Czym wyczyścić kabinę prysznicową? Skuteczne sposoby

Dbasz o higienę Twojej kabiny prysznicowej i chcesz, aby była czysta i błyszcząca? Z czasem na jej ściankach i drzwiach może pojawić się uporczywy kamień i osady z mydła, które są trudne do usunięcia. Dzisiaj podpowiemy Ci, czym wyczyścić kabinę prysznicową, aby odzyskać jej blask i świeżość.

Mycie kabiny prysznicowejMycie kabiny prysznicowejMycie kabiny prysznicowejMycie kabiny prysznicowej

Czym wyczyścić kabinę prysznicową - domowe sposoby

Zanim sięgniesz po specjalistyczne preparaty, warto wypróbować domowe sposoby. Do czyszczenia kabiny prysznicowej możesz użyć składników, które są łatwo dostępne, bezpieczne dla zdrowia i środowiska. To ekonomiczna opcja, która pozwala utrzymać czyste powierzchnie przy minimalnym wysiłku i kosztach. Oto, czym umyć kabinę prysznicową ze szkła:

Ocet i woda – wlej ocet winny do butelki ze spryskiwaczem, a następnie rozcieńcz go wodą w proporcji 1:1. Spryskaj tą mieszanką kabinę prysznicową, pozostaw na kilka minut, a następnie przetrzyj gąbką lub miękką szmatką i spłucz wodą.

Pasta z sody oczyszczonej i wody – wymieszaj sodę oczyszczoną z niewielką ilością wody, aby utworzyć pastę. Nałóż ja na zabrudzone powierzchnie i pozostaw na kilka minut, a następnie dokładnie wyczyść i spłucz wodą.

Sok z cytryny i sól – posyp powierzchnię kabiny prysznicowej solą, a następnie wyciśnij sok z cytryny i nałóż go na sól. Pozostaw pastę z soli i soku cytrynowego przez kilka minut, przetrzyj i spłucz wodą.

Jeśli Twoja kabina prysznicowa wykonana jest ze specyficznych materiałów lub powłok, warto unikać silnych środków czyszczących, które mogłyby je uszkodzić. Zawsze sprawdź też instrukcje producenta dotyczące czyszczenia. 

Mycie kabiny prysznicowej płynem do płukania - krok po kroku

Mycie kabiny prysznicowej płynem do płukania (np. do naczyń), to popularny i skuteczny sposób na zachowanie czystości. Będą Ci do tego potrzebne też pewne materiały takie jak: gąbka lub miękka szczoteczka, wiaderko z wodą i ręcznik. Oto jak zrobić to w kilku krokach:

Nanieś płyn na zabrudzone powierzchnie

Można zrobić to na dwa sposoby. Możesz wlać niewielką ilość płynu do mycia naczyń na gąbkę lub miękką szmatkę i nanieść go na ścianki, drzwi i inne obszary kabiny prysznicowej. Albo wlej płyn do butelki z dozownikiem i spryskaj obszary, które wymagają czyszczenia. Równomiernie pokryj powierzchnię. Pozostaw płyn przez kilka minut, aby miał szansę rozpuścić osady z mydła i kamień, a następnie spłucz wodą. 

Wyczyść gąbką lub szczoteczką 

Użyj gąbki lub miękkiej szczotki do starannego przetarcia powierzchni kabiny prysznicowej. Skup się na miejscach, gdzie osady są najbardziej widoczne lub uporczywe. W przypadku trudnych do usunięcia plam lub zabrudzeń, możesz użyć myjki parowej. To skuteczny sposób usuwania trudnych osadów.

Spłucz i wytrzyj 

Po wyczyszczeniu powierzchni kabiny prysznicowej dokładnie spłucz ją wodą. Upewnij się, że usunąłeś cały płyn. Czym umyć kabinę prysznicową, aby nie było smug? Unikaj zwykłych papierowych ręczników lub ręczniczków z włókien do wycierania szkła, ponieważ mogą one pozostawić włókna i smugi. Zamiast tego stosuj miękkie materiały, takie jak mikrofibra. Jest ona delikatna i nie pozostawia włókien, co pomaga w uzyskaniu gładkiej powierzchni.

