Zyskaj do 200 zł rabatu na całe zakupy online! Sprawdź szczegóły akcji tutaj >>

Jak wykończyć ogrodzenie betonowe

Ogrodzenie możemy wykonać z rozmaitych materiałów – należy do nich także beton. Ten dostępny jest w kilku różnych formach – od gotowych paneli, przez bloczki, pustaki – aż po beton zbrojony. Jak wykończyć wykonane z tego surowca ogrodzenia, by nadać im elegancki wygląd?

wykończenie płotu

Malowanie

Najszybszą i najtańszą metodą na nadanie betonowemu ogrodzeniu estetycznego wyglądu jest pokrycie go farbą. W tym celu sprawdzi się farba akrylowa albo silikatowa. Do malowania nadają się przede wszystkim płoty wykonane z gotowych elementów w postaci paneli. Jeżeli chcemy uniknąć malowania, możemy zainwestować w panele barwione.

Okładzina

Ogrodzenia wykonane z betonu wylewanego bądź bloczków zapewniają trwałą ochronę naszej posesji, jednak w stanie surowym nie prezentują się zbyt efektownie. W tym wypadku do wyboru mamy wiele rodzajów okładzin, które doskonale ozdobią płot i pozwolą wkomponować go w otoczenie. Oto, na jakie rozwiązania możemy się zdecydować:

- tynk – sprawdzi się cementowy oraz cementowo-wapienny. Mamy tutaj dowolność co do nadania faktury wykończeniu – może być ono zupełnie gładkie bądź chropowate, z widocznymi nierównościami. W tym wypadku warto także pokryć tynk farbą elewacyjną, która na dłuższy czas zapewni im trwałość i elegancki wygląd.

płytka Gorc Castorama

- płytki – ich wybór jest bardzo duży i obejmuje m.in. płytki klinkierowe, betonowe, silikatowe, kamienne (np. z granitu, wapienia, piaskowca, bazaltu), a nawet gresowe. Poszczególne produkty mogą różnić się od siebie grubością, wymiarami, kształtem, fakturą, a także kolorem i stylistyką. Elementy z klinkieru cechują się różną strukturą powierzchni, a ponadto dostępne są np. w odcieniach czerwieni, czerni, grafitu, żółci czy bieli. Podobną różnorodnością barw cechują się okładziny gresowe oraz silikatowe. Płytki betonowe stanowią z kolei wierną imitację prawdziwego kamienia bądź cegły, a dodatkowo mogą przybierać formę nieregularnych plastrów. Należy pamiętać, że niektóre z tego typu okładzin będą wymagały impregnacji, która zabezpieczy je przed działaniem czynników atmosferycznych i wchłanianiem brudu. Do takich płytek należą np. modele z betonu i z kamienia. Okładziny ceramiczne, czyli np. klinkierowe, nie potrzebują tego typu ochrony.

Ważnym elementem tego typu okładzin są także spoiny wypełniające przestrzeń pomiędzy poszczególnymi płytkami. Dla ostatecznego efektu znaczenie będzie ich kolor, który może być zbliżony do barwy płytek lub kontrastujący z nią.

 

Data publikacji: 10.03.2016