icon
03.03 - niedziela niehandlowa. Kupuj na castorama.pl
icon
03.03 - niedziela niehandlowa. Kupuj na castorama.pl

Jak wybrać dobre kable rozruchowe?

Kable rozruchowe to element, który pozwoli nam uruchomić nasz samochód w sytuacji, gdy jego akumulator ulegnie rozładowaniu. Dlatego też warto dobrze przemyśleć ich parametry przed zakupem tak, aby pasowały do naszego pojazdu. Jak wybrać kabel rozruchowy, żeby służył nam przez długi czas?

kable rozruchoweKable rozruchowe – jaki amperaż wybrać?

Amperaż to najważniejsze kryterium wyboru kabli rozruchowych – to on decyduje o tym, do jakiego samochodu możemy je podłączyć. Najczęściej spotykamy się z przewodami wytrzymującymi napięcie od 100 do 200 amperów. Nie należą one jednak do najtrwalszych – tego typu kable rozruchowe mogą nie wystarczyć nawet do odpalenia silnika benzynowego.

Jeśli chcemy używać je do uruchamiana silnika diesla, potrzebujemy kabli rozruchowych o większej mocy – dzięki temu nie ulegną one stopieniu przy próbie odpalenia tego rodzaju silnika. Najlepiej sprawdzą się w tej roli przewody o natężeniu równym 400-600 amperów i więcej. Warto również sprawdzić informacje znajdujące się na akumulatorze – w ten sposób z łatwością wybierzemy produkt, który będzie pasować do naszego samochodu.

Przekrój i długość – jakie kable rozruchowe kupić?

Grubsze kable zapewniają lepsze przewodzenie prądu. Warto jednak zaznaczyć, że znaczenie ma wyłącznie grubość rdzenia, a nie jego izolacji. Jaki przekrój będzie odpowiedni do ładowania akumulatora samochodu osobowego? W przypadku modelu benzynowego wystarczą przewody rozruchowe o średnicy 16 mm. Do samochodów z silnikiem diesla nadają się z kolei kable o przekroju równym 25–35 mm.

Porada eksperta

Jak rozpoznać, jaką grubością cechuje się rdzeń kabla rozruchowego? Można to sprawdzić, oglądając miejsce, w którym przewód łączy się z zaciskiem.

kable rozruchoweJeśli chodzi o długość przewodów, do uruchomienia samochodu osobowego nadają się kable długie na 2,5–3 m – wystarczą one do podłączenia 2 baterii, które znajdują się w standardowych samochodach. Pamiętajmy jednak o tym, że im dłuższy kabel, tym większy opór, a w związku z tym większe straty prądu. Co więcej, im dłuższy przewód, tym większą średnicą powinien się on cechować.

Materiał i jakość wykonania kabli rozruchowych

Najlepsze kable rozruchowe są wykonane z linki miedzianej, która jest nie tylko elastyczna, lecz również odporna na urazy mechaniczne i zerwanie. Poza tym cechuje się ona również dobrymi właściwościami przewodzącymi prąd. Warto także zwrócić uwagę na materiał, z którego wyprodukowano izolację kabla – powinna to być dobrej jakości guma. Istotne są też zaczepy.

KABLE ROZRUCHOWE K2 400 ANajtrwalsze przewody rozruchowe to te, które posiadają zaczepy wytworzone z miedzi i z metalu i te, których powierzchnię powleczono dodatkową, silikonową powłoką.

Jak sprawdzimy jakość wykonania przewodów rozruchowych? Możemy to poznać po mocowaniu przewodu – jeśli jest on solidny, narzędzie będzie nam służyć przez lata. O wytrzymałości elementu świadczy także płynna praca sprężyn – dzięki temu będą się one odznaczać mocnym chwytem. Warto również sprawdzić to, czy miedziany rdzeń jest dobrze zaciśnięty w mocowaniach.

 

Data publikacji: 29.10.2017