Produkty

Jak zamontować drzwi zewnętrzne?

Jak zamontować drzwi zewnętrzne?

Drzwi wejściowe to jeden z najczęściej użytkowanych elementów budynku. Oczywiste jest, że aby dobrze służyły nam przez długie lata, muszą być nie tylko estetycznie wykonane, ale także prawidłowo zamocowane. Oto wszystkie istotne aspekty montażu drzwi zewnętrznych, które pozwolą nam cieszyć się ich pełną użytecznością.

Niezbędne narzędzia:

- poziomica,
- młotek,
- nóż,
- wkrętarka,
- śrubokręt,
- wiertarka,
- zestaw kluczy imbusowych
- kątownik,
- pistolet do silikonu.

Niezbędne akcesoria:

- kotwy montażowe,
- kliny drewniane,
- taśma malarska,
- pianka montażowa,
- silikon,
- klej montażowy,
- listwy rozporowe.

Drzwi zewnętrzne stalowe Splendoor Gaja 80 cm lewe orzech szlachetny
Drzwi zewnętrzne stalowe Splendoor Gaja

Montaż drzwi zewnętrznych a rodzaj ściany

To, jak osadzimy drzwi wejściowe prowadzące do domu, determinuje konstrukcja ścian danego budynku. Zgodnie z tym, czy ściana jest jedno-, dwu-, czy trójwarstwowa, powinniśmy odpowiednio usytuować skrzydło w przygotowanym wcześniej otworze, pamiętając jednocześnie o wyeliminowaniu obwodowego mostka termicznego.

Ściany jednowarstwowe – ościeżnicę z drzwiami należy zamontować w połowie grubości muru.

Ściany dwuwarstwowe – ościeżnicę z drzwiami należy zamontować jak najbliżej zewnętrznej krawędzi muru.

Ściany trójwarstwowe – ościeżnicę z drzwiami należy zamontować w warstwie ocieplenia.

Prace przygotowawcze

Posiadając wiedzę na temat rodzaju ścian oraz odpowiedniego sposobu osadzenia drzwi, możemy przystąpić do wstępnych prac montażowych. Naszym pierwszym krokiem powinno być dokładne sprawdzenie wymiarów otworu, który został przygotowany do montażu ościeżnicy ze skrzydłem zewnętrznym. Aby futryna mogła być swobodnie i prawidłowo zamocowana, każda ze stron otworu powinna posiadać o 1-1,5 cm większy wymiar niż analogiczna krawędź zewnętrzna ościeżnicy. Naszym zadaniem jest też właściwe przygotowanie samego otworu. Powinien być on otynkowany, oczyszczony i zagruntowany, a jednocześnie suchy i równy. Jeśli jest nieotynkowany i nie do końca równy, ościeżnicę z drzwiami należy zabezpieczyć po osadzeniu folią polietylenową.

Porada eksperta:

Zanim przystąpimy do montażu drzwi wejściowych, powinniśmy dokładnie sprawdzić, czy w zestawie, który zakupiliśmy, znajdują się wszystkie niezbędne elementy instalacyjne i użytkowe, w tym komponenty zamka. Jeśli czegoś brakuje, powinniśmy dokonać zwrotu drzwi i ościeżnicy.

Drzwi zewnętrzne stalowe Splendoor Szafir 90 cm lewe antracyt
Drzwi zewnętrzne stalowe Splendoor Szafir

