Zyskaj do 200 zł rabatu na całe zakupy online! Sprawdź szczegóły akcji tutaj >>

icon
25.02 - niedziela niehandlowa. Kupuj na castorama.pl
icon
25.02 - niedziela niehandlowa. Kupuj na castorama.pl

Jaki garaż wybrać – blaszany, murowany czy drewniany? Podpowiadamy

Wybór surowca do budowy garażu wcale nie jest oczywisty – zależy od Twoich oczekiwań i budżetu, jakim dysponujesz. Najpopularniejsze są garaże blaszane, drewniane i murowane. Jaki garaż wybrać? Jaki szeroki garaż na dwa auta jest optymalny? Podpowiadamy!

Przejdź do następnych akapitów:

Użyteczny garaż, czyli jaki?

Niezależnie od sposobu wykonania, każdy garaż powinien spełniać swoją główną funkcję, tj. chronić samochód przed działaniem niesprzyjających warunków atmosferycznych. Ponadto każdy solidny garaż będzie pełnił funkcję dodatkowej bariery zabezpieczającej samochód przed ewentualną kradzieżą.

Stopień zabezpieczenia samochodu przed działaniem warunków atmosferycznych lub ingerencją osób trzecich zależy od rodzaju zastosowanych materiałów. Można wyróżnić trzy podstawowe rodzaje garażów: blaszane, drewniane i murowane. Każdy z nich zapewnia inny stopień ochrony przed czynnikami zewnętrznymi. Zależnie od swoich potrzeb możesz zakupić przenośny garaż na samochód (np. blaszany lub drewniany) albo postawić pełnoprawny budynek na solidnych fundamentach (garaż murowany).

W gruncie rzeczy każdy garaż ochroni Twój samochód przed opadami atmosferycznymi, oblodzeniem, a w okresie jesiennym – również przed koniecznością omiatania karoserii z liści. Różnice polegają na wytrzymałości poszczególnych konstrukcji, estetyce ich wyglądu oraz ewentualnych dodatkowych funkcjach, np. możliwości urządzenia kącika gospodarczego do przechowywania narzędzi.

Jaki garaż wybrać na jeden samochód, a jaki garaż na dwa samochody? Poza tym, jaki szeroki garaż na dwa auta jest optymalny? Poznaj nasze rekomendacje.

jaki-garaz-wybrac

Jaki garaż wybrać? Rodzaje garaży

Garaż blaszany

Blacha jest najtańszym rodzajem materiału, który możesz użyć do budowy garażu. Jaki garaż blaszany wybrać? Zasadniczo masz do wyboru dwie opcje: zbudować go samodzielnie lub postawić na gotowe rozwiązanie, czyli skorzystać z usług wyspecjalizowanej firmy, która sama zapewnia potrzebne materiały i montaż.

Garaż blaszany to najprostsza możliwa konstrukcja – stosunkowo lekka i chroniąca samochód przed doraźnym działaniem opadów atmosferycznych lub opadem liści w okresie jesiennym. Garaż blaszany składa się z dwóch podstawowych elementów: blachy trapezowej oraz stelażu, czyli połączonych ze sobą kątowników i ceowników. Blacha jest przytwierdzana do stelażu za pomocą nitów aluminiowych.

Montaż garażu blaszanego wymaga uprzedniego przygotowania podłoża. W takim razie, jaki garaż blaszany wybrać, biorąc pod uwagę mocowanie? Jeśli zależy Ci na trwałej konstrukcji, podłoże możesz wykonać poprzez wylanie wylewki betonowej. Alternatywnym rozwiązaniem jest ułożenie bloczków betonowych w rogach garażu i wysypanie jego środka kruszywem budowlanym.

Garaż wykonany z blachy to najbardziej typowy przenośny garaż na samochód, ponieważ w każdej chwili można go odkręcić od podłoża.

Garaż drewniany

Jeśli zamierzasz postawić garaż w bliskim sąsiedztwie swojego domu, zdecydowanie bardziej estetycznym rozwiązaniem będzie garaż drewniany. Jeśli jesteś majsterkowiczem, drewniany garaż możesz wykonać samodzielnie, ale musisz być pewien swoich umiejętności. W innym wypadku warto skorzystać z usług profesjonalnej firmy.

Garaże drewniane są wykonane z desek – odpowiednio zaimpregnowanych, co zapewnia ochronę przed działaniem czynników atmosferycznych, zbyt szybkim starzeniem się drewna, a także ewentualnym działaniem korników. Garaż drewniany jest też trwalszy od garażu blaszanego. Ze względu na właściwości drewna, temperatura wewnątrz drewnianego garażu nie odbiega w dużym stopniu od temperatury powietrza na zewnątrz – jak ma to miejsce w przypadku garaży blaszanych.

Garaż murowany

Ostatnia propozycja to garaż murowany – z oczywistych względów najbardziej solidny i najlepiej chroniący przed czynnikami zewnętrznymi, jak i niepożądanym dostępem osób trzecich. Jeśli garaż murowany ma stać na działce, jego budowę najlepiej zaplanować na etapie projektowania domu. Najbardziej komfortowym rozwiązaniem jest garaż łączony z domem, z bezpośrednim przejściem z jednego budynku do drugiego.

Jeśli zastanawiasz się jaki garaż na dwa samochody byłby najlepszy, to jest to właśnie garaż murowany. Lista pomysłów, jakie możesz zrealizować przy okazji budowy garażu murowanego, jest nieograniczona. Możesz wybudować garaż na jedno, dwa lub więcej aut, garaż ze stanowiskiem roboczym, garaż z miejscem do przechowywania narzędzi ogrodowych, a nawet garaż z kanałem naprawczym. Co więcej, decydując się na garaż murowany, masz największe pole manewru przy wyborze automatyki do bram.

Jaki szeroki garaż na dwa auta jest optymalny? Przyjmuje się, że minimalna szerokość garażu przeznaczonego do przechowywania dwóch samochodów osobowych powinna wynosić 6 metrów. Jeśli jednak masz taką możliwość, zostaw sobie dodatkowy metr szerokości w zapasie, aby korzystanie z garażu było możliwie najbardziej wygodne. Pamiętaj wówczas o dopasowaniu właściwej bramy garażowej.

jaki-garaz-wybrac

Jaki garaż wybrać? Dopasuj go do swoich potrzeb

Czy wiesz już jaki garaż wybrać, a także jaki szeroki garaż na dwa auta jest idealny? Tak naprawdę wszystko zależy od Twoich oczekiwań. Jeśli dysponujesz niewielkim budżetem, a garaż ma odgrywać rolę ochronną wyłącznie przed opadami atmosferycznymi, wybierz przenośny garaż na samochód (np. garaż blaszany). Garaże blaszane są odpowiednie do przechowywania jednego samochodu.

A jaki garaż na dwa samochody? Jeśli zależy Ci na estetycznej konstrukcji wolnostojącej, wybuduj garaż drewniany. Prawidłowo wykonany i zadbany garaż drewniany posłuży Ci wiele lat. Najpewniejsza konstrukcja to oczywiście garaż murowany, który może być wolnostojący, jak również stanowić dobudówkę do Twojego domu. Wybór należy do Ciebie!

 

Data publikacji: 07.11.2014