Jak skutecznie wyczyścić zasłony prysznicowe?

Kąpiel może być przyjemnym, odświeżającym i relaksującym rytuałem, jednak pod warunkiem, że zadbamy o czystość nie tylko wanny i brodzika, ale także zasłony prysznicowej. To właśnie na niej często zbierają się zabrudzenia, osad kamienny czy drobnoustroje – co zrobić, aby ją doczyścić i aby zawsze była świeża i estetyczna?

czysta zasłona prysznicowaRegularne dbanie o zasłonę

Aby uniknąć trwałych plam i przebarwień zasłon prysznicowych:

- regularnie przecierajmy zasłonę – przy użyciu delikatnych detergentów lub naturalnych środków na bazie octu czy sody oczyszczonej,

- po każdej kąpieli rozłóżmy lub wytrzyjmy zasłonę, tak aby w jej zagięciach nie gromadziła się wilgoć,

- po każdej kąpieli otwórzmy drzwi lub okno w łazience – wilgoć wyparuje i nie będzie osadzała się na zasłonie, dzięki czemu zmniejszymy ryzyko zagrzybienia,

- raz lub kilka razy w miesiącu zdejmijmy zasłonę i zamoczmy ją w wodzie z detergentem, dokładnie czyszcząc. Następnie ją rozwieszamy tak, aby całkowicie wyschła.

Czyszczenie zabrudzeń

Nie każdy pamięta o tym, że samo przepłukanie i przetarcie zasłon nie eliminuje wszystkich zabrudzeń – i warto od czasu do czasu solidnie ją doczyścić.

Zasłony wykonane z PCV lub poliestru najlepiej co najmniej raz na kilka tygodni zdjąć, rozłożyć na płaskiej powierzchni i dokładnie wyczyścić z obu stron. Można użyć do tego szczoteczki nasączonej octem lub też popularnych emulsji czy mleczek czyszczących. W trudniejszych przypadkach warto użyć specjalnych preparatów dezynfekujących lub przeciwpleśniowych, pamiętając o użyciu ochronnych, gumowych rękawic. Dzięki temu usuniemy osady z kamienia i drobne zabrudzenia, zanim te trwale przebarwią i zniszczą kurtynę. Zasłonę z tworzywa sztucznego można także prać w pralce, pamiętając jednak, by wybrać niską temperaturę prania (zwykle nie wyższą niż 40°C) i program przeznaczony do materiałów syntetycznych. Jeśli znajdują się na niej większe zabrudzenia, do proszku warto dodać także kilka łyżek sody szczotka szorującaoczyszczonej lub około szklankę octu.

Podobnie postępujemy z zasłonami bawełnianymi – do ich czyszczenia używamy mydła lub delikatnych środków piorących. Zasłony prysznicowe wykonane z bawełny także zazwyczaj można prać w pralce – jeśli producent nie zaznaczył inaczej, nawet w temperaturze 60°C. Do prania także można dodać odrobinę sody oczyszczonej. Aby uchronić zasłony przed pojawieniem się pleśni, warto zadbać o ich rozwieszanie i suszenie, ale po wyjęciu z pralki możemy także profilaktycznie zanurzyć zasłony w mocno osolonej wodzie z dodatkiem sody – to powinno uchronić tkaninę przed zapleśnieniem.

 

Data publikacji: 03.12.2015