Jakie drzwi zewnętrzne wybrać? Poznaj nowoczesne drzwi zewnętrzne do domu jednorodzinnego

Drzwi zewnętrzne stanowią w dużej mierze o standardzie mieszkania – pod kątem estetyki, funkcjonalności i bezpieczeństwa. Ich wybór to ważna kwestia zarówno w przypadku mieszkań w blokach, jak i budynków jedno- i wielorodzinnych. Oto na jakie rodzaje drzwi zewnętrznych możemy się zdecydować oraz co powinno decydować o ich ostatecznym wyborze. Jakie drzwi zewnętrzne do domu wybrać? Podpowiadamy!

drzwi

Przejdź do następnych akapitów:

Budowa lub remont domu stawia przed nami wiele wyzwań. Jednym z nich jest odpowiedź na pytanie, jakie drzwi zewnętrzne do domu wybrać? Zanim zdecydujesz się na konkretny model, musisz wziąć pod uwagę wiele aspektów. 

Materiał wykonania – jakie drzwi wejściowe wybrać? 

Drewno – tego rodzaju drzwi wykonywane są najczęściej z drewna sosnowego i świerkowego, choć do produkcji wykorzystuje się także dąb i buk. W wersji antywłamaniowej drewno łączone jest z blachą stalową, która wzmacnia konstrukcję. W celu obniżenia kosztów wykonuje się także drzwi z drewnopochodnych płyt HDF lub MDF. Drzwi zewnętrzne drewniane cechuje ponadczasowe piękno, jak również wysoka izolacyjność cieplna i akustyczna. Niestety ich użytkowanie wymaga stałej konserwacji, ponieważ drewno jest podatne na działanie czynników atmosferycznych. Ich zakup wiąże się też ze sporym wydatkiem.

PVC – drzwi takie wykonywane są z profili wzmacnianych rdzeniem z blachy stalowej ocynkowanej lub aluminium. Ich wnętrze wypełnia się pianką poliuretanową, a warstwę wierzchnią wykańcza najczęściej za pomocą specjalnej okleiny. To wszystko sprawia, że drzwi z PVC są tanie, a przy tym lekkie i wytrzymałe. Ich zaletą jest też łatwy montaż i równie łatwe utrzymanie w czystości. Ponadto wyróżniają się świetną izolacyjnością cieplną i akustyczną. Do wad zaliczymy z kolei niezbyt wyszukaną stylistykę i brak możliwości naprawy drzwi w przypadku ich zniszczenia.

Włókno szklane – takie drzwi łączą w sobie cechy modeli drewnianych i tych wykonanych z PVC. Dzięki wypełnieniu z pianki poliuretanowej świetnie utrzymują ciepło i zatrzymują dźwięki. Do tego są lekkie, odporne na uszkodzenia mechaniczne i działanie warunków atmosferycznych. Stanowią doskonałą imitację drewna, lecz nie wymagają regularnej konserwacji. Ich największą wadą jest jednak bardzo wysoka cena, która nie przysparza im popularności.

drzwi

Aluminium – drzwi takie wykonywane są z wielokomorowych profili, ocieplanych na cztery różne sposoby: pianką poliuretanową, styropianem, wełną mineralną lub poliamidem. Są wyjątkowo sztywne, podobnie jak drzwi z włókna szklanego, lecz znacznie mniej odporne na wszelkie uszkodzenia mechaniczne. Do ich zalet zaliczymy przede wszystkim dobrą izolacyjność akustyczną i odporność na warunki pogodowe. Podobnie jak w przypadku PVC i tutaj nie możemy liczyć na wysoką estetykę skrzydeł, które są wykańczane okleiną, anodowane lub malowane proszkowo.

Stal – tego rodzaju drzwi zewnętrzne wykonywane są ze stali ocynkowanej, podobnie jak ich ościeżnice, ramy i ruszt – konstrukcja taka sprawia, że skrzydła stalowe stanowią doskonałą ochronę antywłamaniową, a przy tym są stosunkowo tanie. Są trudne do sforsowania dla złodzieja, szczególnie w wersji wzmacnianej prętami ze stali hartowanej. Z tego względu są też wyjątkowo ciężkie, co jednak nie stanowi w tym przypadku dużej niedogodności. Drzwi stalowe mogą być wykończone folią PVC lub specjalną okładziną z płyt HDF, lub MDF, świetnie imitując drewno.

Bezpieczne drzwi zewnętrzne – jakie wybrać? 