Wstępny montaż ościeżnicy i weryfikacja pracy drzwi

Po sprawdzeniu wymiarów otworu oraz jego przygotowaniu, możemy przystąpić do osadzenia w nim ościeżnicy. Umieszczamy ją w otworze zgodnie z rodzajem ściany, a następnie unieruchamiamy ją w nim, stosując drewniane kliny. Kolejny nasz krok polega na zweryfikowaniu położenie futryny przy użyciu poziomicy. Jeśli któraś z krawędzi nie ma dostatecznego pionu lub poziomu, regulujemy jej położenie poprzez delikatne dobijanie klinów. Bardzo ważne jest również sprawdzenie poprawności otwieranie się i zamykania skrzydła. Warto tutaj zwrócić szczególną uwagę na prawidłowe funkcjonowanie zamków i rygli. Zarówno podczas otwierania, jak i zamykania niedopuszczalne są jakiekolwiek opory, niezależnie od tego, czy są to drzwi zewnętrzne drewniane czy stalowe. Należy pamiętać również o tym, że przestrzeń oddzielająca skrzydło od ościeżnicy powinna być równa na całej długości. Niepoprawne funkcjonowanie drzwi może wymagać ponownej korekcji ustawienia ościeżnicy. Kiedy wszystkie czynności przebiegną sprawnie, na dalszym etapie prac drzwi możemy zdjąć z zawiasów.

Właściwy montaż ościeżnicy

Teraz czas na wywiercenie w ścianie otworów, w których znajdą się kotwy montażowe. Przez otwory w ościeżnicy nawiercamy dziury w ścianie i osadzamy w nich kotwy, dokręcając je delikatnie przy użyciu odpowiedniego klucza. Kotwy montażowe umieszcza się w bocznych krawędziach futryny (minimalnie trzy) oraz w jej górnej krawędzi (minimalnie jedną). W zależności od wytrzymałości materiału, z jakiego została wykonana ściana, powinny one wchodzić w mur na głębokość od 10 do 20 cm.

Porada eksperta:

Zanim przystąpimy do wykonywania otworów w ścianie pod kotwy montażowe, warto dokładnie sprawdzić nie tylko pion i poziom położenia ościeżnicy,
ale także jej kąty, używając kątownika.

Drzwi zewnętrzne stalowe pełne Linea 80 cm prawe antracyt
Drzwi zewnętrzne stalowe pełne Linea 80 cm prawe antracyt
Drzwi wejściowe stalowe WSL-1000PP 90 cm prawe orzech
Drzwi wejściowe stalowe WSL-1000PP

Usztywnienie konstrukcji

Aby zainstalowana przez nas ościeżnica nie została poruszona w żadną ze stron, należy ją odpowiednio usztywnić. Bardzo istotną rolę odgrywają tutaj listwy rozporowe, które należy umieścić pomiędzy wewnętrznymi bokami futryny, a więc tak zwanymi stojakami ościeżnicy. Listwy mocuje się w tej samej linii, podkładając pod ich krawędzie podkładki z filcu lub grubej tektury, które skutecznie zabezpieczą futrynę przed zniszczeniem – powinno być ich co najmniej 3. Następnie zgodnie z ustalonym poziomem podłogi wewnątrz budynku mocujemy próg skrzydła przy użyciu specjalnego kleju montażowego. Warto przy tym dodać, że wysokość nadproża drzwi zewnętrznych powinna wynosić minimalnie 2,22 m.

Aplikacja pianki montażowej

Po usztywnieniu całej konstrukcji możemy zabezpieczyć ościeżnicę taśmą malarską. Dzięki temu możemy przejść do bardzo ważnej czynności, jaką jest wypełnienie pianką montażową przestrzeni znajdującej się pomiędzy ościeżnicą a murem. Zanim jednak przystąpimy do tego zadania, warto nie tylko zabezpieczyć futrynę taśmą malarską, ale także oczyścić, a następnie zwilżyć szczelinę, którą zamierzamy wypełnić, spryskując ją delikatnie wodą – proces ten ma na celu zwiększenie przyczepności nanoszonej przez nas pianki montażowej. Do wypełnienia szczeliny używamy pianki niskoprężnej, którą należy zaaplikować jedynie do połowy ze względu na to, iż po czasie zwiększy ona swoją objętość.

