icon
03.03 - niedziela niehandlowa. Kupuj na castorama.pl
icon
03.03 - niedziela niehandlowa. Kupuj na castorama.pl

Jak zaplanować i wybudować idealną wiatę garażową?

Planujesz postawić wiatę garażową, ale nie wiesz, od czego zacząć? W tym artykule przeczytasz krok po kroku jak samodzielnie zbudować wiatę garażową oraz jakie narzędzia i materiały będą potrzebne do wykonania tego zadania. Dowiesz się także, jakie są typy konstrukcji wiat garażowych oraz ile może kosztować ich budowa. Czytaj dalej, aby poznać wszystkie niezbędne informacje i w pełni przygotować się do budowy własnej wiaty garażowej.

Jak postawić wiatę garażową – niezbędne materiały i narzędzia

Wiata garażowa to konstrukcja, która chroni samochód lub inne pojazdy przed wpływem niekorzystnych warunków atmosferycznych, takich jak opady deszczu, śniegu czy gradu, oraz chroni przed słońcem, wiatrem i innymi czynnikami zewnętrznymi. Jest często stosowana jako alternatywa dla tradycyjnego, zamkniętego garażu, szczególnie w przypadku nieruchomości, na których brakuje miejsca na budowę pełnowymiarowego garażu. Konstrukcja wiaty garażowej może być wykonana z dowolnych materiałów i może mieć różne rozmiary i kształty, w zależności od indywidualnych potrzeb i preferencji.

Jak postawić wiatę garażową? Potrzebujesz drewna konstrukcyjnego w postaci desek, belek i słupów oraz blachy. Narzędziami, które będą niezbędne, są młotek, piła, wiertarka, śrubokręt, poziomica, miarka i narzędzia do mocowania elementów, takie jak kołki i śruby. 

Przed rozpoczęciem budowy należy wyznaczyć miejsce, w którym ma stanąć wiata i przygotować podłoże. Następnie należy przygotować elementy konstrukcyjne i zmontować konstrukcję, zwracając uwagę na dokładne wykonywanie połączeń. Po zakończeniu montażu konstrukcji należy przystąpić do pokrycia dachu blachą, zabezpieczenia drewna i wykonania ewentualnego wykończenia.

Sprawdź także: Drewutnia – jak ją zrobić? Instrukcja krok po kroku

Budowa wiaty garażowej krok po kroku

Budowa wiaty garażowej może wydawać się skomplikowanym zadaniem, ale z dobrym planem i odpowiednimi narzędziami może być przeprowadzona samodzielnie. Budowa wiaty garażowej może zająć kilka dni lub nawet tygodni, w zależności od wielkości i skomplikowania projektu. Warto jednak poświęcić czas i staranność, aby wiata służyła przez długi czas i zapewniała ochronę dla samochodu lub innego pojazdu. Jak wygląda budowa wiaty garażowej krok po kroku? Odpowiedź znajdziesz poniżej.

Wybór miejsca

Wybierz odpowiednie miejsce, gdzie będzie można postawić wiatę. Powinno to być płaskie i solidne podłoże. Upewnij się, że nie ma w pobliżu korzeni drzew, które mogłyby wpłynąć na stabilność konstrukcji.

Wykonaj plan

Zdecyduj, jakiej wielkości i kształtu ma być wiata. Możesz zdecydować się na gotowy projekt lub stworzyć swój własny plan. Narysuj schemat konstrukcji, uwzględniając wymiary i materiały, które będą potrzebne.

Przygotuj materiały

Zdecyduj, jakie materiały będą potrzebne do zbudowania konstrukcji. Najczęściej używane są drewno i blacha. Upewnij się, że masz odpowiednią ilość materiałów, narzędzi i sprzętu.

Stwórz konstrukcję

Zacznij od budowy ramy konstrukcyjnej. Użyj desek i belek do stworzenia szkieletu wiaty. Wykorzystaj wiertarkę, śrubokręt, młotek i kołki do połączenia elementów konstrukcyjnych.

