icon
03.03 - niedziela niehandlowa. Kupuj na castorama.pl
icon
03.03 - niedziela niehandlowa. Kupuj na castorama.pl

Jak wykonać zadaszenie miejsca postojowego dla samochodu?

Miejsce parkingowe wydzielone na terenie naszej posesji w znacznym stopniu ułatwia ruch pojazdów w jej obrębie. Warto jednak w takim przypadku pomyśleć o zadaszeniu miejsca postojowego, co uchroni nasz samochód przed działaniem czynników atmosferycznych. Pod warunkiem, że wykonanie takiego zadaszenia jest możliwe.

zadaszenie murowane

Gdzie?

Bez względu na to, czy przydomowy parking znajduje się na podjeździe, przed garażem czy przylega do domu, w każdym z tych miejsc wykonanie zadaszenia jest możliwe. Dzisiejsza technologia i dostępne materiały pozwalają przy tym wybudować zadaszenie w dowolnym kształcie i przy zastosowaniu różnych nierozwiązań funkcjonalnych.

Główny cel – ochrona auta

W zależności od wielkości miejsca postojowego i jego usytuowania konstrukcję zadaszenia możemy zaprojektować na wiele sposobów. Najprostszym pomysłem jest postawienie wiaty wspartej na 4 drewnianych lub metalowych słupach, które osadzamy w betonowych fundamentach. Jeżeli całość obudujemy deskami tworzącymi ściany, otrzymamy domowy parking w pełni chroniący nasz samochód przed deszczem i śniegiem. Kształt dachu może być w takich konstrukcjach zarówno płaski, dwuspadowy, jak i jednospadowy. Do pokrycia jego powierzchni można użyć różnych materiałów, jednak najczęściej wybierane są gonty bitumiczne bądź zadaszenie ażurowe.

W przypadku małych podjazdów

Nie zawsze jednak wielkość działki pozwala na wybudowanie takiego zadaszenia. Jeżeli planujemy wykonać ochronę dla samochodu o mniejszych rozmiarach, rozwiązaniem może być zadaszenie wsparte na metalowej konstrukcji pokryte szklanym płaskim dachem. Całość opiera się na 2 lub 4 słupach. Ponadto, gdy wiata znajduje się na podjeździe o niewielkiej powierzchni, wykonanie ścian nie jest zalecane. Dzięki temu cała konstrukcja stworzy otwartą formę, co sprawi, że komunikacja przed domem nie będzie zaburzona i nie powstanie wrażenie utraty wolnego miejsca. Szkło i metal dają równocześnie wrażenie rozwiązania nowoczesnego i przyjemnego w odbiorze.

Często takie zadaszenie stawia się również bezpośrednio przed garażem. Jest to wygodne, zwłaszcza gdy kilkukrotnie w ciągu dnia korzystamy z samochodu.

Gdy przylega do domu

Decydując się na zadaszone miejsce bezpośrednio przylegające do domu, coraz częściej wybieramy wybudowanie wiaty, która jednocześnie może pełnić funkcję tarasu, gdzie podczas pozostawienia samochodu w innym miejscu, możemy także odpocząć. Dobrze, aby konstrukcja komponowała się w takim przypadku z elewacją domu. W tego rodzaju konstrukcjach warto wykorzystać materiały takie jak poliwęglan lub drewno. Pamiętajmy jednak, że jeżeli chcemy z takiego miejsca korzystać również jako z miejsca wypoczynku, nie powinniśmy budować ścian. Natomiast jeżeli nie mamy takich planów, do ich budowy możemy zastosować np. deski kompozytowe układane na wpust i pióro dające bardzo ładny efekt wizualny.

Odwodnienie

Istotnym elementem, o którym często zapominamy przy tego rodzaju projektach, jest wykonanie odwodnienia. Jest to ważne zwłaszcza w przypadku zadaszonych miejsc postojowych dla dwóch lub trzech samochodów, ponieważ duża powierzchnia dachu sprawia, że ilość spływającej wody będzie podczas ulewnych deszczów niemała. Dlatego warto zamontować rynny i zapewnić sprawne odprowadzanie wody, co uchroni nas przed niepotrzebnym zalewaniem terenu w bezpośredniej bliskości miejsca postojowego.

tarcica szalunkowa

Panele słoneczne

Co ciekawe, z każdym rokiem wzrasta popularność montowania na powierzchni zadaszenia paneli słonecznych. Jest to nie tylko rozwiązanie wygodne, ale i praktyczne, ponieważ otrzymana tym sposobem energia może posłużyć m.in. do ogrzewania wody w naszym domu. Solary nie zabierają przy tym miejsca na naszej działce, a ponadto dostęp do nich jest o wiele łatwiejszy, niż w przypadku umiejscowienia ich na dachu domu.

Zadaszone miejsce to nie garaż

Decydując się na zadaszenie miejsca postojowego, pamiętajmy, że nigdy nie zastąpi ono prawdziwego garażu. Jest to istotne zwłaszcza w okresie zimy, kiedy na zewnątrz panują minusowe temperatury. Natomiast tak zabezpieczone miejsce parkingowe jest przydatne, jeżeli często używamy samochodu i każdorazowe wprowadzanie pojazdu do garażu jest kłopotliwe.

 

Data publikacji: 10.09.2015