Produkty

Jaki garaż wybrać?

Jaki garaż wybrać?

Garaż jest pomieszczeniem bardzo praktycznym. Przede wszystkim służy jako schronienie dla naszych samochodów, ale nawet jeśli nie jesteśmy kierowcami, może okazać się bardzo użyteczny. Budowa garażu jest zwykle połączona z budową domu – a że te zwykle stawiamy w pewnej odległości od miasta, samochody zapewniają nam dogodny do niego dojazd. Przedstawiamy poniżej różne typy garażów.

garaż w budynkuChociaż garaże przeznaczone są docelowo dla samochodów, w większości przypadków służą także jako przechowalnia różnych narzędzi czy przedmiotów, które na co dzień nie są nam potrzebne. Często to także schowek na rowery czy np. grilla. W zależności od tego, jakie mamy oczekiwania wobec garażu i jakie funkcje ma on pełnić, możemy wybierać spośród kilku jego rodzajów.

Garaż w budynku

Garaż może być wydzieloną częścią budynku mieszkalnego. Jest wtedy zwykle pomieszczeniem zamkniętym i zadaszonym: posiada ściany zewnętrzne, a wjazd do niego wyposażony jest w bramę. Może posiadać także okna. Z takiego garażu łatwo jest dostać się bezpośrednio do części mieszkalnej budynku, a to duża zaleta podczas niesprzyjającej pogody. Dzięki temu, że jedna ze ścian garażu jest wspólna ze ścianą domu, narażeni jesteśmy na mniejsze koszty. Wybierając projekt domu z garażem w bryle budynku zaoszczędzamy miejsce na działce, na której nie musimy stawiać kolejnej wolnostojącej budowli. Tego typu garaż może być jedno lub dwustanowiskowy.

Garaż wolnostojący

Garaże tego typu są samodzielnymi konstrukcjami, niezależnymi od budynków mieszkalnych. Powinny być wyposażone w oświetlenie oraz wentylację. Można wyróżnić tutaj:

- budynek - tego typu garaż wymaga posiadania większej działki i jest droższy w porównaniu do poprzedniego. Ponieważ jest niezależną nieruchomością, wymaga osobnego pozwolenia na budowę. Aby dobrze prezentował się w pobliżu domu, warto wykończyć go w podobnym stylu – mowa o elewacji i innych elementach zewnętrznych.

- blaszak – tańszą wersją garażu wolnostojącego jest garaż blaszak. Tego typu garaże występują w różnych formach: różnią się rodzajem dachu czy chociażby wykorzystanym rodzajem blachy. Możemy więc zdecydować się na typowy klasyczny blaszak, barwny blaszak akrylowy lub sztywniejszy i mocniejszy garaż z grubszej blachy ocynkowanej ogniskowo obustronnie, która w niezmienionym stanie przetrwa nawet 10 lat (nie wymagając przy tym konserwacji antykorozyjnej).garaż


Wiata garażowa

Jest to rozwiązanie najtańsze spośród wszystkich wymienionych, najmniej skomplikowane, ale też dające mniejsze możliwości. Wiata garażowa składa się z lekkiego szkieletu z drewnianym lub blaszanym dachem. Pasy służące do zaparkowania samochodu zwykle wykłada się kostką. Jeśli powierzchnia wiaty nie przekracza 25 m², nie potrzebujemy na jej postawienie pozwolenia na budowę, a jedynie powinniśmy dokonać zgłoszenia w odpowiednim urzędzie. Wiata nie musi posiadać ścian, chociaż możemy ją w nie zaopatrzyć. Dzięki temu zwiększy się funkcjonalność wiaty, w której będziemy mogli przechować np. narzędzia. Pozwoli to również na utrzymanie wyższej temperatury w obrębie wiaty. Budowla ta może być konstrukcją wolnostojącą oddaloną od budynku, ale może być także z nim połączona, tak by jedna ze ścian domu stanowiła jednocześnie jedną z bocznych ścian wiaty. Tego typu konstrukcja z pewnością zabezpieczy samochód przed opadami deszczu czy śniegu, ale może posłużyć także jedynie jako tymczasowe miejsce postojowe. 

Dla posiadaczy samochodów garaż jest zdecydowanie przydatnym i funkcjonalnym miejscem. Chroni samochód przed szkodliwymi warunkami atmosferycznymi, ale także przed kradzieżą czy aktami wandalizmu. Poza tym może przydać się jako przechowalnia dla wielu innych rzeczy.

Doradca Dział Narzędzia

Dział Narzędzia

Powiązane artykuły

Kiedy wymienić opony w samochodzie? Sprawdzamy bieżnik

Kiedy wymienić opony w samochodzie? Sprawdzamy bieżnik
Bezpieczna jazda powinna być priorytetem każdego kierowcy. Dlatego też niezwykle istotne jest regularne sprawdzanie wszystkich podzespołów auta, a...
Czytaj więcej

Pompki samochodowe do garażu i w trasę – co warto wiedzieć przy ich wyborze?

Pompki samochodowe do garażu i w trasę – co warto wiedzieć przy ich wyborze?
Kiedy jesteśmy w trasie, nie zawsze mamy dostęp do kompresora, który może napompować opony. Co zrobić, gdy w drodze okaże się, że ciśnienie w k...
Czytaj więcej

Miejsce postojowe dla samochodu – o czym warto pamiętać w trakcie prac budowlanych?

Miejsce postojowe dla samochodu – o czym warto pamiętać w trakcie prac budowlanych?
Wydzielenie miejsca postojowego na posesji to coraz częstsza praktyka podczas projektowania zagospodarowania terenu wokół domu. Główną zaletą takiego ...
Czytaj więcej

Komentarze

Ocena i komentarz dla:

Jaki garaż wybrać?