Jak wstawić drzwi wejściowe? Montaż drzwi zewnętrznych krok po kroku

Drzwi wejściowe to jeden z najczęściej użytkowanych elementów budynku. Aby dobrze służyły nam przez długie lata, muszą być nie tylko estetycznie wykonane, ale także prawidłowo zamocowane. Z poniższego artykuły dowiesz się, jakie narzędzia będą Ci potrzebne, jak zamontować drzwi zewnętrzne na różnych rodzajach ścian, a także jak prawidłowo usztywnić konstrukcję.

Przejdź do następnych akapitów:

Wymiana drzwi wejściowych to praca, do której należy się solidnie przygotować. Zanim do niej przystąpisz, przygotuj narzędzia oraz akcesoria potrzebne do montażu.

Niezbędne narzędzia:

Niezbędne akcesoria:

Montaż drzwi zewnętrznych a rodzaj ściany

To, jak osadzisz drzwi wejściowe prowadzące do domu, determinuje konstrukcja ścian danego budynku. Zgodnie z tym, czy ściana jest jedno-, dwu-, czy trójwarstwowa, musisz odpowiednio usytuować skrzydło w przygotowanym wcześniej otworze, pamiętając jednocześnie o wyeliminowaniu obwodowego mostka termicznego.

Jak wygląda montaż drzwi zewnętrznych w zależności od rodzaju ściany?

  • Ściany jednowarstwowe – ościeżnicę z drzwiami należy zamontować w połowie grubości muru.

  • Ściany dwuwarstwowe – ościeżnicę z drzwiami należy zamontować jak najbliżej zewnętrznej krawędzi muru.

  • Ściany trójwarstwowe – ościeżnicę z drzwiami należy zamontować w warstwie ocieplenia.

montaz-drzwi-zewnetrznych

Wymiana drzwi zewnętrznych – prace przygotowawcze

Posiadając wiedzę na temat rodzaju ścian oraz odpowiedniego sposobu osadzenia drzwi, możesz rozpocząć wstępny montaż drzwi zewnętrznych. Twoim pierwszym krokiem powinno być dokładne sprawdzenie wymiarów otworu, który został przygotowany do montażu ościeżnicy ze skrzydłem zewnętrznym. Aby futryna mogła być swobodnie i prawidłowo zamocowana, każda ze stron otworu powinna posiadać o 1-1,5 cm większy wymiar niż analogiczna krawędź zewnętrzna ościeżnicy. Twoim zadaniem jest też właściwe przygotowanie samego otworu. Powinien być on otynkowany, oczyszczony i zagruntowany, a jednocześnie suchy i równy. Jeśli jest nieotynkowany i nie do końca równy, ościeżnicę z drzwiami należy zabezpieczyć po osadzeniu folią polietylenową.

Porada eksperta:

Zanim przystąpimy do montażu drzwi wejściowych, powinniśmy dokładnie sprawdzić, czy w zestawie, który zakupiliśmy, znajdują się wszystkie niezbędne elementy instalacyjne i użytkowe, w tym komponenty zamka. Jeśli czegoś brakuje, powinniśmy dokonać zwrotu drzwi i ościeżnicy.

Montaż drzwi wewnętrznych krok po kroku

Gdy masz już wszystkie narzędzia i akcesoria oraz zakończyłeś prace przygotowawcze, możesz przejść do kolejnych etapów wymiany drzwi wejściowych.

Wstępny montaż ościeżnicy i weryfikacja pracy drzwi

Po sprawdzeniu wymiarów otworu oraz jego przygotowaniu możemy przystąpić do osadzenia w nim ościeżnicy. Umieszczamy ją w otworze zgodnie z rodzajem ściany, a następnie unieruchamiamy ją w nim, stosując drewniane kliny. 

Kolejny nasz krok polega na zweryfikowaniu położenia futryny przy użyciu poziomicy. Jeśli któraś z krawędzi nie ma dostatecznego pionu lub poziomu, regulujemy jej położenie poprzez delikatne dobijanie klinów. Bardzo ważne jest również sprawdzenie poprawności otwieranie się i zamykania skrzydła. Warto tutaj zwrócić szczególną uwagę na prawidłowe funkcjonowanie zamków i rygli. Zarówno podczas otwierania, jak i zamykania niedopuszczalne są jakiekolwiek opory, niezależnie od tego, czy są to drzwi zewnętrzne drewniane, czy stalowe. 

Należy pamiętać również o tym, że przestrzeń oddzielająca skrzydło od ościeżnicy powinna być równa na całej długości. Niepoprawne funkcjonowanie drzwi może wymagać ponownej korekcji ustawienia ościeżnicy. Kiedy wszystkie czynności przebiegną sprawnie, na dalszym etapie prac drzwi możemy zdjąć z zawiasów.

