Akcesoria do uszczelniaczy łazienkowych – środki czyszczące

Końcowym etapem wykończenia łazienki jest użycie silikonowych uszczelniaczy. Oto najważniejsze z akcesoriów, które pomogą nam w równomiernej aplikacji preparatu, a także w usuwaniu naddatku silikonu i wyczyszczeniu powstałych z jego powodu zabrudzeń.

Akcesoria do uszczelniaczy łazienkowych – środki czyszczące

Uniwersalny uszczelniacz łazienkowy – silikon sanitarny

Miejsca narażone na występowanie wilgoci są szczególnie podatne na rozwój chorobotwórczych grzybów, pleśni, których występowanie dodatkowo psuje estetyczny wygląd całości pomieszczenia. Dotyczy to tak samo łazienki, jak i innych pomieszczeń, takich jak pralnia czy suszarnia, jednak o ile nasi goście nie odwiedzają miejsc, w których prane i suszone są nasze ubrania i inne tekstylia, łazienka pozostaje do dyspozycji naszych gości zawsze, ilekroć nas odwiedzają.

Aby uniknąć pojawiania się widocznych wykwitów na ścianie w okolicach brodzika i wanny, a także na styku ścian i posadzki, miejsca newralgiczne potrzebują uszczelnienia z preparatu, którego skład uniemożliwia zagnieżdżanie się w nim pleśni i grzybów. Warunki te spełnia silikon sanitarny, najczęściej stosowany uszczelniacz łazienkowy, którego użycie pomaga zachować higieniczny wygląd suszarni, pralni, a także tej części kuchni, w której zamocowany jest zlewozmywak.

Usuwanie starego silikonu przed aplikacją nowego uszczelniacza

Raz zastosowany silikon ma jedną cechę szczególną – jest bardzo trudny do usunięcia. Wszelkie próby jego wydobycia, zeskrobania lub ścięcia narzędziami o ostrej krawędzi co prawda będą uwieńczone sukcesem, choć nie całkowitym i okupionym sporą ilością czasu przeznaczonego na to działanie.

Jeśli czeka nas odświeżenie łazienki i do tego celu demontujemy wannę, umywalkę, brodzik lub całą kabinę prysznicową, należy skutecznie pozbyć się warstwy uszczelniacza. Pomoże temu zastosowanie preparatów chemicznych, takich jak specjalnie przeznaczony do tego celu środek do usuwania silikonu. Tubka i wygodny w użyciu aplikator pozwolą przechować niewykorzystany środek do kolejnego remontu.

Innym czyściwem, jakie możemy zastosować w przypadku niewymagających wymiany, ale jedynie odświeżenia silikonowych fug, jest preparat do ich czyszczenia. Płynne rozpuszczalniki, które znajdują się w jego składzie, skutecznie pozbawią przestrzenie między ceramicznymi płytkami nieestetycznego nalotu i przyczynią się do odświeżenia wyglądu łazienki. Niewielka, 100-mililitrowa buteleczka preparatu nie tylko pozwoli na pozbycie się zabrudzeń spomiędzy elementów okładziny ściennej i podłogowej, ale pomoże też w doraźnie wykonywanym remoncie i wykończeniu łazienki. Do czego możemy użyć preparatu do czyszczenia silikonowych fug?

Przeczytaj także: Jak usunąć silikon z płytek? Instrukcja wideo

Akcesoria do uszczelniaczy łazienkowych – środki czyszczące

Nakładanie i usuwanie nadmiaru uszczelniacza silikonowego

Znacznie przyspieszymy prace porządkowe po przeprowadzanym remoncie i odświeżaniu łazienki, jeśli w czasie aplikowania silikonu jego nadmiar będziemy usuwali na bieżąco. To najlepszy sposób na zapewnienie płytkom ceramicznego nieskazitelnego wyglądu, bo wszelkie pozostałości preparatu – chociaż są transparentne lub kolorystycznie zbliżone do barwy okładziny – pozostaną widoczne na długo. Do tego właśnie zadania możemy użyć wymienionego wyżej preparatu do czyszczenia silikonowych fug, choć nie jest to jedyny sposób na usunięcie nadmiaru silikonu. Kolejnym jest zastosowanie ściereczek czyszczących, których metoda działania nie różni się od wykorzystywanych na co dzień do utrzymania porządku w domu wilgotnych chusteczek przeznaczonych do kuchni, łazienki, salonu i do konkretnego materiału – drewna, skóry, tworzyw sztucznych.
 

Czy wiesz, że…?

Skład wilgotnych ściereczek pozwala na ich użycie również w pomieszczeniach nienarażonych na występowanie wilgoci i wszędzie tam, gdzie zachodzi konieczność pozbycia się zabrudzeń po zaprawie, tynku, farbie, uszczelniaczach, piance poliuretanowej, klejach montażowych.


Wygodny w użyciu pojemnik zawierający wydobywane przez nas pojedynczo chusteczki w ilości sztuk zależnej od wielkości opakowania zastosować możemy nie tylko do usuwania silikonu i nie tylko w pomieszczeniu łazienkowym, a w każdym innym wnętrzu i poza budynkiem mieszkalnym.

 

Data publikacji: 31.10.2017