icon
03.03 - niedziela niehandlowa. Kupuj na castorama.pl
icon
03.03 - niedziela niehandlowa. Kupuj na castorama.pl

Pranie zasłony prysznicowej w pralce

Zasłona prysznicowa to niewątpliwie jeden z elementów dekoracyjnych w Twojej łazienki. Spełnia funkcję nie tylko praktyczną, zapobiegającą rozchlapywaniu się wody podczas prysznica, ale przede wszystkim spełnia funkcję estetyczną. Czy chcesz dowiedzieć się, jak wygląda pranie zasłony prysznicowej w pralce, by służyły ci jak najdłużej? Zapoznaj się z naszymi poradami.

Przejdź do następnych akapitów:

Pranie zasłony prysznicowej w pralce czy jest bezpieczne?

Pewnie nieraz zastanawiałeś się, czy wypranie zasłony prysznicowej w pralce jest całkowicie bezpieczne. Być może zastanawiałeś się też, czy lepiej zrobić to ręcznie, czy może jednak ułatwić sobie zadanie i wrzucić ją po prostu do pralki. Na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi. W zależności od tego, z jakiego materiału została wykonana zasłona prysznicowa, którą wybrałeś do swojej łazienki, musisz zapoznać się z zasadami jej prania. 

Większość zasłon prysznicowych można prać w pralce, o ile zachowasz wszelkie zasady bezpieczeństwa. Zatem zanim wrzucisz swoją zasłonę do pralki, przeczytaj instrukcję jej prania. Zagwarantuje Ci to bezpieczeństwo oraz długi czas użytkowania. 

Pranie zasłony prysznicowej to nie tylko potrzeba, a nawet konieczność. By dobrze czuć się w swojej łazience, musisz zadbać o czystość. Wiadomo, że regularnie sprząta się toaletę, prysznic czy wannę, ale czy pamiętasz, by tak samo często wyczyścić zasłonę prysznicową? Nieprana zasłona prysznicowa może okazać się doskonałym miejscem dla rozwoju bakterii i grzybów. Nie pozwól, by te opanowały Twoją łazienkę, dlatego w czasie porządków, należycie zadbaj również o elementy dekoracyjne.

Przeczytaj również: Projekt małej łazienki – praktyczne wskazówki

Jak prać zasłony prysznicowe w pralce – wybrane materiały

Zasłona prysznicowa może być wykonana z najróżniejszych materiałów. Na rynku dostępne są zasłony wykonane z poliestru, bawełny lub także grubsze z weluru. W zależności od tego, z jakiego materiału została wykonana Twoja zasłona prysznicowa, musisz dostosować metodę prania do jej potrzeb. Z całą pewnością jednak musisz pamiętać, by choć raz na kilka tygodni (na przykład raz w miesiącu) bardzo dokładnie wyczyścić lub wyprać swoją zasłonę, by ta nie stała się siedliskiem dla bakterii i grzybów.

Jak prać zasłony z poliestru? Te z powodzeniem mogą być prane w pralce. Bezpiecznie ją wyczyścisz, wybierając program do prania tkanin delikatnych, na temperaturę nie wyższą niż 40 stopni Celsjusza.

Bardzo łatwe w praniu są również zasłony wykonane z bawełny. Jak można się domyślić, zdecydowana większość ubrań wykonana jest z bawełny, bądź tej tkaniny z domieszką innych materiałów. Zatem pranie ich w pralce nie powinno przysporzyć ci większych zmartwień i o ile producent nie informuje inaczej, ten rodzaj materiału możesz bezpiecznie prać w pralce nawet do 60 stopni Celsjusza. Taka temperatura gwarantuje usunięcie zdecydowanej większości drobnoustrojów, które mogłyby znaleźć się w bawełnie schronienie.

pranie-zaslony-prysznicowej-w-pralcepranie-zaslony-prysznicowej-w-pralcepranie-zaslony-prysznicowej-w-pralcepranie-zaslony-prysznicowej-w-pralce

Sprawdź także: Meble do łazienki – sprawdź kolekcję mebli GoodHome Avela

Zasłony welurowe, z metalowymi kółkami i zaciemniające – jak je prać?

Jak prać zasłony welurowe? Najlepiej w wodzie o temperaturze maksymalnie 30 stopni. Jeśli obawiasz się, że materiał się zniszczy, welur bardzo dokładnie wyczyścić możesz także szczoteczką i wodą z dodatkiem delikatnego detergentu. 

A jak prać zasłony z metalowymi kółkami? Najlepiej zabezpieczone, np. poszewką od poduszki. Wrzucając zasłonkę do poszewki, unikniesz zaciągnięć materiału podczas wirowania – uderzające przelotki mogą nieźle hałasować, ale i uszkodzić pralkę.

