Jaki fotel bujany wybrać?

Fotel bujany wielu z nas kojarzy się z czasami dzieciństwa, gdy mebel ten był największą atrakcją związaną z wizytami u dziadków. Tymczasem nie odszedł on w zapomnienie i różne jego wersje dostępne są na rynku meblarskim. Oto wybór foteli bujanych, z którego możemy wybrać najbardziej nas interesujący.

tradycyjny fotel bujany

Moda na fotele bujane

Trudno powiedzieć, żeby taka panowała. W nowoczesnych, często minimalistycznych wnętrzach nie ma miejsca na bujany fotel, tym bardziej że kojarzy się on z zamierzchłymi czasami. Nie wszyscy jednak wiedzą, że oferta foteli bujanych jest obecnie tak duża, że nietrudno znaleźć model, który z łatwością wtopi się w najbardziej modernistyczną stylizację wnętrza. Nie trzeba dodawać, że mebel tego typu zapewnia komfortowy odpoczynek i relaks. Oto spośród jakich modeli foteli bujanych możemy wybierać.

Klasyczne piękno

Klasyczne bujaki, takie, jakimi pamiętamy je z dawnych lat, nie odeszły do lamusa. Na rynku znajdziemy meble do złudzenia przypominające te stare i wzorujące się na ich stylu.

Typowo klasyczny fotel bujany wykonany jest z giętego drewna i siatki, która pokrywa jego siedzisko oraz oparcie. Takie modele mają swój urok, są dobrej jakości, a ich ceny są przystępne. Wybór wzbogacony jest przez różne kolory zastosowanego drewna oraz odmienne materiały użyte do wykonania siedzisk i oparć. Alternatywą dla przewiewnej siatki jest np. tapicerka wykonana z tkaniny lub ekoskóry.

Klasyczny fotel bujany znajdziemy także w nowym, bardziej nowoczesnym wydaniu. Zachowana jest tutaj forma typowego fotela bujanego, jednak inne materiały zostały wykorzystane przy jego produkcji. Drewno zastępuje np. gięta stal chromowana i membrana. Stalowe płozy uzupełnione są także stoperami zamontowanymi z przodu i z tyłu, które zapobiegają nadmiernym wychyleniom i wywrotce.

Tradycyjny fotel w wersji bujanej

Na rynku znajdziemy także inny rodzaj foteli bujanych. W roli tej zostały osadzone zwykłe fotele, które producenci uzupełnili jedynie odpowiednio wyprofilowanymi płozami. Fotele takie nie mają odchylonego oparcia jak tradycyjne bujaki, a ich siedziska często wykończone są miękkimi poduchami.

fotel bujany

Fotele nowoczesne

Wśród całej gamy foteli bujanych należy wspomnieć również o modernistycznych, które ani formą, ani kolorem nie przypominają foteli bujanych, jakie znamy. Wśród takich oryginalnych projektów znajdziemy fotele dwuosobowe, na których możemy się także położyć, lub elektryczne. Nowoczesne siedziska wyposażone są w poduchy służące jako podnóżki albo wykonane z jednego tylko kawałka wytrzymałego tworzywa. Do oryginalnych pomysłów należy również wiszący fotel bujany czy wygodna, luksusowa, bujana leżanka.

Również przyszłe mamy znajdą coś stworzonego z myślą o nich. Do nowatorskich należy projekt łączący w jednej konstrukcji fotel dla rodzica czy opiekuna i kołyskę dla dziecka.

Fotel bujany w ogrodzie

Na bujanym fotelu możemy cieszyć się chwilą również w ogrodzie. Najlepiej sprawdzi się w tych warunkach fotel wiklinowy o klasycznej formie. Wystarczy miękka poduszka ułożona na siedzisku i wygodne miejsce relaksu jest gotowe. Możemy umiejscowić je zarówno wśród ogrodowej roślinności, jak i na tarasie czy werandzie.

 

Data publikacji: 20.11.2014