Kuchnia z barkiem otwarta na salon – jak ją urządzić? Zalety i inspiracje

Znamy sposób, na to, by nie wychodząc z własnego domu poczuć się, jak w eleganckim cocktail-barze. Jednak by to przeżycie, jak najbardziej zbliżyć do autentycznego, warto zainteresować się nie tylko, co nalejemy do kieliszków, ale także, w jakim otoczeniu będziemy to robić. Z tego artykułu dowiesz się, jakie zalety ma kuchnia z barkiem oraz jakie meble i akcesoria pasują do takiego pomieszczenia.

Przejdź do następnych akapitów:

Kuchnia z barkiem otwarta na salon – zalety

Jeżeli Twoja kuchnia jest zaprojektowana w układzie otwartym, a pomieszczenie z pozostałymi pokojami się łączy – wolna przestrzeń może zostać użyta do zamontowania blatu, który posłuży nam, jako bar. Do jego wykonania nada się każda większa, płaska powierzchnia. Idealna będzie również wyspa pośrodku kuchni – jednak pamiętaj, że prawdziwy bar powinien posiadać odpowiednią wysokość.

Sam blat jest najważniejszym elementem każdego baru. Nie ważne czy jest on wykonany z kamienia, szkła, metalu czy drewna – powinniśmy dbać o jego czystość. Dlatego w pobliżu zawsze powinna znajdować się ściereczka, którą go przetrzemy i usuniemy zbędne plamy po rozlanych napojach. Pamiętajmy, że stawiane bezpośrednio na jego powierzchni zimne szklanki skraplają wodę i to właśnie ona może powodować niechciane zacieki na każdej fakturze blatu. 

Jakie są jednak zalety takiego rozwiązania? Kuchnia z barkiem otwarta na salon ma swoje wady oraz zalety. Barek zastosowany w kuchni może zastąpić zarówno stół, jak i blat do pracy czy bufet do serwowania posiłków. Ponadto klasyczny blat barowy, przy którym siedzi się na wysokich stołkach, jest wygodnym rozwiązaniem, kiedy lubisz gotować w czyimś towarzystwie. Można przy nim jeść oraz pić w tym samym czasie, kiedy po drugiej stronie, przy blacie roboczym gotuje druga osoba. 

Barek w kuchni, zamiast stołu może również okazać się niezwykle użyteczny, przysłaniając niepożądany bałagan na blacie. Wystarczy, że posiada wysokość od 10 do 15 cm wyższą od blatu kuchennego. Ponadto barek na wysokości blatu to korzyść wielokrotna. Może on służyć jednocześnie jako blat roboczy, blat do jedzenia, miejsce do podawania posiłków lub odstawiania brudnych naczyń po obiedzie. 

Przeczytaj także: 5 błędów popełnianych przy budowie wyspy kuchennej

kuchnia-z-barkiemkuchnia-z-barkiemkuchnia-z-barkiemkuchnia-z-barkiem

Kuchnia z barkiem – meble

Meble kuchenne z barkiem to istotny element wystroju kuchni. Dlatego tak kluczowe będzie dobranie odpowiednich stołków, na których będzie można usiąść, jednocześnie podziwiając sam proces przygotowywania drinków. Zgodnie z zasadą wystroju barowego stołki powinny być wysokie. Możemy wybierać z całego przekroju kształtów, z których najpopularniejszym jest tzw. hoker, czyli okrągłe, trójnogie siedzisko, wykonane zazwyczaj z metalu. Świetnym rozwiązaniem będzie także krzesło z oparciem. 

Od strony przyrządzającego drinki blat powinien być zaopatrzony w szafkę na niezbędne akcesoria, które chcemy ukryć przed wzrokiem gości. Nie wszystkie szklanki, łyżki, noże, butelki i deski powinny znajdować się bezpośrednio na barze, dlatego potrzebujemy dość dużo miejsca, niezależnie czy półki znajdą się pod czy nad blatem. W takim wypadu możemy zaopatrzyć się w specjalne szyny, na których można umieszczać w rzędzie kieliszki – będą one szybko dostępne i błyskawicznie nalejemy do nich alkohol. Mała kuchnia z barkiem doskonale będzie wyglądać w otoczeniu takich dodatków. 

Sam blat powinien posiadać własny kran albo znajdować się w jego zasięgu. Osobny zlew pozwoli nam na szybkie wyczyszczenie szkła, a także umycie dodatków. Nie zapominajmy też, że woda jest dość częstym składnikiem drinków. Jeśli nie zamierzamy oszczędzać na naszym wyposażeniu, na rynku znajdziemy ofertę niewielkich kostkarek do lodu, dzięki którym będziemy mieli bezpośredni dostęp do tego niezbędnego składnika w trakcie przyrządzania alkoholi.

