów, z których najpopularniejszym jest tzw. hoker, czyli okrągłe, trójnogie siedzisko, zazwyczaj z metalu. Świetnym rozwiązaniem będzie także krzesło z oparciem. Każdy doceni stoliki z podpórkami na nogi, pamiętajmy, że podwyższenie miejsc w barze, oprócz wyniesienia klientów na poziom wzroku stojącego barmana, ma sprawić, że siedzenie staje się odrobinę niewygodne, co zmusza po pewnym czasie do odejścia od blatu. W domu powinniśmy kierować się przede wszystkim wygodą, kwestie związane z kontrolą gości stawiając na dalszym planie.

Od strony przyrządzającego drinki blat powinien być zaopatrzony w szafkę na niezbędne akcesoria, które chcemy ukryć przed wzrokiem gości. Nie wszystkie szklanki, łyżki, noże, butelki i deski powinny znajdować się bezpośrednio na barze, dlatego potrzebujemy dość dużo miejsca, niezależnie czy półki znajdą się pod czy nad blatem. Możemy zaopatrzyć się w specjalne szyny, na których można umieszczać w rzędzie kieliszki – będą one szybko dostępne i błyskawicznie nalejemy do nich alkohol.

Sam blat powinien posiadać własny kran albo znajdować się w jego zasięgu. Osobny zlew pozwoli nam na szybkie obmycie szkła a także umycie dodatków. Nie zapominajmy też, że woda jest dość częstym składnikiem drinków. Jeśli nie zamierzamy oszczędzać na naszym wyposażeniu, na rynku znajdziemy ofertę niewielkich kostkarek do lodu, dzięki którym będziemy mieli bezpośredni dostęp do tego niezbędnego składnika przyrządzanych alkoholi.

Akcesoria

Zacznijmy od solidnej deski do krojenia, ponieważ niejeden drink będzie wymagał od nas poszatkowania owoców, a czasami warzyw. Upewnijmy się, że jest solidnie osadzona na blacie, możemy zaopatrzyć ją w matę antypoślizgową, która na pewno przyda się nam przy pracy, podczas której nie brakuje rozlanych płynów. Do pokrojenia użyjemy oczywiście noży, które też powinny znaleźć dla siebie miejsce pod blatem lub nad nim. Nie musimy przesadzać z garniturem ostrych narzędzi, wystarczy nam szeroki nóż do krojenia i krótszy do obierania składników. W okolicy naszego baru powinien znajdować się kosz, do którego będziemy mogli wrzucać odpadki i łupiny po owocach, ziołach i warzywach.

Oczywiście nie liczą się tylko same dodatki, niezbędna będzie szeroka kolekcja alkoholi, soków, likierów i destylatów. Nie wszystkie muszą koniecznie znaleźć się na samym blacie, tam możemy ustawić te prezentujące się bardziej elegancko, a pośledniejsze schowajmy do szafek. Do szybkiego i równego porcjowania niezbędny będzie nakładany nalewak, który pomoże nam przy tworzeniu kilku drinków naraz. Oczywiście podstawowym narzędziem barmana będzie shaker, czyli zamykany pojemnik z sitkiem. Nie wolno zapomnieć oczywiście o miarkach, dzięki którym dobierzemy odpowiednie proporcje składowych części. Po połączeniu wszystkich tych elementów niezbędne będzie szkło, do którego przelejemy mikstury – upewnijmy się, że nasz bar posiada odpowiednią ilość kieliszków, szklanek i czarek. Czasami przepis wymaga od nas schłodzenia ich zawczasu, lepiej więc, jeśli nasz bar nie stoi zbyt daleko od lodówki. Do udekorowania niektórych drinków będziemy korzystać ze słonych lub słodkich posypek, dlatego na blacie zawsze warto mieć płytki talerzyk.

Bardziej skomplikowane do wytworzenia napoje wymagają od nas użycia rozdrobnionego i pokruszonego lodu, dlatego jeśli chcemy zaprezentować nasz kunszt, niezbędna będzie kruszarka do lodu. Pamiętajmy jednak, że to dość głośna maszyna, dlatego korzystajmy z niej sporadycznie.

Wystrój kuchnia nowoczesna aneks

Nie należy zapominać o kwestiach estetycznych, równie ważnych jak sam smak podawanych przez nas mikstur. Ich walory poprawią kolorowe przybrania w postaci rurek, parasolek czy owoców. Dobrze będzie serwować je na papierowych serwetkach, możemy wybrać pasujący kolorystycznie do reszty kuchni wzór albo nawet pokusić się o stworzenie baru z własnym logiem.

Oprócz regularnego przemywania blatu pamiętajmy o odpowiedniej iluminacji pomieszczenia. Punktowe światło skierowane na interesujące butelki wywoła pragnienie nawet wśród osób stroniących od drinków. Możemy też zaopatrzyć się w kolorowy neon, który natychmiast stworzy atmosferę jak w barze.

Doradca Dział Urządzanie

Dział Urządzanie

Powiązane artykuły

Jaki blat do kuchni wybrać? Podpowiadamy!

Jaki blat do kuchni wybrać? Podpowiadamy!
Wybór blatu kuchennego powinien opierać się na ocenie oczekiwań dotyczących jego funkcjonalności, wyglądu czy konserwacji. Dobry blat jest trwa...
Czytaj więcej

Jak dobrać blat do mebli kuchennych?

Jak dobrać blat do mebli kuchennych?
We współczesnej kuchni jej funkcjonalność powinna stać na równi z atrakcyjnym wystrojem. W związku z tym, w czasie jej wykańczania, nale...
Czytaj więcej

Kuchnia ze stołem – jak zaaranżować w niej oryginalny kącik jadalniany?

Kuchnia ze stołem – jak zaaranżować w niej oryginalny kącik jadalniany?
Jeśli nie dysponujemy osobnym pomieszczeniem na jadalnię, pozostaje nam tylko jedno – wprowadzić stół do aranżacji kuchni. Jak to zrobić,...
Czytaj więcej

Komentarze

Ocena
1 komentarz
17.04.2017
no ale kto to może zrobić? całościowo?

Ocena i komentarz dla:

Jak urządzić kuchnię z barkiem?