Z kolei jak prać zasłony zaciemniające? Koniecznie w pralce! To ciężki materiał, którego nie dasz rady dokładnie wyprać ręcznie. Pamiętaj jednak, by zrobić to w niższej temperaturze – max. 30 stopni.

Pranie zasłony prysznicowej w pralce – na to zwróć uwagę!

Na co powinieneś zwrócić uwagę, piorąc zasłoną prysznicową w pralce? Z całą pewnością na oznaczenia, które przygotował na metce bądź opakowaniu producent danej zasłony. Wypranie jej w zbyt wysokiej temperaturze może spowodować trwałe uszkodzenia, natomiast wypranie w zbyt niskiej temperaturze może nie odnieść pożądanego efektu. 

Stosując się do zaleceń producenta Twoja zasłona, z całą pewnością będzie Ci służyć przez długie lata. Oprócz podstawowych zasad prania bardzo ważne jest też dokładne wysuszenie zasłony, po jej wyczyszczeniu. Pozostawienie zasłony niewysuszonej może spowodować rozwój pleśni, a tym samym zniszczenie nawet najdroższej tkaniny. 

Zainspiruj się: Idealne rozwiązania w tradycyjnym stylu – sprawdź meble łazienkowe Perma

Pranie zasłony prysznicowej – inne metody czyszczenia

Jak sam na pewno wiesz, każda tkanina czy tworzywo ma swoje unikalne właściwości. W związku z tym pranie każdej z nich może się nieco od siebie różnić. Zdecydowana większość tkanin nadaje się do prania w pralce. Jeśli jednak obawiasz się zniszczenia delikatnego tworzywa, wybrać możesz inne metody czyszczenia zasłon prysznicowych.

Zasłony z poliestru

Jeśli jesteś posiadaczem zasłony z poliestru, pamiętaj, by choć raz na kilka tygodni zdjąć ją, rozłożyć na płasko na podłodze i z obu stron bardzo dokładnie wyszorować wodą z delikatnym detergentem szczoteczką. Jeśli jesteś zwolennikiem naturalnych rozwiązań, możesz to zrobić także wodą z dodatkiem octu.

Zwykły ocet znakomicie poradzi sobie z nalotem oraz ewentualnymi ciemnymi plamami, jakie mogą pojawić się na zasłonie prysznicowej. Z całą pewnością poradzi sobie z białymi śladami z mydła oraz pozostałościami po twardej wodzie. Ocet możesz rozcieńczyć w wodzie i przetrzeć zasłonę gąbeczką bądź szczoteczką. Możesz go także dodać do pralki i uprać zasłonę jak zwykle. W celu zapobiegnięcia pleśnieniu zasłony możesz również kilka razy w tygodniu spryskiwać zasłonę octem.

pranie-zaslony-prysznicowej-w-pralcepranie-zaslony-prysznicowej-w-pralcepranie-zaslony-prysznicowej-w-pralcepranie-zaslony-prysznicowej-w-pralce

Zasłony z PCV

Dla zasłon wykonanych z PCV bardzo niebezpieczną sytuacją jest zabrudzenie grzybami lub zaciekami z wody i mydła. Tylko regularne czyszczenie z wodą z detergentem uchroni Twoją zasłonę przed szybkim zniszczeniem. Raz na jakiś czas dobrze jest także przeczyścić taką zasłonę detergentem przeciwpleśniowym lub antybakteryjnym.

Zasłona bawełniana

Zasłonę bawełnianą można bardzo łatwo wyczyścić również przy użyciu mydła. Jeśli jednak wolisz metody naturalne, sięgnij po odrobinę sody oczyszczonej. W przypadku zasłony wykonanej z bawełny pamiętaj, by po czyszczeniu bardzo dokładnie wysuszyć ją – uchroni to materiał przed pleśnieniem.

Stawiając na naturalne środki czystości, do odświeżenia zasłony prysznicowej możesz użyć także soku z cytryny. Kwaśny sok doskonale poradzi sobie z pleśnią, rozjaśni i wybieli zasłoną prysznicową, by ta wyglądała ponownie jak nowa. Oprócz tego łazienka nabierze świeżego cytrusowego zapachu, czyniąc kąpiel przyjemniejszą.

Nawet najpiękniejsze zasłony i ekskluzywna łazienka potrzebuje regularnego dbania o czystość! By Twoja łazienka zachwycała higieniczną czystością, możesz sięgnąć po gotowe środki czyszczące lub tradycyjne, domowe metody, które również są skuteczne.

Data publikacji: 03.12.2015

Data aktualizacji: 29.11.2022