Sprawdź także: Kuchnia retro – jak podłoga będzie do niej pasować?

kuchnia-z-barkiemkuchnia-z-barkiemkuchnia-z-barkiemkuchnia-z-barkiem

Kuchnia z barkiem – akcesoria

Kuchnia z barkiem otwartym na salon nie może istnieć również bez akcesoriów. Zacznijmy od niezbędnej deski do krojenia. Niejeden drink będzie wymagał od nas poszatkowania owoców, a czasami nawet i warzyw. Upewnijmy się, że deska jest solidnie osadzona na blacie. By jednak mieć pewność, że nic niefortunnie nie wyślizgnie nam się w trakcie pracy, możemy zaopatrzyć się w matę antypoślizgową, która na pewno będzie przydatnym akcesorium na blacie, gdzie nie brakuje rozlanych płynów. Do pokrojenia użyjemy oczywiście noży, które również powinny znaleźć dla siebie miejsce pod blatem lub nad nim. Nie musimy przesadzać z wyposażeniem ostrych narzędzi. Do codziennej pracy wystarczy nam jedynie szeroki nóż do krojenia i krótszy do obierania składników. W okolicy naszego baru powinien także znajdować się kosz na śmieci, do którego będziemy mogli wrzucać odpadki i łupiny po owocach, ziołach i warzywach.

Oczywiście w wyposażeniu baru nie liczą się jedynie same dodatki. Niezbędna będzie również na wyposażeniu szeroka kolekcja alkoholi, soków, likierów i destylatów. Nie wszystkie muszą znaleźć się na samym blacie. Tam możemy ustawić tylko te, prezentujące się jak najbardziej elegancko. Inne po prostu możemy schować do specjalnie zaprojektowanych półek pod blatem. 

Do szybkiego i równego porcjowania niezbędny będzie nakładany nalewak, który pomoże nam przy tworzeniu kilku drinków naraz. Oczywiście podstawowym narzędziem barmana jest shaker, czyli zamykany pojemnik z sitkiem. Ponadto nie wolno zapomnieć także o miarkach, dzięki którym dobierzemy odpowiednie proporcje składowych części. 

Po połączeniu wszystkich elementów bazowych w następnym kroku niezbędne będzie szkło, do którego przelejemy napoje – upewnijmy się, że nasz bar posiada odpowiednią ilość kieliszków, szklanek i czarek. Czasami przepis wymaga od nas schłodzenia ich zawczasu, więc lepiej ustawić bar tak, by nie stał w zbyt dużej odległości od lodówki. Do udekorowania niektórych drinków możemy użyć słonych lub słodkich posypek.

Bardziej skomplikowane do wytworzenia napoje wymagają od nas użycia rozdrobnionego i pokruszonego lodu, dlatego jeśli chcemy zaprezentować nasz kunszt, niezbędnym elementem wyposażenia będzie kruszarka do lodu. 

Zainspiruj się: Kuchnia ze stołem – jak zaaranżować w niej oryginalny kącik jadalniany?

Kuchnia z barkiem – inspiracje

Nie należy zapominać o kwestiach estetycznych. Walory przygotowanych napojów poprawią kolorowe dodatki w postaci rurek, parasolek czy owoców. Dobrze jest serwować je na papierowych serwetkach. W tym wypadku możemy wybrać pasujący kolorystycznie do reszty kuchni wzór albo pokusić się o stworzenie baru z własnym logiem. 

Oprócz regularnego przecierania blatu pamiętajmy o odpowiedniej iluminacji pomieszczenia. Punktowe światło skierowane na wystawę, dobrze prezentujących się alkoholi stworzy niepowtarzalny widok. Możemy też zaopatrzyć się w kolorowy neon, który podkreśli atmosferę. 

kuchnia-z-bariemkuchnia-z-bariemkuchnia-z-bariemkuchnia-z-bariem

Kuchnia z barkiem – podsumowanie

Jeśli chcesz stworzyć w swoim domu barek w kuchni – inspiracje z pewnością pomogą podjąć Ci właściwą decyzję. Doskonale będzie wyglądać kuchnia z barkiem otwarta na salon w stylu glamour, czy stylizowana w na styl filmowy. Efektowne szklanki, wysokie, drewniane stołki i ciemne meble nadadzą Twojej kuchni ciekawego, barowego efektu. Estetyczne oraz złote dodatki w formie akcesoriów pozwolą zaś na wprowadzenie efektu blichtru i dobrego smaku. Jeśli jednak nie przepadasz za stylem glamour, zainspiruj się stylem skandynawskim, który charakteryzuje się jasnymi kolorami i prostą formą. To nie tylko piękna inspiracja, ale także praktyczne urządzenie kuchni z użyciem dużej ilości drewna. 

Data publikacji: 24.10.2014

Data aktualizacji: 24.10.2022