Prace wykończeniowe

Aby drzwi wejściowe do mieszkania, domu czy innego budynku były gotowe do użytkowania, należy ponownie osadzić je na zawiasach ościeżnicy, zamontować w nich szyldy i klamkę, usunąć nadmiar pianki montażowej oraz pozbyć się drewnianych klinów i taśmy malarskiej. O ile możemy wcześniej przygotować samo skrzydło, o tyle z ostatecznymi zabiegami musimy zaczekać ok. 24 godzin. Po tym czasie możemy się spodziewać zastygnięcia pianki, a dopiero wówczas możemy przystąpić do pozbycia się jej nadmiaru oraz wyeliminowania klinów. Co więcej, miejsca, w których znajdowały się drewniane elementy, należy również wypełnić tą samą pianką niskoprężną. Na koniec pozostaje ostateczne zweryfikowanie poprawności funkcjonowania naszego skrzydła wejściowego i ewentualne skorygowanie jego pracy poprzez regulację zawiasów. Pamiętajmy o tym, że przestrzeń znajdująca się pomiędzy futryną a skrzydłem nie powinna być większa niż 0,5 mm. Nie zapominajmy również o odpowiednim uszczelnieniu drzwi zewnętrznych – możemy tego dokonać, stosując specjalne uszczelki obwodowe z gumy lub termoplastycznego tworzywa bądź też wykorzystując silikon.

Drzwi przeciwpożarowe Classic 80 cm
Drzwi przeciwpożarowe Classic 80 cm

Montaż drzwi technicznych i przeciwpożarowych

Jeśli chcemy, aby nasze skrzydło wejściowe stanowiły drzwi techniczne lub typowe drzwi przeciwpożarowe, podczas ich montażu powinniśmy przestrzegać dokładnie tych samych zasad, co w przypadku standardowych drzwi zewnętrznych. Postępując więc zgodnie z opisanymi wyżej krokami, będziemy w stanie skutecznie zamontować dowolny rodzaj skrzydła zewnętrznego w każdym budynku.

Drzwi przeciwpożarowe DL88 EI30 1010 x 2050 mm prawe
Drzwi przeciwpożarowe DL88 EI30 1010 x 2050 mm prawe

Porada eksperta:

Pamiętajmy o tym, że wszelkie prace związane z montażem drzwi zewnętrznych należy wykonywać od początku do końca zgodnie z zaleceniami
producenta danego skrzydła wejściowego. Tylko takie podejście jest podstawą do ewentualnych roszczeń gwarancyjnych wobec konkretnego produktu.

Doradca Dział Budowlany

Dział Budowlany

Powiązane artykuły

Wybieramy drzwi wejściowe do mieszkania, domu i lokalu

Wybieramy drzwi wejściowe do mieszkania, domu i lokalu
Drzwi wejściowe powinny być przede wszystkim dobrze izolujące oraz odporne na uszkodzenia. Jednak to, jakie będą najlepsze, zależy również od tego, gd...
Czytaj więcej

Materiały do ocieplania drzwi zewnętrznych

Materiały do ocieplania drzwi zewnętrznych
Drzwi zewnętrzne to jeden z tych elementów wykończenia domu, który zaraz obok szczelnych okien powinien zapewniać wysoką izolację termiczną budynku. D...
Czytaj więcej

Kiedy należy montować drzwi zewnętrzne i wewnętrzne

Kiedy należy montować drzwi zewnętrzne i wewnętrzne
Z uwagi na to, że miejscem szczególnie narażonym na utratę ciepła w budynku jest okolica otworów drzwiowych, ich montaż powinniśmy wykonywać nie tylko...
Czytaj więcej

Komentarze

Ocena
1 komentarz
10.03.2019
nie chciałem sam wstawiać drzwi, bo mialem przykład znajomego, który porwał się z motyką na słońce. Kiepsko to wyszło. W domu hulał wiatr. Dobry montaż jest równie ważny jak dobrej jakości drzwi

Ocena i komentarz dla:

Jak zamontować drzwi zewnętrzne?