Strona główna

Strzałka w prawo

Materiały budowlane

Strzałka w prawo

Cegły, bloczki i pustaki

Strzałka w prawo

Nadproża

Strzałka w prawo

Nadproża

Odpowiednio dobrane nadproża są niezbędnym elementem konstrukcyjnym każdego budynku. Nadproże to umieszczone nad otworem w ścianie wzmocnienie, które może być wykonane z wielu różnych materiałów.

Filtry

Nadproża

Odpowiednio dobrane nadproża są niezbędnym elementem konstrukcyjnym każdego budynku. Nadproże to umieszczone nad otworem w ścianie wzmocnienie, które może być wykonane z wielu różnych materiałów.

5 prod.

SortujSortuj

Sortuj

Strzałka wstecz

Zobacz więcej Cegły, bloczki i pustaki

Wyświetlanie 5 z 5 produktów

Jaką funkcję spełnia nadproże dla konstrukcji domu?

Odpowiednio dobrane nadproża są niezbędnym elementem konstrukcyjnym każdego budynku. Nadproże to umieszczone nad otworem w ścianie wzmocnienie, które może być wykonane z wielu różnych materiałów. Montuje się je równolegle do progu lub parapetu. Jego zadanie polega na przenoszeniu obciążenia znad otworu na sąsiednie mury. Dzięki temu konstrukcja pozostaje wyważona i zmniejsza się ryzyko zawalenia.

Takie elementy stosuje się przede wszystkim nad wnękami drzwiowymi i okiennymi. Montowane są również przy ściankach działowych i ścianach nośnych budynku. Jednak nadproża powinny znajdować się nad każdym otworem ściennym, który może osłabiać konstrukcję budynku – czyli również na przykład nad bramą garażową czy otwartym przejściem między pomieszczeniami. Do wzmocnienia za pomocą nadproża kwalifikują się wszystkie wnęki, przejścia i otwarte przestrzenie między murami, które w świetle swojej szerokości nie przekraczają około dwóch i pół metra. Szersze wnęki tym bardziej należy wzmocnić – stosowane są do tego specjalne nadproża stalowe.

Wybór solidnego nadproża nad drzwiami i oknami jest bardzo istotny, a każdy błąd może Cię niestety wiele kosztować w przyszłości. Dobrze osadzone i izolowane nadproże znacznie zmniejsza ryzyko pojawiania się zawilgoceń na ścianach. Zapewnia ono bezpieczną i stabilną konstrukcję. Choć mogłoby się wydawać, że to niewiele, skutki zaniedbania tego aspektu konstrukcji mogą być katastrofalne.

Źle dobrane nadprożenad drzwi może powodować powstawanie mostków termicznych – miejsc o zwiększonej utracie ciepła. W ten sposób pogarsza się ogólny bilans cieplny budynku, a do powstałych szpar przedostaje się wilgoć. W dalszej perspektywie może to nawet doprowadzić do pęknięcia i zawalenia się murów. Najbardziej pozytywny scenariusz obejmuje co najmniej zmniejszenie ich wytrzymałości.

Nadproże nad drzwi, okna, ściany nośne i działowe – spośród jakich rozwiązań możesz wybierać?

Zależnie od szerokości otworu i materiału, z jakiego stworzone są ściany, można wybrać różne kształty i rodzaje nadproży. W sklepach Castorama chętnie pomożemy Ci w wyborze optymalnego rozwiązania, abyś mógł solidnie wykończyć swój dom. Zanim wybierzesz odpowiednie nadproże do swojego projektu, poznaj najpopularniejsze rodzaje i materiały stosowane do wykonania nadproży.

Już podczas rozmieszczania elementów konstrukcyjnych budynku – jeszcze na etapie projektu – warto zastanowić się nad koniecznością przygotowania nadproży. O długości i rozmieszczeniu tych elementów musisz pomyśleć wcześniej. Etap murowania ścian to ostateczny termin na jakiekolwiek zmiany w tej części projektu.

Najprostszy użytkowy podział wykonywanych wzmocnień otworów ściennych można przeprowadzić ze względu właśnie na miejsce i przeznaczenie wnęki. Możemy zatem rozmawiać o nadprożach w ścianie nośnej i działowej, nadprożach wnęk drzwiowych, okiennych, nadprożach nad innego rodzaju wejścia i bramy, a także nadprożach nad otwartymi wnękami.

Choć bez wątpienia nadproże nad drzwi może mieć nieco inne parametry i konstrukcję niż nadproża otwartych wnęk, to podzielenie tematu na takie kategorie jest mało użyteczne w praktyce. Dużo częściej spotkasz nazwy grup nadproży oparte na materiale i sposobie wykonania konkretnej belki wzmacniającej.

W ten sposób rozpoznasz między innymi nadproża murowane i drewniane, stalowe, żelbetowe, a nawet z pustaków ceramicznych. Ciekawą propozycją są gotowe nadproża, przygotowane w formie prefabrykowanych elementów, często do budowy systemowej.

Gotowe nadproża prefabrykowane

Wspomniane wcześniej gotowe nadproża możesz kupić jako fabrycznie przygotowane kształtki. W przeciwieństwie do pozostałych rodzajów nie powstają bezpośrednio na budowie, ale są odlewane lub docinane do idealnego kształtu. Wśród najpopularniejszych kształtek z pewnością spotkasz nadproże typu L lub nadproże U, które zalewasz w środku zbrojonym betonem podczas mocowania. Można je określić także jako zespolone nadproża murowane.

Montaż gotowych nadproży z fabryki jest zdecydowanie szybszy niż przygotowanie wszystkich innych nadproży. Niestety przy elementach sporych rozmiarów może się okazać, że będzie Ci potrzebny dźwig. Sama ich cena jest dużo wyższa niż koszt wykonania nadproża w inny sposób. Tak jak każde podobne nadproże wymagają dodatkowej izolacji.

Inne popularne rodzaje nadproży

Zanim na rynku pojawiły się prefabrykaty, wszystkie wzmocnienia powstawały w zgoła inny sposób. Do tej pory często wykonuje się nadproża z tradycyjnych materiałów. Przykładem może być nadproże drewniane w formie pojedynczej beli drewnianej, która została odpowiednio dobrana i przygotowana.

Zdecydowanie częściej możesz zobaczyć jednak nadproża żelbetowe. To oczywiście mieszanka betonu ze zbrojeniem w postaci stalowego pręta. Mimo niełatwego procesu wykonania nadal jest to jedno z popularniejszych rozwiązań. Nadproże żelbetowe jest stabilne i pewne, a jeśli odpowiednio wykonasz izolację, skutecznie zabezpieczy Twoje mury przed niszczycielską siłą wilgoci.

Nadproża murowane również mogą mieć zbrojenie – ale nie muszą. Często zamiast tego wykonuje się niezbrojone nadproże murowane w kształcie łuku. Do podparcia konstrukcji na czas wiązania się surowca buduje się wtedy drewniane podpory. Efekt jest bardzo dekoracyjny i może zostać wykorzystany w aranżacji, szczególnie w tradycyjnie urządzonych wnętrzach.