Jak wymienić szybę w drzwiach

Przeszklenia w drzwiach to często spotykane elementy dekoracyjne – dodają uroku i lekkości. Niestety zdarza się i tak, że szyba ulegnie zniszczeniu – pęknie czy zupełnie się stłucze. Aby skrzydło mogło spełniać wtedy właściwie swoją rolę, uszkodzony element powinniśmy zastąpić nowym. Podpowiadamy, jak zrobić to samodzielnie.

Jak wymienić szybę w drzwiach

Co będzie nam potrzebne

Aby wymienić szybkę w drzwiach na nową, potrzebne będą podstawowe narzędzia i akcesoria, wśród nich nożyk tapicerski, miarka, taśma malarskasilikon szklarski oraz wyciskacz do kartuszy. Podstawowym elementem będzie jednak nowe przeszklenie – należy więc zaopatrzyć się we fragment szkła odpowiadający rozmiarom otworowi w drzwiach, który nim wypełnimy. Będzie to jednak możliwe dopiero po usunięciu starej szyby i zmierzeniu wysokości i szerokości otworu.

Przeczytaj także: Wymiana szyby w drzwiach – czy to się opłaca?

Wymiana szyby w drzwiach krok po kroku

W pierwszej kolejności przystępujemy do usunięcia starej szyby. Będzie to oznaczało konieczność usunięcia listewek, które ją przytrzymują. W takim wypadku oklejamy drzwi dookoła deszczułek taśmą malarską, która zabezpieczy powierzchnię drzwi przed przypadkowym uszkodzeniem. Następnie za pomocą nożyka podważamy delikatnie listewki, przerywając tym samym warstwę kleju, która posłużyła do ich zamocowania. Pamiętajmy jednak, że listewki będziemy później z powrotem mocować w tym samym miejscu – uważajmy więc, by nie uszkodzić ich podczas usuwania.

Przystępujemy do pomiarów otworu, które pozwolą nam na zakup odpowiedniego kawałka nowego szkła. Otwór mierzymy wzdłuż i wszerz – nowy element powinien być o ok. 2 mm węższy i krótszy niż sam otwór.

Zanim jednak zamocujemy nowy element, konieczne będzie oczyszczenie miejsca, w którym zostanie on zamocowany. Usuwamy wszelkie pozostałości kleju, którym przymocowana została poprzednia szyba.

Następnie w przygotowane miejsce aplikujemy silikon szklarskiPrzykładamy nową szybę i mocno dociskamy, by osiadła w otworze.

Jak wymienić szybę w drzwiach

Możemy teraz usunąć z drzwi taśmę malarską, a brzegi nowego przeszklenia oraz samego otworu – w miejscu, gdzie znajdowały się wcześniej listewki – pokrywamy równomiernie silikonem. Ostrożnie przyklejamy odczepione wcześniej listwy. Aby dobrze przylgnęły do powierzchni drzwi, mocno je dociskamy. Pamiętajmy też, by na bieżąco usuwać nadmiar silikonu wydostającego się spod listew – pomocna będzie w tym celu szmatka nasączona octem.

Zobacz też: Zalety skrzydeł modułowych

Gdy nowa szyba znajduje się już na swoim miejscu, pozostaje nam jedynie przetarcie jej kawałkiem materiału lub ręcznikiem papierowym nasączonym preparatem do szyb.