Jak usuwać plamy i rdzawe naloty z łazienki?

W łazienkach panuje zwykle duża wilgotność, dlatego wszelkie metalowe przedmioty mogą ulegać przyspieszonemu utlenianiu, szczególnie jeśli w swym składzie mają żelazo – wynikiem tego są rdzawe, nieestetyczne naloty. Ich usunięcie nie zawsze jest łatwe, ale jest kilka sprawdzonych sposobów na skuteczną walkę z nimi.

czyszczenie łazienki

Zanim przystąpimy do pracy, zróbmy dokładny przegląd naszej łazienki pod kątem osadów rdzy. Najczęściej znajdziemy spore zasoby kamienia, ale to właśnie przy nim często umiejscawia się rdza. Najpierw starajmy się oczyścić powierzchnię i usunąć wszystkie naloty środkami łagodnymi. Na świeże plamy często wystarczający może okazać się rozcieńczony ocet i szczoteczka.

Skuteczne naturalne środki do walki z rdzawym nalotem

Dobrym sposobem na rdzę jest kwas cytrynowy. Szczególnie silnie działa on w połączeniu z solą. Stworzona z obu tych składników pasta będzie w stanie usunąć wszelkie osady, w tym także z rdzy.

Do kwasku cytrynowego możemy też dodać sodę oczyszczoną – takie połączenie skutecznie usunie większość osadów. Zabrudzone miejsca wystarczy zalać kwaskiem z sodą, a po godzinie usunąć warstwę wraz z zabrudzeniami, ewentualnie delikatnie szorując powierzchnię szczoteczką. W miejsca trudno dostępne przykładamy watę lub ściereczkę namoczoną w roztworze i po jakimś czasie osady ścieramy. Jeśli nalot rdzy i kamienia pojawi się jedynie miejscowo, najlepiej ułożyć na nim plaster cytryny i pozostawić na co najmniej 15 minut.

Na silniejsze zabrudzenia możemy zastosować ocet. Czyszczone powierzchnie zalewamy octem albo przykładamy do nich nasączoną nim szmatkę. Po upływie godziny możemy wszystko wyszorować, np. starą szczoteczką do zębów.

Przy szczególnie opornych osadach i nalotach rdzy zastosujmy następującą miksturę: na pół litra octu możemy dodać 3 łyżki sody oczyszczonej. Mieszanka ta na początku nieco nam się spieni, ale potem dobrze poradzi sobie z osadami.

Po zastosowaniu kwasku, cytryny czy też octu wraz ze wzmacniającymi ich działanie dodatkami, przemywamy odświeżone powierzchnie czystą wodą.

Inną metodą usuwania wyraźnych elementów rdzy, będzie użycie pumeksu. Wymoczonym w ciepłej wodzie kamieniem pumeksowym szorujemy delikatnie plamę rdzy. Co jakiś czas czyszczony obszar spłukujemy niewielką ilością wody.

Czyszczenie powierzchni chromowanych

Często mamy w łazienkach klamki, krany czy też kurki posiadające chromowaną powierzchnię. Jest ona delikatna, dlatego nie należy stosować do jej czyszczenia silnych środków ani ostrych szmatek czy szczotek.

Aby je wyczyścić, wystarczy nasączyć miękką szmatkę w roztworze octu i wody sporządzonym w proporcji 1:1 i przetrzeć wybrane powierzchnie. Dla nadania ładnego zapachu można też dodać kilka kropli wybranego olejku eterycznego. Krany często miewają wapienny osad, który także możemy zlikwidować octem. Wokół kranu warto owinąć watę, gazę albo szmatkę nasączoną octem. Po upływie 1 do 2 godzin osad z kranu łatwo będzie schodził.

środek do szyb castorama

Czyszczenie słuchawek prysznicowych

Jeśli nalot nazbiera się na słuchawce prysznicowej, warto ją odkręcić i włożyć do przygotowanego roztworu. Robimy go z 0,5 litra octu oraz 1 litra wrzącej wody. Już po około 15 minutach powinniśmy wyjąć z płynu oczyszczoną słuchawkę.

Można także rozkręcić główkę prysznicową i starannie wyczyścić ją roztworem octu przy pomocy starej szczoteczki do zębów, a dziurki sitka poodtykać igłą. Plastikowe części możemy namoczyć w ciepłej wodzie z octem lub wyczyścić połówką cytryny.

Inne środki

Poza opisanymi wyżej naturalnymi metodami, można po prostu udać się do sklepu i wybrać najstosowniejszy preparat do czyszczenia łazienkowych powierzchni z wszelkich osadów, nalotów i plam rdzy. Wybór jest imponujący, zarówno co do postaci środków (spraye, emulsje, płyny, proszki), jak i producentów (krajowych, światowych, regionalnych). Musimy jednak liczyć się z obecnością w nich nieodzownych chemikaliów.

Data publikacji: 16.07.2015