Zamontuj dach

Po stworzeniu konstrukcji zamontuj dach. Możesz wykorzystać blachę lub inne materiały do tego przeznaczone. Pamiętaj, aby dokładnie zamocować dach, aby zapewnić jego stabilność i trwałość. Jeśli masz jakieś wątpliwości, zawsze warto skontaktować się ze specjalistą.

Zobacz również: Wiata garażowa – z czego zbudować?

Koszt budowy wiaty garażowej

Koszt budowy wiaty garażowej zależy od wybranych materiałów, wielkości i skomplikowania projektu oraz ceny robocizny w regionie. Przybliżony koszt budowy wiaty garażowej to od 4000 do 10000 zł, jednak może on być wyższy. Koszt materiałów zależy od wybranych rodzajów, a koszt robocizny zależy od skali projektu i umiejętności wykonawcy. 

Dodatkowe koszty mogą obejmować transport materiałów, narzędzi oraz wynajem specjalistycznego sprzętu. Budowa wiaty garażowej to inwestycja na lata, która pozwala na ochronę pojazdu przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi i dodaje wartości nieruchomości. 

Wiaty garażowe – typ konstrukcji

Wiaty garażowe mogą być również podzielone ze względu na liczbę stanowisk parkingowych, które mogą pomieścić. Wyróżniamy wiaty garażowe jednostanowiskowe oraz dwustanowiskowe i takie dla większej liczby pojazdów. Jak zbudować wiatę garażową? Na jaki typ konstrukcji się zdecydować?

Wiaty garażowe jednostanowiskowe są przeznaczone do przechowywania jednego samochodu. Mogą być wykonane w różnych rozmiarach i konstrukcjach, ale ich główną zaletą jest mniejszy koszt budowy oraz mniejsza powierzchnia zajmowana przez wiatę.

Wiaty garażowe dwustanowiskowe to konstrukcje, które pomieszczą dwa samochody. Mogą być wykonane w różnych rozmiarach i konstrukcjach, jednak ich koszt budowy jest zwykle wyższy niż w przypadku wiat garażowych jednostanowiskowych.

Wiaty garażowe mogą być również dostępne w wersjach dla większej liczby pojazdów. Konstrukcje te są przeznaczone do przechowywania trzech lub większej ilości samochodów i są zwykle większe od wiat garażowych dwustanowiskowych.

Zainspiruj się: Garaż bez pozwolenia – czy jego budowa jest możliwa? Rozwiewamy wątpliwości

Czy można postawić wiatę bez pozwolenia – zgłoszenie wiaty garażowej

Zgłoszenie budowy wiaty garażowej nie jest konieczne we wszystkich sytuacjach. Można postawić wiatę garażową bez konieczności uzyskiwania pozwolenia na budowę lub zgłaszania zamiaru budowy. Jednakże zależy to od konkretnych przepisów obowiązujących w danej lokalizacji oraz od powierzchni i konstrukcji wiaty.

Zgodnie z ustawą, drewniane wiaty garażowe o powierzchni do 50 m2, w tym jednostanowiskowe, dwustanowiskowe i większe, można postawić bez uzyskiwania pozwolenia na budowę.

Należy jednak pamiętać, że na każde 1000 m2 działki budowlanej można postawić maksymalnie dwa obiekty o łącznej powierzchni do 50 m2, w tym wiaty garażowe. Jeśli na danej działce już znajdują się inne budynki lub obiekty, należy wziąć to pod uwagę przy planowaniu budowy wiaty.

W przypadku wiat garażowych o większej powierzchni lub nietypowej konstrukcji konieczne może być uzyskanie pozwolenia na budowę oraz uzyskanie opinii architektonicznej, lub projektowej. W takich przypadkach warto skontaktować się z odpowiednim urzędem, aby poznać dokładne wymagania i procedury.