Właściwy montaż ościeżnicy

Teraz czas na wywiercenie w ścianie otworów, w których znajdą się kotwy montażowe. Przez otwory w ościeżnicy nawiercamy dziury w ścianie i osadzamy w nich kotwy, dokręcając je delikatnie przy użyciu odpowiedniego klucza. Kotwy montażowe umieszcza się w bocznych krawędziach futryny (minimalnie trzy) oraz w jej górnej krawędzi (minimalnie jedną). W zależności od wytrzymałości materiału, z jakiego została wykonana ściana, powinny one wchodzić w mur na głębokość od 10 do 20 cm.

Porada eksperta:

Zanim przystąpimy do wykonywania otworów w ścianie pod kotwy montażowe, warto dokładnie sprawdzić nie tylko pion i poziom położenia ościeżnicy,
ale także jej kąty, używając kątownika.

Usztywnienie konstrukcji

Aby zainstalowana przez nas ościeżnica nie została poruszona w żadną ze stron, należy ją odpowiednio usztywnić. Bardzo istotną rolę odgrywają tutaj listwy rozporowe, które należy umieścić pomiędzy wewnętrznymi bokami futryny, a więc tak zwanymi stojakami ościeżnicy. Listwy mocuje się w tej samej linii, podkładając pod ich krawędzie podkładki z filcu lub grubej tektury, które skutecznie zabezpieczą futrynę przed zniszczeniem – powinno być ich co najmniej 3. Następnie zgodnie z ustalonym poziomem podłogi wewnątrz budynku mocujemy próg skrzydła przy użyciu specjalnego kleju montażowego. Warto przy tym dodać, że wysokość nadproża drzwi zewnętrznych powinna wynosić minimalnie 2,22 m.

Aplikacja pianki montażowej

Po usztywnieniu całej konstrukcji możemy zabezpieczyć ościeżnicę taśmą malarską. Dzięki temu możemy przejść do bardzo ważnej czynności, jaką jest wypełnienie pianką montażową przestrzeni znajdującej się pomiędzy ościeżnicą a murem. Zanim jednak przystąpimy do tego zadania, warto nie tylko zabezpieczyć futrynę taśmą malarską, ale także oczyścić, a następnie zwilżyć szczelinę, którą zamierzamy wypełnić, spryskując ją delikatnie wodą – proces ten ma na celu zwiększenie przyczepności nanoszonej przez nas pianki montażowej. Do wypełnienia szczeliny używamy pianki niskoprężnej, którą należy zaaplikować jedynie do połowy ze względu na to, iż po czasie zwiększy ona swoją objętość.

montaz-drzwi-zewnetrznych

Prace wykończeniowe

Aby drzwi wejściowe do mieszkania, domu czy innego budynku były gotowe do użytkowania, należy ponownie osadzić je na zawiasach ościeżnicy, zamontować w nich szyldy i klamkę, usunąć nadmiar pianki montażowej oraz pozbyć się drewnianych klinów i taśmy malarskiej. O ile możemy wcześniej przygotować samo skrzydło, o tyle z ostatecznymi zabiegami musimy zaczekać ok. 24 godzin. Po tym czasie możemy się spodziewać zastygnięcia pianki, a dopiero wówczas możemy przystąpić do pozbycia się jej nadmiaru oraz wyeliminowania klinów. 

Co więcej, miejsca, w których znajdowały się drewniane elementy, należy również wypełnić tą samą pianką niskoprężną. Na koniec pozostaje ostateczne zweryfikowanie poprawności funkcjonowania naszego skrzydła wejściowego i ewentualne skorygowanie jego pracy poprzez regulację zawiasów. Pamiętajmy o tym, że przestrzeń znajdująca się pomiędzy futryną a skrzydłem nie powinna być większa niż 0,5 mm. Nie zapominajmy również o odpowiednim uszczelnieniu drzwi zewnętrznych – możemy tego dokonać, stosując specjalne uszczelki obwodowe z gumy lub termoplastycznego tworzywa bądź też wykorzystując silikon.

Montaż drzwi technicznych i przeciwpożarowych

Jeśli chcesz, aby Twoje skrzydło wejściowe stanowiły drzwi techniczne lub typowe drzwi przeciwpożarowe, podczas ich montażu powinieneś przestrzegać dokładnie tych samych zasad, co w przypadku standardowych drzwi zewnętrznych. Postępując więc zgodnie z opisanymi wyżej krokami, będziesz w stanie skutecznie zamontować dowolny rodzaj skrzydła zewnętrznego w każdym budynku.

Porada eksperta:

Pamiętajmy o tym, że wszelkie prace związane z montażem drzwi zewnętrznych należy wykonywać od początku do końca zgodnie z zaleceniami
producenta danego skrzydła wejściowego. Tylko takie podejście jest podstawą do ewentualnych roszczeń gwarancyjnych wobec konkretnego produktu.

Montaż drzwi zewnętrznych – podsumowanie

Samodzielna wymiana drzwi wejściowych nie jest niemożliwa, ale wymaga przygotowania się pod względem merytorycznym i sprzętowym. Należy również przestrzegać ostępów czasowych pomiędzy poszczególnymi etapami prac oraz zachowania precyzji. Możesz również zamówić profesjonalny montaż drzwi zewnętrznych. Cena takiej usługi waha się między 800 a 1400 zł. 

Data publikacji: 08.09.2016