Aby uniknąć gromadzenia się zabrudzeń i kamienia, regularnie utrzymuj czystość kabiny prysznicowej. Po każdym prysznicu spryskaj ją wodą i przetrzyj szybko, aby usunąć nadmiar wilgoci.

Czyszczenie kabiny prysznicowejCzyszczenie kabiny prysznicowejCzyszczenie kabiny prysznicowejCzyszczenie kabiny prysznicowej

Czyszczenie kabiny prysznicowej - tabletka do zmywarki 

Tabletki do zmywarki mogą być również użyteczne do czyszczenia kabiny prysznicowej, ponieważ, zawarte w nich składniki usuwają osady wodne i kamień. Zanim wypróbujesz taką metodę, upewnij się, że jest ona bezpieczna dla materiałów i powłok w Twojej kabinie prysznicowej.

Aby rozpuścić tabletkę, wlej gorącą wodę do wiaderka i wrzuć ją do środka. Po chwili powinna się ona rozpuścić i uwolnić składniki czyszczące. Następnie postępuj tak, jak w przypadku czyszczenia przy pomocy płynu do płukania. Nanieś roztwór równomiernie na powierzchnię, odczekaj kilka minut. Dokładnie go spłucz i przetrzyj ścianki ściereczką z mikrofibry.

Jak usunąć kamień z prysznica?

Stary kamień na kabinie prysznicowej może być trudny do usunięcia. Cały proces wymaga cierpliwości, a w przypadku szczególnie uporczywych osadów może być koniecznych kilka prób. Możesz wypróbować domowe sposoby, lub użyć płynu do naczyń, a jeśli te metody zawiodą, są jeszcze specjalistyczne środki przeznaczone do usuwania kamienia. W marketach budowlanych takich Castorama znajdziesz szeroki ich wybór.

Stary kamień na kabinie prysznicowej można usunąć za pomocą miękkiej szczotki do czyszczenia, a jeśli nią nie dysponujesz, możesz użyć szczoteczki do zębów. Starannie wyszoruj obszary pokryte kamieniem, unikając zarysowań.

W przypadku kamienia podobnie jak przy innych rodzajach zabrudzeń najlepiej uniknąć jego nadmiernego gromadzenia. Dlatego warto regularnie czyścić kabinę prysznicową i usuwać osady mydlane oraz wodne po każdym prysznicu. Możesz także rozważyć instalację systemu filtrującego wodę.

Co zrobić, jeśli Twoja kabina nadaje się już tylko do wymiany? Jeśli zastanawiasz się czym zastąpić szybę w kabinie prysznicowej, to ciekawą alternatywą dla szkła jest akryl. Szyba akrylowa jest lżejsza i bardziej odporna na uszkodzenia niż szkło, co może być korzystne w przypadku małych dzieci lub osób, które nie chcą ryzykować stłuczenia powierzchni. Jeśli nie chcesz zastąpić szyby, zawsze możesz użyć zasłony prysznicowej. Są one łatwe do zamocowania i dostępne w różnych wzorach i kolorach. Wszystkie te rozwiązania w wielu rodzajach znajdziesz w sklepie Castorama.pl.

Jak usunąć kamień z prysznica?Jak usunąć kamień z prysznica?Jak usunąć kamień z prysznica?Jak usunąć kamień z prysznica?

Czyszczenie kabiny prysznicowej - podsumowanie

Warto zadbać o higienę swojej kabiny prysznicowej i utrzymywać ją w nieskazitelnym stanie, aby cieszyć się jej blaskiem i świeżością. Uporczywe osady z mydła i kamień mogą jednak stanowić wyzwanie. Dlatego też warto wypróbować skuteczne metody czyszczenia, lub płyn do płukania. Jeśli osady są zbyt uporczywe, można też sięgnąć po specjalistyczne środki czyszczące

Szeroki wybór środków czyszczących, a także estetycznych i funkcjonalnych kabin prysznicowych, które ozdobią każdą łazienkę, znajdziesz w Castorama.pl. Warto tam zajrzeć i wybrać rozwiązanie w sam raz do Twoich potrzeb!