icon
03.03 - niedziela niehandlowa. Kupuj na castorama.pl
icon
03.03 - niedziela niehandlowa. Kupuj na castorama.pl

Jak utwardzić nawierzchnię podjazdu?

Otoczenie naszego domu jest jego najważniejszą wizytówką. Starannie pielęgnujemy więc ogród, dbamy również o elewację i płot. Ważnym aspektem jest także podjazd, który powinien być nie tylko estetyczny, ale przede wszystkim funkcjonalny.

podjazd

Funkcjonalna i estetyczna nawierzchnia

Podjazd do garażu warto utwardzić z kilku powodów. Przede wszystkim będzie on zdecydowanie bardziej użyteczny. Twardą powierzchnię pod nogami docenimy na pewno w czasie opadów deszczu i śniegu, kiedy ani my, ani samochód nie będziemy grzęźli w błocie. Zdecydowanie łatwiejsze jest również utrzymanie takich nawierzchni w czystości. Dostępne na rynku materiały dają możliwość estetycznego zagospodarowania przestrzeni, zatem podjazd może stać się integralną częścią otoczenia. Nie musimy się również obawiać o jego przyszłość – wybierając wysokiej jakości materiały, możemy mieć pewność, że będzie nam służył przez długie lata.

Utwardzenie gruntu

Grząski i nierówny podjazd możemy utwardzić kilkoma sposobami. Najlepszym rozwiązaniem jest wykonanie trwałego podjazdu z kostki, bruku lub płyt betonowych, jednak nie zawsze pozwalają nam na to fundusze. W celu utwardzenia podłoża warto najpierw wykonać drenaż, a następnie usypać warstwę wierzchnią. Wykorzystać możemy do tego żwir, gruz betonowy lub tłuczeń. Przygotowana w ten sposób nawierzchnia będzie skutecznie odprowadzać wodę odpadową i zniweluje powstawanie grząskich terenów. W przyszłości będzie ona również dobrą podbudową dla materiałów trwałych. Niezależnie od wybranego przez nas materiału należy bowiem zadbać o właściwe utwardzenie gruntu, które zapobiegnie zapadaniu się podjazdu.

podjazd

Wybór materiału

Na rynku dostępne są różnego rodzaju materiały przeznaczone do utwardzania powierzchni. Różnią się one wyglądem, parametrami oraz sposobem ułożenia. W naszym krajobrazie materiałem cieszącym się największą popularnością jest kostka brukowa. Na jej korzyść przemawia przede wszystkim stosunkowo niska cena, duża trwałość oraz mnogość dostępnych wzorów i kolorów. Wybierając ten materiał, możemy na podjeździe stworzyć niepowtarzalne wzory, które staną się ciekawym elementem aranżacji przestrzeni wokół domu. Na podjazdach świetnie sprawdza się również bruk klinkierowy. Cechuje się on dużą wytrzymałością – zarówno na działanie czynników atmosferycznych, jak i uszkodzenia mechaniczne. Wybierając materiał na podjazd, weźmy pod uwagę jego odporność na działanie olejów, benzyny, kwasów i różnego rodzaju detergentów, które stosujemy w samochodzie.