Jak wymienić silikon wokół wanny i brodzika?

Wymiana silikonu w łazience, w okolicach wanny, zlewu czy brodzika jest czynnością, z którą z pewnością poradzimy sobie samodzielnie. Przydadzą się nam odpowiednie narzędzia, silikon, nieco dokładności i cierpliwość – oto kolejność czynności, które należy wykonać.

wanna

Kiedy pojawiły się ciemne wykwity w rogach wanny czy brodzika, a doraźne środki do ich usunięcia nie skutkują – trzeba działać. Usunięcie w tym wypadku, wymaga całość silikonu. Wybór nowego środka do uszczelnienia nie będzie stanowił problemu, pamiętajmy jedynie, że dla wanien czy brodzika z tworzywa sztucznego bardziej odpowiedni będzie neutralny silikon sanitarny niż wytworzony na bazie octu. Ten preparat nie będzie też powodował korodowania metalu, a jego aplikowaniu nie będzie towarzyszył mocny zapach octu. Jeśli nie chcemy, aby rzucał się w oczy, do najbliższego otoczenia z chromu lub szkła wybierzmy bezbarwny, w przypadku akrylu i PCV lepszy okaże się kolor biały.

Pierwszą czynnością, jaką będziemy wykonywać, jest usunięcie starego uszczelnienia – dokonamy tego za pomocą ostrego noża. Tu przyda się delikatność w operowaniu narzędziem, aby nie uszkodzić powierzchni płytek czy brodzika. Z tej racji, że silikon jest bardzo wytrzymały, możemy napotkać trudności w pozbyciu się całej jego warstwy. Na resztki, które trwale przylgnęły do powierzchni, najlepszy będzie specjalny preparat do usuwania silikonu – jednak przed jego zastosowaniem już teraz przyda się taśma malarska, którą zamaskować można powierzchnie akrylowe i z tworzywa sztucznego – dzięki temu unikniemy groźby ich zmatowienia. Preparat nakładamy pędzelkiem i po przewidzianym przez producenta czasie wraz z silikonem usuwamy za pomocą szpachelki.

Wydrążoną w ten sposób rynienkę musimy teraz oczyścić z resztek starego uszczelnienia – tu sprawdzi się pędzel o twardym włosiu, którym wymieść możemy pozostałości. Dla uzyskania pewności możemy użyć odkurzacza. Powierzchnie, na które nałożymy silikon, trzeba następnie umyć, wysuszyć i odtłuścić. Po ponownym naklejeniu taśmy malarskiej możemy przystąpić do pracy z wybranym przez nas silikonem sanitarnym.

Plastikową końcówkę tuby odcinamy tak, aby szerokość otworu nie była większa niż wymagana przez nas warstwa silikonu przy wannie czy brodziku. Unikniemy w ten sposób zbierania nadmiaru preparatu. Za pomocą specjalnego pistoletu nanosimy równomiernie warstwę silikonu, a następnie wygładzamy jego powierzchnię plastikową lub gumową szpachelką. Staramy się, by po pierwsze usunąć nadmiar silikonu, a po drugie – nie spowodować zagłębień w jego powierzchni. Jest to o tyle ważne, że jeśli zbierałaby się w nich woda, po jakimś czasie wypłukałaby ona z wierzchniej warstwy silikonu grzybobójcze substancje. Woda powinna ściekać w dół bez możliwości gromadzenia się na silikonie.

remont wanny

Zaraz po wygładzeniu powierzchni należy usunąć taśmę malarską. Jeśli zrobimy to po związaniu się warstwy silikonu, uszkodzimy linię jego ścisłego przylegania do ściany. Dla pewności miejsce styku uszczelniacza i glazury łazienkowej możemy delikatnie docisnąć palcem zmoczonym w wodzie z dodatkiem łagodnego detergentu. Teraz niezbędne będzie działanie czasu, w jakim silikon utwardzi się – dopiero wtedy możemy korzystać z wanny czy brodzika, teraz już odpowiednio uszczelnionych i zabezpieczonych przed pojawieniem się niepożądanych w łazience gości.

 

Data publikacji: 04.11.2014