Produkty

Jak dbać o akumulator samochodowy?

Jak dbać o akumulator samochodowy?

Aby samochód prawidłowo służył przez długi czas, należy odpowiednio o niego dbać. Wymieniać olej i filtry, uzupełniać płyny eksploatacyjne oraz sprawdzać stan hamulców. Jednak często zapominamy, że równie istotną rolę odgrywa akumulator – póki auto odpala, nie myślimy o nim, a to właśnie staranne użytkowanie i dbanie o baterię pomaga znacząco wydłużyć jej żywotność. Jak to robić?

Akumulator – jak długo powinien służyć?

akumulatorO akumulatorze przypominamy sobie najczęściej wtedy, kiedy zimą całkowicie się rozładuje i uniemożliwia uruchomienie auta. Oznacza to jednak nic innego, jak to, że nieprawidłowo o niego dbamy. Takie sytuacje znacząco skracają też czas pracy akumulatorów. Normalne użytkowanie samochodu może nam zagwarantować około 5-6 lat działania baterii.

Wartość tę można jednak zwiększyć, jeśli często pokonuje się dłuższe trasy samochodem – wtedy akumulator może się dobrze naładować, co jest niemożliwe na krótkich dystansach, szczególnie jeśli często stoimy w korkach i korzystamy z dodatkowych funkcji auta, jak klimatyzacja, grzanie lub podgrzewanie szyb. Nie oznacza to jednak, że jeżdżąc po mieście jesteśmy skazani na krótsze życie baterii – wystarczy, jeśli będziemy ją regularnie doładowywali.

Jak doładowywać akumulator?

akumulator w samochodziePrzede wszystkim musimy najpierw sprawdzić, jakie jest napięcie akumulatora – będzie to łatwe, jeśli skorzystamy z testera akumulatorowego. Jeśli wskazana wartość jest niższa niż 12,5 V, wówczas warto go doładować. Jednocześnie musimy pamiętać, że groźne dla baterii jest też jej przeładowanie (powyżej 14,4 V). Nie jest to jednak proste – najczęściej za takie zjawisko odpowiedzialny jest jednak źle działający alternator lub regulator napięcia. Aby móc regularnie podładowywać akumulator, przyda nam się prostownikz tego artykułu dowiemy się, jak go wybrać.

Czysty akumulator sprawniej działa

Akumulator rozładowuje się również przez prądy pełzające, te zaś powstają wtedy, gdy akumulator jest brudny lub wilgotny. Zaśniedziałe klemy mogą natomiast wpłynąć na to, że bateria nie będzie w stanie w pełni się naładować. Dlatego też tak istotne jest regularne czyszczenie akumulatora. Czynność tę wystarczy przeprowadzać raz do roku, jeśli zrobiliśmy to dobrze – niewielkim nakładem energii jesteśmy więc w stanie dodatkowo wydłużyć działanie baterii.

Uwaga!

Akumulator zawiera silnie żrący kwas siarkowy, dlatego należy chronić skórę rąk i oczy przed przypadkowym spryskaniem nim. Używajmy więc przy czynnościach związanych z czyszczeniem baterii rękawiczek i okularów, a papierowe ręczniki i ściereczki, którymi będziemy wycierali poszczególne elementy, po użyciu zapakujmy w woreczek i wyrzućmy.

Na co jeszcze zwrócić uwagę podczas użytkowania akumulatora?

 Prostownik Vorel 12 V 6 A 84 Ah Podczas krótkich tras oszczędzajmy zużycie energii auta. Nie oznacza to, że mamy rezygnować z ogrzewania czy chłodzenia, ale może podgrzewane fotele i tylna szyba już nie są konieczne na 15 minut jazdy. Jeśli wymieniamy akumulator, sprawdźmy w instrukcji samochodu, jaki jest nam potrzebny – kupując za słaby możemy być pewni, że nie poradzi on sobie z wymaganiami auta. Wszelkie dodatki, takie jak np. radio powinny być fabryczne lub rekomendowane przez producenta, w przeciwnym razie mogą one podkradać więcej prądu. Warto też zamocować akumulator w najstabilniejszy możliwy sposób, co zapobiegnie jego przypadkowemu uszkodzeniu.

Doradca Dział Narzędzia

Dział Narzędzia

Powiązane artykuły

Szczelinomierz – wszystko, co powinniśmy o nim wiedzieć

Szczelinomierz – wszystko, co powinniśmy o nim wiedzieć
Szczelinomierz to narzędzie pomiarowe, które ułatwi nam wykonanie wielu prac naprawczych w naszym samochodzie. Dzięki niemu precyzyjnie zmierzymy od...
Czytaj więcej

Rodzaje lewarków samochodowych

Rodzaje lewarków samochodowych
Specyfika jazdy autem wymaga od nas przygotowania na wszelkie nieprzewidziane sytuacje. Stąd na wyposażeniu pojazdu winny znaleźć się na przykład zapa...
Czytaj więcej

Jaki garaż wybrać – blaszany, murowany czy drewniany? Podpowiadamy

Jaki garaż wybrać – blaszany, murowany czy drewniany? Podpowiadamy
Wybór surowca do budowy garażu wcale nie jest oczywisty – zależy od Twoich oczekiwań i budżetu, jakim dysponujesz. Najpopularniejsze są g...
Czytaj więcej

Komentarze

Ocena i komentarz dla:

Jak dbać o akumulator samochodowy?