icon
03.03 - niedziela niehandlowa. Kupuj na castorama.pl
icon
03.03 - niedziela niehandlowa. Kupuj na castorama.pl

Posadzki z żywicy – czy nadają się do wnętrz?

Posadzki żywiczne do niedawna spotykaliśmy głównie w obiektach przemysłowych czy w różnych miejscach publicznych. Jednak ostatnio stały się także bardzo modnym i praktycznym elementem wystroju nowoczesnych wnętrz.

Posadzki z żywicy – czy nadają się do wnętrz?

Rodzaje posadzek z żywicy

Na rynku spotkać można różne rodzaje posadzek z żywicy, w szczególności epoksydowe, poliuretanowe, poliestrowe oraz akrylowe. We wnętrzach wykorzystuje się głównie posadzki epoksydowe lub poliuretanowe. Wybór między nimi zwykle zależy od zasobności naszego portfela oraz oczekiwanego efektu.

Przeczytaj także: Kiedy zdecydować się na dywan w kuchni

Cechy posadzek z żywicy

Charakterystyczną cechą posadzek żywicznych jest to, że tworzą równą powierzchnię bez widocznych łączeń. Mają one dużą odporność na uszkodzenia mechaniczne, działanie kwasów oraz detergentów. Po utwardzeniu są całkowicie nietoksyczne, wodoszczelne i łatwe do utrzymania w czystości. Ich niewątpliwą zaletą jest także krótki czas wykonania i dobra przyczepność do podłoża.

Posadzki z żywicy mogą być łączone z innymi materiałami, możemy im nadawać bardzo różne kolory, możemy także uzyskać różnorodnie efekty przy wykańczaniu powierzchni. Dzięki takim posadzkom mamy szansę uwidocznić cechy surowego betonu z wylewki poprzez położenie transparentnej warstwy żywicy, co pozwoli ukazać zatopione wzory, muszle czy kamienie. Możemy także utworzyć jednolitą, jasną błyszcząca posadzkę, rozświetlającą i powiększającą optycznie pomieszczenie.

Rodzaje posadzek z żywicy

Posadzki epoksydowe są twarde, czyli bardziej podatne na zarysowania, ale też znacznie tańsze od pozostałych rodzajów. Ich początkowy wygląd jest bardzo podobny do poliuretanowych, jednakże z upływem czasu łatwiej ulegają one zarysowaniom i mogą żółknąć pod wpływem promieni słonecznych. W tych posadzkach, aby uzyskać efekt połysku, trzeba dodatkowo nałożyć warstwę lakieru.

Posadzki z żywic poliuretanowych możemy, w zależności od naszego wyboru, wykończyć na połysk, w macie lub w półmacie. Są one elastyczne, a więc mniej podatne na zarysowania, trwałe i całkowicie odporne na promieniowanie UV. Poliuretanowe posadzki najlepiej nadają się do stosowania przy wodnym ogrzewaniu podłogowym. Są one jednak znacznie droższe od posadzek z żywic epoksydowych.

Koszt położenia 1 m2 posadzki z żywicy waha się od około 150 do 300 zł, w zależności od rodzaju użytego materiału.

Posadzki z żywicy – czy nadają się do wnętrz?

Układanie posadzki żywicznej

Położenie posadzki żywicznej wymaga odpowiedniego przygotowania powierzchni. Najczęściej wykonuje się na podłodze wylewkę betonową. Musi ona być idealnie wypoziomowana, oczyszczona, odpylona i zaimpregnowana. Beton nie może być zbyt świeży, po jego wylaniu odczekujemy więc około 4 tygodnie. Jego wilgotność musi wynosić poniżej 5%.

Zobacz też: Różnica między panelami a deską trójwarstwową

Posadzka z żywicy może być:

wylewana na zagruntowanej powierzchni i rozprowadzana równomiernie, np. szpachlą albo maszynowo,

- zacierana, np. stalową packą.

Posadzka wylewana ma grubość około 1,5 do 4 mm, natomiast zacierana – około 4 do 8 mm i posiada gęstszą konsystencję.

Posadzkę wylewaną możemy uzyskać w wersji jednobarwnej, strukturalnej (satynowej z połyskiem), metalicznej lub z jednolitymi czy barwnymi płatkami.

Podłoga żywiczna zacierana może być rodzaju krystalicznego (przezroczyste kulki zalane żywicą), terakotowego (z łamanym kruszywem marmurowym czy granitowym) albo tworzyć tzw. kamienny dywan (różnokolorowe kruszywo zalane żywicą).

Pamiętajmy, że po jakimś czasie posadzki z żywicy tracą swój pierwotny połysk, dlatego powinno się je co kilka lat polerować.