Podczas wyboru drzwi zewnętrznych ponad ich estetykę powinniśmy przedkładać głównie to, jaki poziom bezpieczeństwa jest nam w stanie zapewnić dane skrzydło. Dużą rolę odgrywa tutaj solidność wykonania danego modelu, a także system wielopunktowego ryglowania drzwi przy użyciu trudnych do sforsowania zamków – w przypadku drzwi wejściowych powinniśmy zdecydować się na przynajmniej 3-punktowe ryglowanie. Największe znaczenie ma jednak tutaj klasa zakupionego przez nas modelu, zgodna z europejską normą PN-EN 14351-1+A1:2010. Certyfikat nadany konkretnemu skrzydłu świadczy o jego właściwościach. I tak:

  • Klasa 1 – to drzwi standardowe, które opierają się użyciu siły fizycznej,
  • Klasa 2 – to drzwi o podwyższonej wytrzymałości, które opierają się użyciu siły fizycznej i prostych narzędzi,
  • Klasa 3 – to drzwi antywłamaniowe, które opierają się użyciu prostych narzędzi i łomu,
  • Klasa 4 – to drzwi antywłamaniowe, które opierają się użyciu wszystkich prostych i bardziej zaawansowanych narzędzi (łomów, pilarek, wiertarek),
  •  Klasa 5 i 6 – to drzwi pancerne, stosowane głównie w takich miejscach jak banki.

Drzwi klasy 1 i 2 to dobre rozwiązanie w przypadku mieszkań w blokach. Drzwi klasy 3 w przypadku domów szeregowych na zamkniętych osiedlach, a te klasy 4 to najlepsza propozycja do domów jednorodzinnych usytuowanych na otwartych terenach miejskich i wiejskich.

Dobre drzwi? Odporne na czynniki zewnętrzne

Dobre drzwi zewnętrzne do domu są odporne na czynniki zewnętrze. Mowa tutaj przede wszystkim o deszczu i wietrze, które mogą nie tylko prowadzić do niszczenia konstrukcji samego skrzydła, ale także dostawać się przez nie do wnętrza. Z tego względu bardzo istotna jest wysoka wodoszczelność drzwi. W tym przypadku również możemy mówić o klasach – na poszczególnych produktach powinniśmy znaleźć symbole od 0 do 9, gdzie 0 oznacza skrzydło o najmniejszej, a 9 o największej wodoszczelności. Drzwi, które chcemy wykorzystać na zewnątrz budynku, powinny cechować się przynajmniej 3 klasą. O szczelność drzwi wejściowych warto też zadbać we własnym zakresie, szczególnie przed nadejściem zimy. 

drzwi

Izolacja cieplna i akustyczna – dlaczego jest taka ważna?

Równie istotnym parametrem podczas wyboru drzwi wejściowych jest współczynnik przenikania ciepła, który nie powinien być wyższy niż 2,6 W/(m2*K) i – co bardzo ważne – powinien odnosić się do całej konstrukcji, a nie pojedynczych obszarów konkretnego skrzydła. Jeśli zaś chodzi o dźwiękoszczelność, powinna się ona zamykać w przedziale od 30 do 42 dB – im większy jest ten parametr, tym mniej dźwięków trafia do wnętrza. Na dobrą izolację akustyczną mają wpływ także uszczelki, które powinny znaleźć się na ościeżnicy lub samym skrzydle.

Jakie drzwi zewnętrzne do domu? Wybierz odpowiednie wymiary!

Szerokość drzwi zewnętrznych w świetle ościeżnicy nie powinna być mniejsza niż 90 cm, ich wysokość powinna z kolei wynosić minimalnie 200 cm (to warunki normowane przez przepisy Ministerstwa Infrastruktury – więcej w tym artykule). Oba wymiary są bardzo istotne dla komfortowego korzystania z drzwi – swobodnego przechodzenia oraz przenoszenia przez nie pożądanych elementów, np. mebli. Zarówno szerokość, jak i wysokość mogą być nieco odmienne od standardowych, lecz cena takiego indywidualnego zamówienia jest około dwukrotnie większa.

Jakie drzwi zewnętrzne? Wygląd również ma znaczenie!

W przypadku drzwi zewnętrznych ich wygląd schodzi nieco na dalszy plan, co oczywiście nie oznacza, że nie jest kwestią istotną. Skrzydło wejściowe, podobnie jak pozostałe elementy widoczne z zewnątrz, stanowią wizytówkę naszego domu. Kluczem jest ich dopasowanie do charakteru budynku. Drzwi zewnętrzne należy dostosować przede wszystkim do elewacji i ścian wewnętrznych – możemy tutaj postawić zarówno na model w podobnym tonie kolorystycznym, jak i w odcieniu kontrastującym ze ścianami i tym samym bardziej wyróżniającym skrzydło na tle reszty. Drzwi wejściowe wyjątkowo dobrze prezentują się także wówczas, gdy ich stylistyka jest zbliżona do wyglądu zastosowanego pokrycia dachowego. W domach tradycyjnych o stonowanej stylistyce sprawdzą się z pewnością drzwi drewniane i imitujące drewno. Do budynków bardziej nowoczesnych, świetnie pasować będą natomiast różnokolorowe drzwi stalowe, z PVC czy aluminium. Zastosowanie w skrzydłach zewnętrznych przeszkleń zależy zaś głównie od naszych indywidualnych potrzeb i upodobań – sprawdzają się one zarówno w wizji tradycyjnej, jak i nowoczesnej.

Teraz już wiesz, jakie drzwi wejściowe do domu wybrać. Zapoznaj się z naszą ofertą. Znajdziesz tam wszystkie rodzaj drzwi i z pewnością znajdziesz dla siebie idealny produkt!