Produkty

Budowa wiaty garażowej

Budowa wiaty garażowej

Wiata umieszczona na przydomowej posesji może służyć do grillowania, ale może być również miejscem postojowym dla naszego samochodu. Ten obiekt lekkiej konstrukcji nie chroni tak efektywnie jak garaż, ale zarówno w trakcie zimy, jak i lata zabezpiecza przed opadami czy nadmiernym nasłonecznieniem. Co warto wiedzieć o budowie wiaty?

budowanie wiaty garażowejKwestie prawne

W zależności od tego, jakiego rodzaju wiatę chcemy wznieść na swojej posesji, powinniśmy tego rodzaju budowę zgłosić bądź też uzyskać na nią specjalne pozwolenie. Warunki te ściśle określa panujące w Polsce prawo budowlane, a konkretnie Dziennik Ustaw z 2006 r. Nr 156 poz. 1118 z dnia 7 lipca 1994 r. Rozporządzenie to mówi o tym, że budowa wiaty, której maksymalna powierzchnia zabudowy będzie wynosić do 25 m², wymaga zgłoszenia. Jeśli powierzchnia ta będzie większa niż 25 m², konieczne jest zaś uzyskanie pozwolenia na budowę, co wiąże się z nieco bardziej skomplikowanym procesem formalności urzędowych. Powinniśmy mieć również na względzie fakt, iż łączna liczba tego rodzaju budynków nie może przekraczać dwóch na każde 500 m² powierzchni działki.

Miejsce dla wiaty

Wyżej opisane rozporządzenie określa również miejsce, w którym wiata garażowa powinna się znaleźć. O ile w sytuacji, gdy na naszej posesji wznosimy konstrukcję typowo rekreacyjną, może się ona znaleźć w dowolnie wybranym przez nas położeniu, nawet przy samej granicy działki sąsiada, o tyle w przypadku wiaty postojowej, w której będą parkowane pojazdy, konieczne jest zachowanie odpowiednich odległości. Prawo budowlane mówi o tym, iż tego rodzaju budowla musi zostać oddalona przynajmniej o 7 metrów od okien budynku mieszkalnego oraz, co równie ważne w kontekście zażegnywania ewentualnych sporów, przynajmniej 3 metry od działki sąsiada.

Fundamenty

Tworząc konstrukcję wiaty garażowej od podstaw, powinniśmy zwrócić szczególną uwagę na solidność wykonania fundamentów, które zapewnią odpowiednią stabilność obiektu, szczególnie jeśli będzie on wyjątkowo narażony na podmuchy wiatru i inne niekorzystne czynniki. Najlepszym rozwiązaniem jest w tym przypadku umieszczenie w ziemi stóp betonowych, w których zostaną zamocowane słupy nośne. Warto je zagłębić na około 50-70 centymetrów. W przypadku słupów drewnianych, zdecydowanie najczęściej wykorzystywanych do budowy wiaty, należy zadbać o to, aby nie stykały się one bezpośrednio ani z betonem, ani z gruntem. W tym celu kilkakrotnie poddaje się je impregnowaniu i mocuje za pomocą stalowych kształtek.

Odpowiednie warunki tarcica szalunkowa

Budując wiatę garażową, powinniśmy szczególnie zadbać również o podłoże, na którym będą parkowane pojazdy. Należy je przede wszystkim właściwie utwardzić, na przykład wykładając powierzchnię solidną kostką brukową.

Najlepszym miejscem dla tego rodzaju budynku będzie niewielkie wniesienie, które pozwoli skutecznie ściekać wodzie opadowej. Jeśli nie mamy możliwości zbudowania wiaty w takiej lokalizacji, przy tworzeniu podłoża warto zadbać o lekkie nachylenie, dzięki któremu auto nie będzie stało w kałużach. Tym sposobem korzystanie z samochodu stanie się dla nas znacznie bardziej komfortowe.

Doradca Dział Ogród

Dział Ogród

Powiązane artykuły

Garaż bez pozwolenia - czy jego budowa jest możliwa? Rozwiewamy wątpliwości

Garaż bez pozwolenia - czy jego budowa jest możliwa? Rozwiewamy wątpliwości
Chcesz na swojej posesji postawić garaż, ale nie wiesz, czy potrzebne jest do tego pozwolenie na budowę? W pewnych warunkach nie jest ono konieczne. Z...
Czytaj więcej

Wiata garażowa – z czego zbudować?

Wiata garażowa – z czego zbudować?
Wiata garażowa stanowi alternatywę dla tradycyjnego garażu. Jest przede wszystkim zabezpieczeniem dla samochodu, choć może pełnić także dodatkowe funk...
Czytaj więcej

Drewutnia – jak ją zrobić? Instrukcja krok po kroku

Drewutnia – jak ją zrobić? Instrukcja krok po kroku
Kiedy nadchodzi sezon grzewczy, należy się na niego odpowiednio przygotować, w szczególności, jeśli posiadamy kominek lub piec na drewno. Drzew...
Czytaj więcej

Ocena i komentarz dla:

Budowa wiaty garażowej